Wymagająca gwiazda wśród roślin doniczkowych. Jak pielęgnować kamelię japońską?

Kamelia japońska to roślina o uroczych kwiatach, w Polsce uprawiana najczęściej w doniczkach. Mimo iż wygląda przepięknie, jej uprawa oraz pielęgnacja są dla wielu nie lada wyzwaniem. Jak obchodzić się z kamelią, aby zdrowo się rozwijała? Bez tych wskazówek ani rusz.

Kamelia japońska to bardzo wymagająca roślina. Prawidłowo zadbana odwdzięcza się pięknymi kwiatami
Kamelia japońska to bardzo wymagająca roślina. Prawidłowo zadbana odwdzięcza się pięknymi kwiatami 123RF/PICSEL

Kamelia japońska w doniczkach

Kamelia japońska to zimozielony krzew porastający górzyste tereny leśne Azji, w naturalnych warunkach dorastający nawet do 10 m wysokości. Chociaż piękna, jest bardzo wymagająca co do warunków, dlatego w Polsce uprawia się ją głównie w doniczkach. W warunkach domowych zazwyczaj nie osiąga wysokości większej, aniżeli jeden metr. Jej największą ozdobą są kwiaty, wyglądem przypominające róże, które w zależności od odmiany różnią się kształtem i kolorem. Płatki mogą być:

  • różowe
  • białe
  • czerwone
  • żółte
  • wielobarwne
Kamelia japońska - wybierać możesz wśród odmian o naprawdę niebanalnym wyglądzie
Kamelia japońska - wybierać możesz wśród odmian o naprawdę niebanalnym wyglądzie123RF/PICSEL

Jak pielęgnować kamelię japońską w domu?

Kamelia japońska to roślina kwitnąca zimą. Mimo iż zachwyca swoim wyglądem, dla wielu jej posiadaczy jest prawdziwym utrapieniem. Roślina ta wymaga dość specyficznych warunków uprawy, a jej pielęgnacja wcale nie jest łatwa. Najważniejsze zalecenia, o jakich należy pamiętać podczas pielęgnacji kamelii to:

  • regularne zraszanie rośliny zimą oraz umieszczenie jej na podstawce wypełnionej drobnymi kamykami i niewielką warstwą wody - to zapewni roślinie odpowiedni poziom wilgotności
  • wiosną i jesienią podlewać obficie, a latem i zimą ograniczyć ilość wody, jednak nie można dopuścić do przesuszenia rośliny
  • Gdy kamelia wyda kwiaty, należy powrócić do obfitego zasilania wodą
  • nawozić w okresie aktywnego wzrostu, wiosną od kwietnia do maja, a jesienią od września do połowy października

Czy kamelia japońska lubi słońce?

Kamelia japońska nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia
Kamelia japońska nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia 123RF/PICSEL

Z racji tego, że kamelia kwitnie zimą, wymaga dość niskich temperatur. Kwitnące egzemplarze powinny przebywać w warunkach, gdzie panuje ok. 10-16 st. C. Po zakończeniu kwitnienia temperaturę należy podnieść do około 20 st. C. i utrzymywać ją aż do jesieni. Kamelia japońska lubi stanowiska jasne i słoneczne, z daleka od przeciągów. Nie toleruje natomiast bezpośredniego działania promieni, które mogą poparzyć jej liście.

Kamelia japońska w doniczce - wymagania

Podłoże do uprawy kamelii doniczkowej powinno być żyzne, przewiewne, lekko kwaśne. Najlepiej będzie wymieszać ziemię ogrodniczą mieszać z torfem. Warto odsunąć ją od uchylnego okna, by nie była narażona na mroźne przeciągi. Kamelii nie można przesuszyć, zwłaszcza gdy rośnie w doniczce lub skrzynce. Nawożenie w marcu oraz czerwcu pomoże roślinie wyprodukować nowe pąki. Latem najlepiej czuje się na świeżym powietrzu - np. na balkonach czy tarasach, a jesienią kamelię trzeba przenieść do pomieszczenia (6-12 st. C). Roślina ta może źle reagować na przenoszenie z miejsca na miejsce - w naszym klimacie jest to niestety konieczne. Kamelia japońska nie jest odporna na mróz.

Kamelia japońska w doniczce - nawożenie

Kamelii japońskiej należy podawać płynny nawóz, najlepiej co dwa tygodnie. Doskonale w tej roli sprawdzą się odżywki do azalii czy różaneczników.

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszęInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas