Biegniesz jak w smole lub krzyczysz szeptem we śnie? Wiemy, dlaczego tak się dzieje
Śnisz, że przed kimś uciekasz, ale zamiast sprawnie to zrobisz, biegniesz jak w zwolnionym tempie lub jak w smole? Albo kłócisz się z kim, lecz zamiast donośnego krzyku z twoich ust wydobywa się szept? Dlaczego tak się dzieje w naszych snach? Okazuje się, że istnieje naukowe wytłumaczenie tego zjawiska.

Mózg sprawia, że jesteśmy bezpieczni podczas snu
Sen to wciąż obszar ciekawy dla naukowców. Nadal badamy, dlaczego śnimy, jakie ma to dla nas znaczenie i co oznaczają konkretne sny, nie tylko w sferze ezoterycznej, ale przede wszystkim naukowej.
Tak jest chociażby ze snami o bieganiu, czy krzyku. Dla wielu osób sny, w których muszą uciekać, krzyczą na kogoś lub krzyczą ze strachu, są niezwykle męczące.
Dlaczego? Ponieważ w wielu przypadkach te osoby we śnie biegają niczym w zwolnionym tempie lub tak, jakby poruszały się w smole, co powoduje frustracje i lęk przed tym, że nie zdążymy przed czymś uciec.
Podobnie jest ze śnieniem o krzyczeniu. Kiedy we śnie kłócimy się z kimś w niezwykle emocjonalny sposób lub próbujemy wzywać pomocy, to możemy zamiast prawdziwego, donośnego krzyku, wydać z siebie tylko szept we śnie.
To męczące sny, które odbierają śniącemu pewną sprawczość, ale nie dzieje się tak bez przyczyny.
Okazuje się, że powodem śnienia w taki, a nie inny sposób o ucieczce lub krzyku w naszym wykonaniu jest działanie naszego mózgu podczas snu.
Faza snu i paraliż senny. To wszystko ma znaczenie w naszych snach
Podczas fazy snu Rem, w której występuje najwięcej marzeń sennych, ludzki mózg wysyła sygnały do ciała o tymczasowym paraliżu mięśni, aby uniemożliwić realizację tego, co nam się śni w danym momencie na jawie.
Ten "paraliż senny" jest naturalnym mechanizmem bezpieczeństwa, który zapewnia, że nie będziesz się miotać, biegać ani krzyczeć podczas snu, potencjalnie raniąc siebie lub innych. Podczas gdy mózg aktywnie śni, ciało pozostaje w większości nieruchome.
Dzieje się tak, gdyż ścieżki nerwowe w mózgu odpowiadają za hamowanie ruchów mięśni podczas fazy REM snu.
U osób z parasomią, czyli zaburzeniami zachowania podczas snu REM, te ścieżki zawodzą, a osoby te mogą fizycznie odgrywać swoje sny, czasami z dużą siłą.
Należy też pamiętać, że każdy mózg działa nieco inaczej, więc i każdy mózg ma inny "styl snu" - różnice wynikają np. z funkcjonowania układu limbicznego, wzgórza i kory czuciowo-ruchowej.
Emocje odgrywają sporą rolę. Sny pokazują to, co nas trapi

Paraliż senny i aktywność naszego mózgu podczas śnienia to jedno wytłumaczenie niemożności biegu, czy krzyku we śnie.
Jednak nie można zapominać także tu o kwestii emocji.
Lęk, frustracja i stres często powodują sny, w których "nie da się uciec" lub "nie da się krzyczeć".
Mózg może metaforycznie "przekształcać" emocję w senne trudności ruchowe. Realizm lub dziwaczność ruchów we śnie zależy od wielu czynników: emocji, stopnia samoświadomości, stylu snu i aktywności mózgu.
Dlatego prócz zaakceptowania takiego, a nie innego stylu śnienia o bieganiu, czy krzyku we śnie, który wynika z działania naszego mózgu, warto też przyjrzeć się swoim emocjom, czy nic w życiu realnym nas nie blokuje i nie stanowi dla nas problemu, który nas przytłacza.