Reklama

Reklama

Wśród nas jest intrygantka

Potrafi zatruć atmosferę i zepsuć stosunki nawet w najlepszym zespole. Plotkuje, napuszcza na siebie ludzi, jątrzy. Bywa bardzo skuteczna.

Przeczytaj, jak rozpoznać mącicielkę, nie dać się jej zmanipulować i przywrócić fajną atmosferę w pracy.

Reklama

Czy wiesz, że w pracy spędzasz ponad połowę swojego dorosłego życia? Dlatego tak ważne jest, byś czuła się w niej dobrze.

Przyjemna atmosfera służy wszystkim. Kiedy wokół jest miło, przychodzimy do pracy z zadowoleniem, perfekcyjnie wywiązujemy się z obowiązków, a na nowe zadania rzucamy się z zapałem i energią.

Ale dobrą atmosferę bardzo łatwo jest popsuć. Wystarczy, że w zgranym zespole pojawi się osoba, która zaczyna knuć, a wszystko zmienia się w jednej chwili. Powietrze jest ciężkie od napięć. Wszyscy chodzą podminowani i zestresowani. Praca staje się jedynie przykrym obowiązkiem, a siedząc w biurze, odliczasz godziny do końca dnia.

W kręgu niedomówień

Nawet nie zauważyłaś, kiedy to się zaczęło. Z dnia na dzień atmosfera jakby się zagęściła. Ludzie, z którymi do tej pory lubiłaś rozmawiać, stali się bardziej nerwowi, jakby obrażeni. Kolega, który zwykle wyciągał cię na obiad, zaczął do stołówki chodzić sam.

Co się dzieje? Tak właśnie działa intrygantka. Nie mówi wprost, o co jej chodzi, roznosi plotki, podszeptuje. Działa powoli, ale z rozmysłem. A wy nie macie szans, żeby zorientować się, co tak naprawdę się dzieje.

Pewnego dnia podchodzi też do ciebie. Miła, uprzejma, prosi o pomoc, by nagle, między wierszami, przekazać ci informację, że koleżanka z biurka obok, z którą pracujesz kolejny rok, uważa, że nie radzisz sobie z obowiązkami. Zaczynasz być na tę koleżankę zła. Jak może mówić takie rzeczy, skoro ty zawsze jej pomagasz?

Zamiast wszystko wyjaśnić, zaczynasz ją obserwować: "No tak, ostatnio dziwnie na mnie patrzyła, pewnie już wie, że ja wiem, co ona o mnie rozpowiada". Krąg niedomówień się zamyka, bo przestajecie ze sobą w ogóle rozmawiać.

W twojej głowie świta też myśl, że skoro złe zdanie na twój temat ma jedna osoba w biurze, to może tak samo sądzą inni? Zamiast skupiać się na pracy, nieufnie rozglądasz się wokół. Czy ktoś z zespołu przygląda się temu, co robisz? A może plotki dotarły do szefa? Denerwujesz się, nikomu nie ufasz, zaczynasz popełniać błędy. Czujesz, że długo tak nie wytrzymasz. Zresztą, nie tylko ty. Twoi koledzy snują się przygnębieni i wściekli. Co więc zrobić?

Trzeba to wyjaśnić

Zacznij od rozmowy z koleżanką, która rzekomo ma o tobie złe zdanie. Z pewnością dowiesz się, że ona także usłyszała od intrygantki nowinki na swój temat. I tym sposobem wyjdzie na jaw, kto tak naprawdę rozpuszcza plotki i psuje atmosferę. Porozmawiajcie z resztą zespołu. Jeśli okaże się, że wszystkich w jakimś stopniu dotknęły działania mącicielki, podejmijcie decyzję co do dalszego jej traktowania. Dobrze, jeżeli opracujcie wspólną strategię.

Najprościej będzie po prostu ją zignorować. Kiedy wyskoczy z kolejnymi rewelacjami, usłyszy, że nikogo to nie interesuje. Jeśli będziecie solidarni i nikt się nie wyłamie, chora sytuacja umrze śmiercią naturalną.

Możecie też oczywiście okazywać jej ostentacyjnie, że nie jest mile widziana w waszym towarzystwie. Kilka sytuacji, w których poczuje się wykluczona, powinno podziałać jak zimny prysznic i skłonić do zmiany zachowania.

Jeśli to nie zadziała, zróbcie zebranie. Zaproście intrygantkę, na którym wybrana przez was osoba wypunktuje jej złe zachowanie. Nie chodzi o to, by robić nad nią zbiorowy sąd. Wytłumaczcie po prostu, że bardzo zależy wam na dobrych stosunkach w pracy i nie pozwolicie, by działania jednej osoby rozbijały zgrany zespół.

Jeśli okaże się odporna na taką formę (np. stwierdzi, że w ogóle nie ma pojęcia, o co wam chodzi i nie zmieni postępowania), poproście o pomoc szefa.

Jemu najbardziej zależy na dobrej atmosferze, bo ta usprawnia pracę i poprawia wyniki. Wytłumaczcie, że chodzi wam o polepszenie stosunków w biurze, a nie o zemstę na niesympatycznej koleżance.

Dowiedz się więcej na temat: plotki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje