Wierzba japońska: Bardzo szybko rośnie, pięknie się formuje i mało wymaga

Ogród to najlepsza przestrzeń do łączenia ze sobą nietuzinkowych pod względem kształtów i barw roślin. Z całego morza ciekawych gatunków można wyłowić prawdziwe perełki, które będą prezentować się wśród rabat bądź jako naturalny żywopłot naprawdę pięknie. Jedną z nich jest z pewnością wierzba japońska, która może śmiało konkurować z magnolią. Przyciąga wzrok fantastycznymi kształtami. Ma przy tym minimalne wymagania, wybaczy wiele i błyskawicznie rośnie. Jak uprawiać wierzbę japońską w ogrodzie? Jak często ją przycinać i na co zwrócić uprawę w pielęgnacji?

Wierzba japońska bardzo szybko roślnie
Wierzba japońska bardzo szybko roślnie123RF/PICSEL

Wierzba japońska: Kilka słów o roślinie

Wierzba japońska bardzo szybko się rozkrzewia
Wierzba japońska bardzo szybko się rozkrzewia123RF/PICSEL

Wierzbę w Polsce można spotkać łatwo, ale oczywiście nie wszystkie z nich nadają się do uprawy w ogrodzie. By ten ostatni mogły zdobić, powinny być szczepione na pniu. Wśród pozyskiwanych w ten sposób gatunków coraz większą popularnością cieszy się wierzba całolistna, zwana najczęściej wierzbą japońską. (A zwłaszcza jej odmiana "Hakuro-nishiki).  Jak sama nazwa wskazuje ojczyzną wierzby japońskiej jest Kraj Kwitnącej Wiśni. W naturalnych warunkach osiąga całkiem imponujące rozmiary, dochodzące do trzech metrów wysokości. Znakiem rozpoznawczym wierzby japońskiej są ślicznie biało-zielone liście i lekko czerwonawe pędy, które po odpowiednim cięciu przyjmują kształt kulistej korony, a tym samym stanowią przepiękną i bardzo oryginalną ozdobę w ogrodzie. Tę odmianę wierzby najlepiej zakupić w krzewiastej postaci i wykorzystać do stworzenia ciekawych rabat bądź naturalnych żywopłotów. Na uwagę zasługuje także inna odmiana wierzby całolistnej czyli wierzba pendula. Podobnie jak jej kuzynka szczepiona jest na pniu. Wzrok przykuwają pięknie zwisające pędy rośliny i śliczne lancetowate liście, które formują się w efektowną koronę, dającą latem mnóstwo cienia.

Wierzba japońska: Jaką glebę i stanowisko dla niej wybrać?

Wierzba japońska wymaga regularnego podcinania
Wierzba japońska wymaga regularnego podcinania123RF/PICSEL

Wierzbę japońską warto zasadzić w ogrodzie z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze jest wyjątkowo urokliwa i oryginalna, a przy tym nie sprawia większych problemów w uprawie i szybko rośnie. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie stanowisko, regularnie podlewać i podcinać, a odwdzięczy się bujnym rozwojem. Wierzbę japońską najlepiej posadzić w miejscu z otwartym dostępem do słońca, bo preferuje jasne stanowiska. Niedobór światła demonstruje słabym wybarwieniem liści, ich zrzucaniem oraz większą podatnością na szkodniki i choroby. 

Jeśli ktoś decyduje się na uprawę wierzby japońskiej w ogrodzie, powinien także zadbać o odpowiednią glebę. Najlepiej sprawdzi się w jej przypadku żyzna, stale wilgotna ziemia próchnicza wzbogacona kompostem; zwłaszcza w momencie przesadzania. Ten prosty sposób daje gwarancję, że roślina szybko i łatwo się przyjmie. Wierzba japońska w sezonie wegetacyjnym wymaga nawożenia. Najlepiej w tym celu sięgnąć po preparat wieloskładnikowy. Bardzo istotne w pielęgnacji wierzby japońskiej jest też regularne podlewanie, zwłaszcza w okresie suszy. Roślina, mimo egzotycznych korzeni, bardzo dobrze znosi ekstremalne warunki. Świetnie radzi sobie podczas upałów i jest odporna na mróz. Nawet jeśli niskie temperatury jej mocno dokuczą, szybko się zregeneruje. Agrowłókniną warto ochronić tylko miejsce szczepienia rośliny.   

Wierzba japońska: Kiedy i jak często ją podcinać?

Wierzba japońska zyskuje piękny kształt
Wierzba japońska zyskuje piękny kształt123RF/PICSEL

Wierzba japońska bardzo szybko rośnie, dlatego aby zyskała piękny kształt i ślicznie się formowała w kule, wymaga regularnego podcinania. Zabieg należy przeprowadzać kilka razy w sezonie przy użyciu sekatora. Najbardziej radyklanego cięcia trzeba dokonać wiosną, tuż po kwitnieniu. Pędy należy skrócić wówczas tuż nad trzecim bądź czwartym oczkiem. Kolejne cięcia powinny być już delikatniejsze i dostosowane do indywidualnych potrzeb. Ostatnie cięcie trzeba przeprowadzić w sierpniu. Podcinanie jest kluczowe dla rozwoju wierzby japońskiej. Bez niego nie będzie rosła równomiernie, a jej pędy zamiast formować się w piękną kulę, będą się tylko lekko przewieszać i zwisać w nieładzie.

Co ciekawe, obcięte gałązki można wykorzystać do rozmnażania rośliny, gdyż łatwo się ukorzeniają w wodzie. Oczywiście nie wyrosną z nich tak piękne okazy jak z szczepionych sadzonek, ale można pozyskać w ten sposób ładne rozłożyste krzewy, które można wsadzić na rabatach. 

Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas