Wykonaj ważny zabieg. Pelargonie rozrosną się i pięknie zakwitną

Pikowanie pelargonii jest czynnością, która dodatkowo pobudza roślinę do rozrostu. Wykonanie tego zabiegu jest proste. Pikowanie pelargonii można zrobić już przy pomocy narzędzi, które znajdują się praktycznie w każdym domu.

Dowiedz się, jak powinno przebiegać pikowanie pelargonii
Dowiedz się, jak powinno przebiegać pikowanie pelargonii123RF/PICSEL

Pelargonie to odmiana roślin z rodziny bodziszkowatych. Pelargonium z grupy Geraniaceae obejmuje aż 200 gatunków. Jest klasyfikowana jako wiecznie zielona roślina, niekiedy jako półkrzew. Obszar, z którego pochodzi pelargonium to południowa Afryka. Stamtąd została przetransportowana do Europy i pozostałych części świata, gdzie pełni funkcję rośliny ozdobnej.

Uprawa pelargonii nie jest wymagająca. Rośliny rozwijają się prawidłowo w doniczkach, skrzynkach umieszczanych na balkonie, a także ogrodzie. Pelargonium jest wybierane wyjątkowo często jako roślina ozdobna w doniczce. Nie wymaga czasochłonnej opieki i kwitnie przez długi czas.

Co warto wiedzieć na temat pelargonii?

Roślina wyróżnia się pięknymi kwiatami, które przyjmują różne kształty i rozmiary. W zależności od odmiany pelargonium mogą to być kwiaty pojedyncze, zebrane w wiechy albo baldachy. Pelargonie mają intensywny kolor: biały, różowy, czerwony, po fioletowy odcień. Ich liście są klapowane, skórzaste i cechują się przyjemnym zapachem.

Warto też wspomnieć o zastosowaniu pelargonii. Kwiaty idealnie nadają się na ozdobę wnętrz pomieszczeń, a także uzupełnienie ogrodowej aranżacji. Pelargonie były też wykorzystywane jako produkt leczniczy.

Zapach pelargonii jest często uwzględniany w mieszankach perfumowych. Używa się również olejków eterycznych z pelargonium do kremów, mydeł i pozostałych produktów kosmetycznych.

Pikowanie pelargonii – jak zrobić to krok po kroku?

Pikowanie pelargonii polega na przesadzaniu młodych siewek do oddzielnych doniczek. Tym sposobem zapewnia się im więcej przestrzeni niezbędnej do wzrostu. Oprócz tego pikowanie pelargonii wpływa pozytywnie na rozwój rośliny i zwiększa prawdopodobieństwo, że będzie prawidłowo kwitnąć w przyszłości.

Krok pierwszy: przygotowanie doniczki i wypełnienie ziemią

Od czego należy zacząć pikowanie pelargonii? Doniczka o odpowiednim rozmiarze to podstawa. Powinna być na tyle duża (najczęściej od 20 do 25 cm średnicy) i mieć taki drenaż, aby dobrze przepuszczać wodę. Uprzednio trzeba ją wypełnić ziemią, próchniczą – może być o charakterze torfowym.

Następnie trzeba dobrać właściwe siewki. Najlepiej wziąć młode, zdrowie i silne z 2-3 liśćmi. Należy też zwrócić uwagę na to, aby nie były zbite. Wtedy będzie je łatwiej przesadzić.

Pikowanie pelargonii wspomoże ich dalszy rozwój
Pikowanie pelargonii wspomoże ich dalszy rozwój123RF/PICSEL

Krok drugi: wyjęcie i oddzielenie siewek

Krok drugi można zakończyć wyjęciem i oddzieleniem siewek. Pierwszą czynność wykona się ostrym nożem lub pałką, delikatnie odseparowując siewki i pilnując, żeby nie uszkodzić korzeni. Potem można je oddzielić. Trzymając za liście, trzeba podciąć siewki, pozostawiając 2 cm łodygi.

Krok trzeci: wykonanie otworu i umieszczenie siewki

We wcześniej wysypanej ziemi należy zrobić otwór. Można go wykonać nożem, którego użyto do odseparowania siewek. Kolejna czynność w ramach kroku trzeciego uwzględnia umieszczenie siewki w doniczce. Trzeba przy tym uważać, aby nie uszkodzić korzeni. Przestrzeń wokół siewki można trochę docisnąć.

Gdzie ustawić doniczki z pelargoniami?

Kiedy pikowanie pelargonii zostanie wykonane, ogrodnik powinien przejść do ustawienia doniczek we właściwe miejsce. Pojemniki z rośliną muszą znajdować się w jasnej lokalizacji, jednak niewystawionej na bezpośrednie oddziaływanie słońca. W kontekście odpowiedniego umiejscowienia doniczki z pelargonią trzeba zwrócić też uwagę na to, aby nie wystawić rośliny na zimny przeciąg. Wahania temperatury również mogą źle wpłynąć na prawidłowy rozwój pelargonii.

Pikowanie pelargonii – co robić później?

Po pikowaniu pelargonii należy zwracać uwagę na regularne podlewanie. Rośliny potrzebują ziemi, która jest wilgotna, ale nie mokra. Jeśli hodowca doprowadzi do drugiej sytuacji, pojawią się choroby i wystąpi gnicie korzeni. Dlatego przed wylaniem wody należy najpierw sprawdzić to, czy powierzchnia podłoża jest sucha.

O podlewanie pelargonii trzeba dbać szczególnie w trakcie lata, kiedy temperatura jest wysoka. Gdy będzie zimniej, należy zmniejszyć częstotliwość podlewania do odstępów co kilka dni. Oprócz pilnowania utrzymywania umiarkowanej wilgotności gleby należy też zwrócić uwagę na porę dnia, podczas której podlewa się roślinę. Najlepiej robić to rankiem lub wieczorem, kiedy temperatura jest niższa (szczególnie w lecie). Wtedy woda nie będzie parować, co mogłoby przyczynić się do wystąpienia chorób.

Czytaj również:

Umieść te kwiaty w domu, a wszystkim domownikom będzie żyło się lepiejInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas