Wykonaj z lawendą jeden zabieg. Odpowie obfitym kwitnieniem
Oprac.: Joanna Leśniak
Fioletowe kwiaty o przyjemnym, relaksującym zapachu to znak rozpoznawczy lawendy. Krzewinka pięknie prezentuje się w ogrodzie lub w doniczkach na balkonie, pomaga odstraszać niepożądane insekty i działa kojąco na zmysły. By uprawa rośliny szła pomyślnie, konieczne jest przycinanie lawendy latem. To obowiązkowy zabieg pielęgnacyjny, więc na ogrodnicze wakacje wybierz się dopiero po jego wykonaniu.
Spis treści:
Cięcie letnie lawendy dla obfitego kwitnienia
Przycinanie lawendy to zabieg, od którego nie uciekniemy, musimy więc mieć to na uwadze, gdy decydujemy się na jej uprawę w naszej przestrzeni. Wykonuje się go dwa razy w roku — wiosną albo jesienią oraz wakacyjną porą. Co daje przycinanie lawendy latem?
- Usunięcie suchych lub przekwitłych części poprawia walory estetyczne rośliny, która zyskuje bardziej zwarty pokrój.
- Co jednak istotniejsze, mobilizuje lawendę do bardziej zintensyfikowanego kwitnienia, więc nasz ogród ma szansę ponownie utonąć z fioletowych kwiatach.
- Umiejętne cięcie lawendy poprawia wentylację we wnętrzu krzewinki, która zagęszcza się bardziej równomiernie.
- Każdy fragment otrzymuje dzięki zabiegowi optymalny dostęp do światła, a trzeba pamiętać, że lawenda uwielbia słońce.
Kiedy obcinać lawendę latem?
Termin jest tak samo ważny, jak odpowiednia technika. Obcinanie lawendy latem należy zaplanować na czas kwitnienia — w lipcu oraz w sierpniu. Zaleca się wybierać suchy, słoneczny dzień, aby nie narażać świeżo przyciętej lawendy nad nadmierną wilgoć. W takich warunkach staje się bardziej podatna na ataki chorobotwórczych grzybów. Jeśli chcesz dodatkowo wzmocnić roślinę, możesz zafundować jej odżywczy nawóz domowej roboty. Rozkwitnie jak marzenie!
Jak przyciąć lawendę?
Jeśli zaznaczyłeś w kalendarzu odpowiednią datę, czas przejść do działania. Zacznij od przygotowania narzędzi ogrodniczych. Do cięcia lawendy niezbędny jest czysty, zdezynfekowany sekator. Powinien być porządnie naostrzony. Dzięki temu wykonasz precyzyjne cięcia, a roślina szybko poradzi sobie z regeneracją i gojeniem ran.
Przycinanie lawendy latem polega głównie na usunięciu suchych części. Bez trudu je namierzysz. Usuwaj również bezlistne łodygi, staraj się uformować krzewinkę w kształt kuli. Nie należy obcinać lawendy zbyt nisko. Możesz przyjąć zasadę skracania około jednej trzeciej długości zielonych pędów. Szybko zauważysz, że pięknie się zagęszcza, a twoje rabaty, skalniaki czy donice z lawendą wyglądają na zadbane.
Polecamy: