Wisteria (glicynia): Uprawa i pielęgnacja
Wisteria, znana również jako glicynia albo słodlin, zalicza się do tej grupy roślin ogrodowych, obok których trudno przejść obojętnie. Nie dość, że na początku lata zakwita zdobiąc swoje łodygi girlandami drobnych kwiatów, to na dodatek intensywnie i przyjemnie pachnie, wabiąc tym samym pożyteczne owady. Często wydaje się, że uprawa glicynii - ze względu na swój przepiękny wygląd - może być karkołomna, to tak naprawdę wystarczy wyłącznie kilka aspektów, które pomogą nie tylko poskromić tę atrakcyjną roślinę, ale zapewnić jej obfite, a nawet - dwukrotne - kwitnienie w ciągu sezonu. O tym jak uprawiać wisterię (glicynię), przeczytasz niżej.
Spis treści:
Co trzeba wiedzieć o tej roślinie?
Wisteria należy do roślin z rodziny bobowatych i w naturalnych warunkach spotkać można ją w wielu krajach Azji oraz w Ameryce Północnej. Cechą charakterystyczną są ogromne, zwisające, purpurowe i fioletowe kwiatostany zebrane w grona oraz ich przepiękny, przyjemny zapach. Ale to niejedyne walory wisterii, ponieważ osiąga monstrualne rozmiary (do 20 metrów długości) poprzez pięcie się po przeszkodach, co można wspaniale wykorzystać do tworzenia przepięknych ogrodowych ozdób. Oczywiście, nie trzeba się bać, że w ciągu kilku lat w glicynia w całości opanuje nasz ogród. Wystarczy ją przycinać, by pohamować jej wybujały wzrost.
W sklepach ogrodniczych można bez problemu kupić sadzonki wisterii. Wśród nich na uwagę zasługują trzy: glicynia chińska, glicynia amerykańska oraz glicynia japońska.
Zobacz także: Prosty sposób na tani żywopłot z tui
Kiedy sadzić glicynię?
Glicynię można sadzić dwa razy w roku: jesienią oraz wiosną. Jeśli decydujemy się na drugi termin umieszczania wisterii w ogrodzie, idealnym momentem będzie przełom marca i kwietnia. Oczywiście, oprócz sadzonek można uprawiać glicynię z nasion, jednak zadanie to jest wyłącznie dla cierpliwych, ponieważ jeśli wisteria wzejdzie, to i tak pierwszego kwitnienia spodziewać się można dopiero po siedmiu lub ośmiu latach.
Gdzie sadzić glicynię?
Glicynia nie ma specjalnych wymagań uprawowych, ale najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych, które charakteryzują się glebą żyzną, przepuszczalną oraz wilgotną. Dobrze jest też dobrze przemyśleć przestrzeń sadzenia wisterii, ponieważ w ciągu kilku lat szybko się pnie i może nie tylko oplątać elewację domu, ale także niszczyć np. rynny.
Przycinanie glicynii
Przycinanie glicynii jest kluczowe, aby zachować pokrój rośliny i równocześnie powstrzymać ją przed nadmierny wzrostem. Zabieg trzeba wykonywać dwukrotnie w ciągu roku: wiosną i latem. W czasie wiosennego cięcia - rzecz jasna - trzeba usunąć martwe i chore części, a także podcinać łodygi (nad najwyższym pąkiem), co pobudzi wisterię do lepszego kwitnienia. W lipcu trzeba skrócić pędy boczne, najlepiej nad piątym liściem.
Kwitnienie
Glicynia może kwitnąć dwukrotnie w ciągu roku: na przełomie maja i czerwca oraz pod koniec sierpnia. Oczywiście, nie jest to łatwe i zawsze się udaje, ale w wypadku, gdy zapewni się wisterii odpowiednie warunki i wykaże się odrobiną troski, to jest to jak najbardziej możliwe.
A co zrobić, kiedy wisteria pomimo wielu starań nie chce kwitnąć? Wystarczy skrócić jej korzenie! Aby to zrobić, należy szpadlem obkopać glebę w średnicy dwóch metrów od pnia.
Zobacz także: