Wieszamy je w domach na potęgę. Czy magnesy mogą zniszczyć lodówkę?

Magnesy to popularna pamiątka z podróży. Zwykle nie kosztują majątku i nie obciążają znacząco bagażu, a są w stanie natychmiast przywołać miłe wspomnienia. Nawet wtedy, gdy od urlopu minęły już długie tygodnie czy miesiące. Popularnym miejscem, w którym lądują w naszych domach, jest sprzęt AGD. Czy magnesy mogą zniszczyć lodówkę? Temat ten wzbudza u niektórych wątpliwości.

Czy obawy na temat wieszania magnesów na lodówkach są uzasadnione?
Czy obawy na temat wieszania magnesów na lodówkach są uzasadnione?Canva ProINTERIA.PL

Czy niepozorna pamiątka może szkodzić?

Kolorowe magnesy znaleźć można w najróżniejszych zakątkach świata. Wielu z nas je kolekcjonuje, tworząc własne galerie wspomnień z odwiedzanych miejsc. Często kupujemy je w charakterze pamiątek dla bliskich. Ich przeznaczeniem nie jest leżenie w szufladzie, dlatego lądują na eksponowanych miejscach. Jak wygląda sytuacja z kuchennym sprzętem? Dlaczego pojawiają się pytania o to, czy magnesy na lodówce mogą szkodzić?

Bywa to uzasadniane wytwarzaniem przez magnesy pola elektromagnetycznego, które ma zakłócać działanie lodówek — zwłaszcza tych nowocześniejszych, wyposażonych w ekrany dotykowe. Pojawiają się stwierdzenia, że efektem wieszania magnesów na lodówce jest zmniejszenie jej wydajności, a także pobieranie większej ilości energii elektrycznej. To z kolei ma się przekładać na zwiększone rachunki.

Nie musisz w trybie natychmiastowym usuwać magnesów z lodówki
Nie musisz w trybie natychmiastowym usuwać magnesów z lodówkiCanva ProINTERIA.PL

Eksperci są jednak zgodni — szkodliwy wpływ magnesów na lodówki nie ma potwierdzenia w rzeczywistości. Niewielkie przedmioty nie mają żadnych szans na zakłócanie działania sprzętu ani tym bardziej podwyższania temperatury w jego wnętrzu. Tym samym groźbę podwyższenia rachunków za prąd z tego powodu można włożyć między bajki.

Mit na temat przeciążonych magnesami drzwi lodówki

Kolejne sensacyjne doniesienia dotyczą często faktu, że magnesy, zwłaszcza w dużej liczbie, obciążają drzwi lodówki. Ma to być prosta droga do ich rozszczelnienia, przez co całe urządzenie przestaje spełniać swoją podstawową funkcję chłodzenia w sposób jak najbardziej ekonomiczny.

To kolejny mit na temat magnesów na lodówce. Wystarczy spojrzeć na to logicznie — na drzwiach od wewnętrznej strony i tak zazwyczaj układamy butelki z wodą czy kartony z mlekiem, produkty w słoikach... Można śmiało założyć, ze ich waga jest nieporównywalnie większa niż drobnych pamiątkowych magnesów, a jednak nie wzbudzają naszych wątpliwości.

Błędy, które skracają żywotność lodówek

Magnesom możemy dać spokój. Ważniejsze jest przyjrzenie się błędom, podczas użytkowania lodówek, które realnie skracają ich żywotność. Urządzając kuchnię, należy zwrócić uwagę na to, aby sprzęt nie stał w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryferów, kuchenek czy jakichkolwiek innych źródeł ciepła.

Codzienne niedociągnięcia też mogą dać lodówce w kość. Fatalnym nawykiem jest zostawianie otwartych drzwiczek i umieszczanie na półkach naczyń z ciepłą żywnością. Nie należy też wciskać ogromnej ilości zapasów do granic możliwości. Nagromadzone produkty, zwłaszcza gdy dotykają tylnej ścianki urządzenia, hamują prawidłową cyrkulację powietrza.

"Zrób to sam": Magnesy na lodówkęIPLA
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas