Wypisałeś się z PPK? 5 powodów, dla których warto wrócić

W marcu br. do Pracowniczych Planów Kapitałowych ponownie zapisani zostali zatrudnieni w wieku od 18 do 55 roku życia, którzy wcześniej wypisali się z programu. Część z nich tym razem nie podjęła już decyzji o rezygnacji. Od powstania PPK minęły niemal cztery lata – warto więc posłuchać opinii uczestników.

PPK jest obowiązkowym programem dla pracodawców
PPK jest obowiązkowym programem dla pracodawców 123RF/PICSEL

Prezentacja partnera. Materiał promocyjny

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny program dla pracowników, co oznacza, że można z niego w każdej chwili zrezygnować. Jednak w praktyce część osób, która to zrobiła, zdecydowała się na powrót. Dlaczego? Ponieważ PPK daje szereg wymiernych korzyści, począwszy od oszczędzania środków na emeryturę, poprzez dopłaty od pracodawcy i Skarbu Państwa, możliwość dziedziczenia środków, a kończąc na tym, iż... uczestnictwo w PPK nie wymaga żadnego wysiłku. Warto więc poznać 5 głównych powodów, dla których konkretni pracownicy zdecydowali się na korzystanie z programu.

1. PPK to nie kolejne OFE

Pracownicze Plany Kapitałowe to powszechny system oszczędzania na przyszłą emeryturę w ramach III filaru. Wyróżnia go to, iż oprócz pracowników, tworzą go również pracodawcy oraz państwo. W praktyce oznacza to, że na oszczędności składają się nie tylko odkładane przez nas samych pieniądze - dodatkowy zastrzyk środków stanowi wartość dodaną.

Jako że uczestnictwo w Pracowniczych Planach Kapitałowych jest dobrowolne, część osób zdecydowała się na wypisanie z programu. Sporą rolę mogło w tym odegrać błędne przekonanie, iż PPK to kolejne OFE. W rzeczywistości jednak jest między nimi spora różnica. W przeciwieństwie do OFE gromadzone na rachunku PPK środki - zgodnie z zapisami ustawy - są prywatną własnością uczestnika PPK. Zgromadzone środki podlegają dziedziczeniu, a zebrane w ramach programu pieniądze można wypłacić dosłownie w każdej chwili, jednocześnie nie rezygnując z dalszego uczestnictwa w PPK (warto jednak pamiętać, że wiążą się z tym pewne potrącenia). Dlatego też dzięki prowadzonym działaniom edukacyjnym stale rośnie liczba uczestników, którzy świadomie podejmują decyzję o przystąpieniu do tego programu.

- Na początku, jak się dowiedziałam o programie PPK, to pomyślałam, że jest to jakieś kolejne rozwiązanie oszczędnościowe, które oferuje rząd, podobne do OFE. Natomiast teraz po rozmowach z uczestnikami programu PPK i po wytłumaczeniu mi zasad działania programu przez przedstawiciela Instytucji Finansowej, w której jest prowadzone PPK, dopiero zrozumiałam, z czego zrezygnowałam i podjęłam decyzję powrotu do PPK przy autozapisie - mówi pani Magdalena, sekretarz szkoły z województwa mazowieckiego.

2. Pieniądze na koncie nie są zamrożone do emerytury

Kolejnym powodem, dla którego spora grupa osób zdecydowała się na ponowne zapisanie do PPK, było dostrzeżenie faktu, iż ze gromadzonych pieniędzy można skorzystać w różnego rodzaju nagłych sytuacjach życiowych. Mimo że głównym celem jest odkładanie dodatkowych funduszy na emeryturę, nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnąć po nie w trudnym dla siebie momencie - choćby choroby naszej lub najbliższych. Tym bardziej, że jeśli będzie to nie więcej niż 25 proc. środków, nie zostanie wówczas pobrana żadna dodatkowa prowizja i nie będzie trzeba ich zwracać na konto.

Co więcej, z funduszy skorzystać można także w przypadku m.in. zakupu bądź remontu mieszkania lub nieruchomości gruntowej. Przed ukończeniem 45. roku życia mamy możliwość wypłacenia nawet 100 proc. środków - bez potrąceń, jednorazowo z obowiązkiem ich zwrotu nie później niż w ciągu 15 lat od dnia wypłaty środków.

- Na razie nie myślę o przyszłości na emeryturze i aktywnie korzystam z pieniędzy z PPK. Raz w roku robię zwrot i pieniądze przeznaczam na wakacje. Zasady są jasne i przejrzyste, a najważniejsze jest to, że w ciągu ostatnich 4 lat nie zmieniły się. Tak jak było to przedstawione w 2019 roku, tak jest teraz. Jest to bardzo istotny aspekt, który sprawia, iż czuję się bezpiecznie w PPK - mówi pani Iwona, kierownik kadr i płac w branży spożywczej.

3. PPK to dodatkowy benefit dla pracownika

Ubezpieczenie na zdrowie i życie, prywatna opieka medyczna czy karta sportowa to najczęściej oferowane przez pracodawców dodatki pozapłacowe. Obecnie coraz więcej osób w ten sam sposób postrzega członkostwo w PPK. Dlaczego? Ponieważ pracodawca dokłada się do gromadzonych przez nas pieniędzy. Innymi słowy, to coś na kształt podwyżki, ponieważ część wpłacana przez pracodawcę to dodatkowe środki poza naszym wynagrodzeniem zasadniczym.

- Nie sądzę, żebym w miejsce składki PPK otrzymała rekompensatę od pracodawcy w postaci podwyżki. Podwyżka zamiast PPK byłaby dużo niższa dla mnie, jako pracownika ze względu na pozostałe składniki i składki ZUS, jakie obciążają nasze wynagrodzenia.

Na co dzień sobie z tego nie zdajemy sprawy. Dlatego po ponad 3 latach jestem zadowolona ze swojej decyzji podjętej mimo obaw - mówi pani Marzena, dyrektor działu w branży energetycznej.

Ile konkretnie wynosi benefit? Otóż na rachunku PPK każdego miesiąca odkładanych jest 2 proc. naszego wynagrodzenia. Oprócz tego pracodawca dokłada 1,5 proc., a państwo - 240 zł każdego roku (plus 250 zł na start).

Co więcej, zarówno uczestnik PPK, jak i zatrudniająca go firma mogą w dowolnym momencie podjąć decyzję o wpłatach dodatkowych. Dla uczestnika to maksymalnie 2 proc. wynagrodzenia, a pracodawcy - 2,5 proc. Łącznie oznacza to wpłatę dodatkowych 4,5 proc. miesięcznego wynagrodzenia.

Wysokość kwoty, jaką można oszczędzić w ramach PPK, można łatwo sprawdzić za pomocą prostego w obsłudze kalkulatora.

Powszechniejsze staje się przekonanie, że warto dbać o bezpieczeństwo finansowe na przyszłość, ponieważ żyjemy obecnie w bardzo niepewnych czasach - ryzyka pandemii, wojny w Ukrainie i kryzysu gospodarczego.

- Na dzisiaj mam pewność, że mam dodatkowe środki, które mogę w każdej chwili sprawdzić. Dobrze się czuję z tym, że nie przejadam wszystkich środków, jest to moja dodatkowa skarbonka, do której w razie potrzeby mam dostęp - mówi pani Aneta, specjalista zatrudniona w przemyśle spożywczym. - Widzę realne pieniądze na moim rachunku PPK, które wpływają nie tylko ode mnie, ale również od pracodawcy czy też skarbu państwa - dodaje.

4. Emerytury dzisiejszych 30-latków nie wystarczą na utrzymanie dotychczasowego poziomu życia

Postrzeganie PPK przez osoby, które się z nich wypisały, a następnie wróciły, zmieniły konkretne dane i wyliczenia, które znaleźć można m.in. na stronie ZUS czy Polskiego Funduszu Rozwoju. Wynika z nich mianowicie, iż emerytury dzisiejszych 30-latków mogą wynosić od ok. 20 do 25 proc. ich ostatniej pensji. Mówiąc obrazowo, to trochę tak, jakby z dnia na dzień utracić 3/4 wypłaty. W praktyce oznacza to tyle, że samo świadczenie z ZUS-u nie wystarczy do spokojnego życia na emeryturze. O godną przyszłość trzeba zadbać we własnym zakresie.

- Dwa lata temu przystąpiłam do PPK, po czym po roku zrezygnowałam z uczestnictwa w programie. W tamtym momencie dochodziły do mnie opinie od kolegów i koleżanek z pracy, że zabiorą mi te pieniądze i się wystraszyłam i zrezygnowałam z uczestnictwa w programie. Teraz po rozmowach z uczestnikami i kampanii informacyjnej odnośnie autozapisu do PPK, jaka miała miejsce, podjęłam decyzję powrotu do PPK. Dopiero teraz przekonałam się, że jest to dobry program, w którym warto być i odkładać oszczędności na przyszłą emeryturę - tłumaczy pani Magdalena, sekretarz szkoły.

5. Uczestnictwo w PPK nie wymaga żadnego wysiłku...

...nawet związanego z zapisem do programu. Wszelkie formalności związane z PPK w imieniu pracownika dokonuje jego pracodawca. Co ważne, z myślą o osobach, które w pierwszym odruchu zrezygnowały z PPK, powstał bowiem autozapis. To wyjście naprzeciw wszystkim tym, którzy z jakichś powodów podjęli decyzję o rezygnacji, a chcą wrócić, choć boją się skomplikowanych formalności. Innymi słowy, aby korzystać z PPK, nie trzeba podejmować żadnej aktywności - wystarczy się nie wypisywać.

Mówiąc o wygodzie, warto też wspomnieć, że każdy pracownik oszczędzający w PPK ma stały dostęp do swojego prywatnego rejestru, w którym na co dzień może obserwować, ile pieniędzy znajduje się już na jego rachunku PPK.

- Dużym udogodnieniem dla mnie jest możliwość sprawdzenia stanu konta w kilku miejscach, np. logując się na stronie mojeppk.pl. lub w IKO i iPKO. W przypadku PKO TFI pomocne są również oddziały PKO BP, w których szybko i sprawnie mogłam zrealizować moje niektóre dyspozycje. Będąc uczestnikiem PPK od początku powstania programu, nie planuję rezygnacji i nadal zamierzam w pełni korzystać z jego przywilejów - mówi pani Katarzyna, pracownik naukowy.

Choć warto dokładnie wsłuchać się w opinie i doświadczenia obecnych uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych, najsilniej zawsze przemawiają konkretne liczby. 718 tys. - o tyle zwiększyła się liczba uczestników PPK po pierwszym ponownym autozapisie wg informacji podanych w biuletynie z dnia 16 maja 2023 na stronie www.mojeppk.pl. Obecnie wraz z pracodawcą i państwem oszczędza aż 3,3 mln osób, a liczba ta ciągle - podobnie jak wartość gromadzonych na prywatnych kontach środków uczestników - rośnie.

Jest to informacja reklamowa. Inwestowanie w fundusze wiąże się z ryzykiem. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym danego funduszu oraz z Dokumentem zawierającym kluczowe informacje (KID). Pełna treść noty prawnej znajduje się na stronie PKO TFI www.pkotfi.pl/nota-prawna/.

Prezentacja partnera

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas