Wiosenne czyszczenie wentylacji: Zniknie wilgoć i nieprzyjemny zapach
Wiosna to najwyższy czas na zrobienie gruntownych porządków oraz wyczyszczenie wentylacji. To istotna kwestia, gdyż zatkane otwory wentylacyjne mogą zakłócić prawidłową cyrkulację powietrza: ma to ogromny wpływ na zdrowie człowieka oraz stan techniczny budynku. Jeśli czujesz w domu nieprzyjemny zapach lub wilgoć, to znak, że wentylacja wymaga dokładnego wyczyszczenia. Poniżej podajemy kilka wskazówek, które podpowiedzą ci, jak podejść do tego wyzwania.
Spis treści:
Co to jest wentylacja?
Wentylacja jest systemem, który pozwala na cyrkulację powietrza w pomieszczeniach i oczyszczenie ich z zanieczyszczeń. Istnieją dwa rodzaje wentylacji: naturalna oraz mechaniczna. Pierwszy rodzaj wykorzystuje różnicę powietrza i ciśnienia, natomiast mechaniczna działa za sprawą urządzeń: okapów, rekuperatorów oraz wentylatorów. Sprawny system wentylacyjny zapewnia domownikom dobrej jakości powietrze, bezpieczne korzystanie z urządzeń gazowych, a także kominów i zapobiega powstawaniu wilgoci.
Jak często myć wentylację?
Domowa wentylacja wymaga czyszczenia i konserwacji. Czynność tę powinno powtarzać się dwa razy do roku, co pozwoli na zachowanie prawidłowej cyrkulacji powietrza. Jeśli wentylacja nie działa sprawnie, możemy to odczuć na własnej skórze. Najczęściej występującym objawami są: bóle głowy, senność oraz zmęczenie. Ponadto wysuszone powietrze powoduje podrażnienia skóry oraz alergie.
Polecamy: Jak zwalczyć mrówki w domu?
Czyszczenie kratek wentylacyjnych płynem do naczyń
Pracę rozpocznij od dokładnego wymycia kratek wentylacyjnych, możesz użyć do tego zwykłego płynu do mycia naczyń. Na tej części wentylacji często osiada dużo kurzu oraz zanieczyszczeń pochodzących z zewnątrz. Wlej wodę do wanny lub większej miski, dodaj pół szklanki płynu do naczyń i za pomocą szczoteczki do zębów wymyj dokładnie kratkę wentylacyjną. Na końcu osusz ją za pomocą ręczników papierowych.
Jak czyścić filtry wentylacji mechanicznej?
Rekuperatory mają filtry, których zadaniem jest ochrona wymienników ciepła. Wymagają one regularnego czyszczenia lub wymiany: filtry możesz oczyścić za pomocą odkurzacza. Rekuperator raz w roku powinien być w całości odkurzony z zanieczyszczeń i nagromadzonego brudu. Możesz zrobić to samodzielnie albo podczas przeglądu poprosić o to fachowca. Należy dokładnie wyczyścić i odkurzyć wnętrze urządzenia, jeśli tylko usytuowanie elementów wentylacyjnych na to pozwala. Wystarczy do tego zwykła szczotka lub wilgotna ścierka.
Czyszczenie przewodów wentylacyjnych
Raz na kilka lat zaleca się gruntowne czyszczenie wnętrza przewodów wentylacyjnych. Jest to zadanie dla fachowców lub specjalnych firm, gdyż do jego wykonania potrzebna będzie specjalna szczotka z ciągiem powietrza.
Przegląd kominiarski
W domach przegląd kominiarski minimum raz do roku jest koniecznością, ponieważ pozwala to na zachowanie bezpieczeństwa domowników. Przewody dymowe, spalinowe oraz wentylacyjne wymagają systematycznego czyszczenia. Sadza i smoła, która zalega na ścianach komina, może zakłócać prawidłowe działanie systemu. Zabieg ten najlepiej wykonać po okresie grzewczym, czyli na wiosnę i powinien zostać wykonany przez specjalistę z tego zakresu.
Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza
Jeśli chcesz, aby powietrze w twoim domu było nieskazitelnie czyste, zadbaj o prawidłowo działającą klimatyzację. W ramach wiosennych porządków za pomocą wilgotnej szmatki przetrzyj panele, przez które przepływa powietrze. Zwróć również uwagę na to, czy klimatyzacja w sposób prawidłowy filtruje powietrze. Dzięki temu pozbędziesz się osadów oraz innych zanieczyszczeń.
Zobacz też: