Wodne rośliny - doskonałe do oczka wodnego w ogródku

Oczko wodne to marzenie wielu właścicieli ogrodów. Jeśli posiadamy odpowiednią przestrzeń, z powodzeniem możemy sobie urządzić nawet okazały akwen. Budowa nie jest skomplikowana, za to może być prawdziwą ozdobą, jeśli dodatkowo obsadzimy go różnymi wodnymi roślinami. Ich zaletą jest zaopatrywanie wody w niezbędny tlen, stworzenie azylu dla owadów, płazów, gadów oraz ryb. Poza tym większość gatunków filtruje wodę i zapobiega porastaniu go glonami. Które rośliny nadają się do oczka wodnego? Przekonajmy się.

Oczko wodne
Oczko wodne ©123RF/PICSEL
Smog elektromagnetycznyInteria.tv

Które rośliny wybrać do oczka wodnego?

Pałka wodna
©123RF/PICSEL

Myśląc o obsadzeniu roślinami oczka wodnego, należy mieć na uwadze jego wielkość oraz głębokość. Trzeba postarać się, aby nie zakrywały całej powierzchni zbiornika. Idealnie, aby połowa była wolna od roślin. Zbyt duża ilość może zaburzać całą estetykę oraz sprawia, że zostanie zakłócona równowaga biologiczna wodnego środowiska. Biorąc pod uwagę typy roślin, trzeba zapewnić im warunki, które odpowiadają tym, jakich dostarcza im natura. Poza tym, wodna flora ma specjalne wymagania i musi być sadzona na różnej głębokości oczka. Dlatego wyróżnia się cztery strefy umieszczania roślin: przybrzeżną (bagienną), wody płytkiej, wody głębokiej oraz powierzchniową.

Strefa przybrzeżna (bagienna)

Grzybieńczyk wodny
©123RF/PICSEL

Sprawdzą się tutaj rośliny, które w środowisku naturalnym porastają tereny podmokłe i bagienne. Będą stanowiły granicę między trawnikiem a oczkiem i dodatkowo wzmocnią linię brzegową. Dobre warunki będą tu mieć: kosaciec japoński, kmieć wodna, tatarak, babka wodna, niezapominajka błotna, czermień błotna, wiązówka błotna oraz bobrek trójlistkowy.

Strefa wody płytkiej

Miejsce, gdzie głębokość oczka osiąga do 50 cm: odpowiednio zagospodarowana będzie azylem dla żab i ropuch. Najlepiej sprawdzą się tutaj rośliny takie jak: grzybieńczyk wodny (często mylony z lilią wodną), efektowna pałka wodna oraz kosaciec żółty.

Strefa wody głębokiej

Ta strefa charakteryzuje się tym, że głębokość do dna wynosi od 50 do 150 cm. Oczywiście, planując oczko powinno pomyśleć się o lilii wodnej (inaczej grzybieniu białym bądź nenufarze). W dużych zbiornikach pięknie będzie się prezentował grążel żółty o dużych, ciekawych kwiatach i liściach oraz moczarka kanadyjska (zapewnia dużo tlenu w oczku oraz jest pokarmem dla ryb).

Strefa powierzchniowa

Tu sprawdzą się odmiany pływające, takie jak hiacynt wodny, popularna w Polsce osoka aloesowata, pistia rozetowa oraz roślina o wonnych kwiatach: żabiściek.

Praktyczne porady

Lilie wodne
©123RF/PICSEL

W oczku, którego dno nie jest wybetonowane albo nie jest wyścielone folią, można rośliny sadzić bezpośrednio w uprzednio przygotowanym gruncie. Jednak umieszczenie ich w samej ziemi ogrodowej spowoduje, że z czasem oczko zapełni się glonami, dlatego trzeba podłoże wymieszać z gliną, piaskiem oraz kamieniami. W przypadku braku dostępu do naturalnego podłoża, sadzenie roślin w oczku powinno odbywać się w pojemnikach. Najlepiej się za to zabrać wczesną wiosną (marzec/kwiecień), a odmiany, które są wrażliwe na mróz, lepiej sadzić w drugiej połowie maja. Podczas pielęgnacji roślin trzeba uważać na nawożenie: stosowane preparaty muszą być przeznaczone do okazów wodnych. Użycie środków uniwersalnych może zaburzyć gospodarkę akwenu, a to najczęściej doprowadza do obumarcia całego wodnego ekosystemu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas