Wyczyść okap bez wysiłku. Specyfik rozpuści tłuszcz na amen

Regularne czyszczenie okapu jest niezbędne, by funkcjonował poprawnie. Urządzenie odpowiada za odprowadzanie oparów kuchennych. Porządne szorowanie okapu powinno odbywać się przynajmniej raz w miesiącu. Dzięki temu pozbędziesz się uporczywego tłuszczu i lepkiego brudu. Warto w tym celu wykorzystać domowe specyfiki.

Podczas szorowania okapu pamiętaj o najdrobniejszych szczegółach
Podczas szorowania okapu pamiętaj o najdrobniejszych szczegółach123RF/PICSEL

  • Okap trzeba czyścić przynajmniej raz w miesiącu. Dzięki temu unikniesz długiego i mozolnego szorowania na przyszłość.
  • Do mycia okapu kuchennego wykorzystaj domowe środki czystość: ocet, płyn do szyb czy boraks.
  • Czysty okap kuchenny to gwarancja prawidłowej cyrkulacji powietrza i szybsze pozbycie się oparów z gotowania.

Jak często myć okap kuchenny?

Najważniejszą rolą okapu kuchennego jest odprowadzanie zapachów z gotowania. Podczas zasysania powietrza do wnętrza urządzenia dostaje się też brud i tłuszcz. Dlatego tak istotne jest regularne czyszczenie sprzętu. Raz w tygodniu przecieraj okap wilgotną szmatką lub mokrymi chusteczkami. Wyrabiając w sobie ten nawyk, unikniesz potem długiego i mozolnego szorowania. Natomiast raz w miesiącu odkręć całe urządzenie i wyszoruj jego wnętrze: wnętrze obudowy, kratki wentylacyjne i filtry.

Jak wyczyścić filtr?

Czyszczenie filtra z okapu jest równie ważne
Czyszczenie filtra z okapu jest równie ważne123RF/PICSEL

Największe trudności przysparza czyszczenie filtra od okapu. To element, który trzeba wyczyścić w pierwszej kolejności. Odkręć kratkę i wyjmij filtr, usuń największy brud gumową rękawiczką i wyrzuć do kosza. Potem zamocz tę część w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku do prania (proporcje 2:1).

Pozostaw na kwadrans, by tłuszcz rozmiękczył się. Następnie miękką szczotką wyczyść filtr z pozostałości brudu. Przepłucz go pod bieżącą wodą i wysusz ręcznikiem papierowym lub ścierką. Gdy skończysz szorować cały okap, dopiero wtedy wkręć część na swoje miejsce.

Oliwka dla niemowląt

Produkt ten ma świetnie właściwości czyszczące i upora się z zaschniętym tłuszczem. Oliwkę zaaplikuj na okap przy użyciu gąbki. Miejsca bardziej zabrudzone będą potrzebować dodatkowego szorowania. W tym celu wybierz gąbkę z nieco ostrzejszą powłoką. Bądź jednak ostrożny, by nie zarysować powierzchni. Resztki specyfiku zmyj mokrymi chusteczkami i przetrzyj do sucha ręcznikiem papierowym.

Płyn do szyb

Czyszczenie okapu kuchennego sprawi, że będzie działał prawidłowo
Czyszczenie okapu kuchennego sprawi, że będzie działał prawidłowo123RF/PICSEL

Kolejną opcją jest wykorzystanie płynu do szyb. Jego aplikacja jest prosta, gdyż pomaga w tym atomizer. Wystarczy rozpryskać produkt po zabrudzonej powierzchni i zostawić na pięć minut. W tym czasie zacznie działać intensywnie na brud. Wyczyść wilgotną gąbką dokładnie każdy zakamarek urządzenia. Na koniec przetrzyj powierzchnię mokrą szmatką. Nie zapomnij o wytarciu okapu do sucha czystą ścierką. Jeśli zabrudzenia nie chcą zejść w całości, zabieg powtórz jeszcze raz.

Boraks z octem

Ostatnią propozycją jest wykorzystanie mieszkanki boraksu z octem. Boraks ma silne działanie czyszczące. Natomiast ocet rozmiękczy najbardziej oporny tłuszcz. Specyfik usunie również nieprzyjemny zapach. Przygotujesz go w taki sposób:

  1. W głębszym naczyniu wymieszaj pół szklanki octu i dwie łyżki boraksu. Całość zalej ciepłą wodą. Warto również dodać kilka kropel olejku eterycznego.
  2. Przygotowanym specyfikiem umyj dokładnie okap i jego wnętrze. Nie pomijaj zakamarków, gdyż są siedliskiem brudu i tłuszczu. Całość przetrzyj ponownie wilgotną szmatką i na koniec do sucha ręcznikiem papierowym.

Zobacz:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas