Wpływ roślin doniczkowych na samopoczucie i zdrowie. Dlaczego warto mieć je w domu?
Jeśli szukasz sposobu na obniżenie stresu, bólu głowy czy złego samopoczucia, otaczaj się roślinami! Gdy większą ilość czasu spędzasz w domu, tym bardziej warto pomyśleć o roślinach doniczkowych, które wypełnią twoje wnętrze. Dodatkowo niektóre z nich oczyszczają powietrze z toksyn, co także dobrze wpływa na samopoczucie. Przed nami Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku. To właśnie w tym czasie warto w sposób szczególny zatroszczyć się o naszą psychikę oraz spokój ducha. Pomóc w tym może właśnie uprawa roślin doniczkowych. Dowiedz się, jak wpływa na nastrój i jakie gatunki warto mieć w swoim domu.
Dlaczego uprawa roślin doniczkowych korzystnie wpływa na samopoczucie?
Wiele badań naukowych potwierdza fakt, że różne formy kontaktu z roślinami wpływają bardzo pozytywnie na samopoczucie i dobry nastrój. W mieszkaniu rośliny nie tylko poprawią estetykę wnętrza, ale też jakość powietrza. Są w stanie obniżyć ciśnienie krwi i częstotliwość uderzeń serca! Uprawę roślin doniczkowych zaleca się osobom cierpiącym na depresję i inne zaburzenia psychiczne. Od wieków wiadomo, że człowiek, który obcuje z naturą, jest szczęśliwszy i zdrowszy. Mieszkając w betonowych i zamkniętych przestrzeniach, rzadziej możemy pozwolić sobie na prawdziwe obcowanie z naturą, co jeszcze bardziej utrudnione jest zimą, kiedy jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Zieleń bardzo kojąco wpływa na nastrój i poprawia humor. Przyjmuje się, że kolor zielony usprawnia krążenie krwi i zmniejsza stres.
Wielu lekarzy sugeruje aromaterapię, której jednym z celów jest poprawa nastroju oraz kondycji psychicznej. Zapach niektórych gatunków roślin sprawi, że twój mózg zrelaksuje się i odpręży, a także pobudzi do działania. Na co jeszcze wpływa aromaterapia? Zwalcza bezsenność, ból głowy oraz wspiera proces leczenia podczas przeziębienia. Specjaliści najbardziej polecają aromaterapię olejkami roślinnymi np. lawendowym czy cytrusowym.
Rośliny na dobry nastrój: Które warto mieć w domu?
Istnieje wiele rodzajów roślin, które mogą wprowadzić nas w dobry nastrój. Poniżej podajemy kilka godnych uwagi przykładów.
Pelargonia
Jest to roślina posiadająca w swoim składzie fitoncydy, które oczyszczają powietrze i poprawiają mikroklimat w pomieszczeniu. Dodatkowo pelargonia łagodzi nagłe zmiany emocjonalne i działa kojąco na skołatane nerwy.
Jaśmin lekarski
Pięknie pachnie i bardzo ładnie wygląda w każdym wnętrzu. Właśnie tę roślinę specjaliści polecają przy aromaterapii. Zapach jaśminu działa relaksująco, a ponadto przynosi ulgę w stresie i lęku. Pomaga utrzymać równowagę emocjonalną w czasie terapii czy leczenia uzależnień. Ponadto jaśmin działa antydepresyjnie i stymulująco dla mózgu, podnosząc tym samym jego aktywność.
Drzewka cytrusowe
Te drzewa zdecydowanie kojarzą się z wakacjami, ciepłym słońcem oraz odpoczynkiem. Posiadanie drzewka cytrusowego w domu to bardzo dobry pomysł. Zawierają one olejki eteryczne, które działają kojąco i uspokajająco w stanach napięcia nerwowego. Zapach olejków zawartych w tych roślinach dodatkowo poprawia koncentrację i pobudza do działania. W domowych warunkach można uprawiać cytryny, pomarańcze, a nawet mandarynki!
Gardenia
To dość trudna w uprawie roślina, ale jeśli odpowiednio się o nią zadba, to odwdzięczy się pięknymi, białymi kwiatami. Ich zapach z pewnością poprawi nastrój oraz uspokoi skołatane nerwy. To właśnie tę roślinę lekarze zalecają uprawiać osobom cierpiącym na bezsenność i zaburzenia depresyjne.
Skrzydłokwiat
To kwiat, który dostarcza duże ilości tlenu. Idealnie sprawdzi się w mieście, gdzie występowanie smogu znacznie obniża jakość wdychanego powietrza. Skrzydłokwiat warto postawić w sypialni, aby dodatkowo zniwelować wpływ szkodliwych czynników na nasze zdrowie i zapewnić sobie zdrowy sen. Roślina ta jest zalecana palaczom, gdyż doskonale pochłania tytoń.
Figowiec benjamiński
Ten kwiat rozkłada szkodliwe substancje, które znajdują się w powietrzu oraz rakotwórcze związki organiczne m.in. tlenek węgla czy amoniak. Figowiec pobudza organizm do działania oraz dodaje energii. Należy jednak pamiętać, że roślina ta lubi jasne stanowiska, a brak światła słonecznego może skutkować utratą liści uprawianego przez nas okazu.
Tak więc słowem zakończenia, kontakt z roślinami ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Rośliny we wnętrzach odgrywają ważną rolę i niwelują negatywne oddziaływanie warunków miejskich. Zaspakajają nasze potrzeby estetyczne i poprawiają jakość powietrza w domu.
Zobacz także: