Reklama

Reklama

Wystarczy kilka złotych, by dywan wyglądał jak nowy

Dywan nie tylko pozytywnie wpływa na wygląd pomieszczenia, ale i chroni podłogę przed zniszczeniem. Jednak po latach jego użytkowania nie wystarczy samo odkurzanie, by nadal wyglądał na ładny i zadbany. Nie musisz od razy wydawać pieniędzy na usługi firm zajmujących się czyszczeniem dywanów, gdyż domowym sposobem za grosze doprowadzisz go do idealnego stanu.

Co kilka lat pojawiają się nowe trendy dotyczące wystroju mieszkań, ale moda na dywany nie mija. Zmieniają się rzecz jasna upodobania konsumentów co do wzorów, kolorów, struktury czy kształtu dywanów, jednak nadal są one jednym z priorytetów, kiedy mowa o urządzeniu wnętrza domu.

Dobrej jakości dywan może nam służyć przez długie lata, pod warunkiem że odpowiednio o niego zadbamy. Raz na czas wymaga on gruntownego czyszczenia, by pozbyć się gromadzonego w jego włóknach brudu i kurzu. Na rynku istnieje wiele firm oferujących usługi prania dywanów, ale wiąże się to z pewnym wydatkiem, którego można uniknąć, decydując się na samodzielne czyszczenie dywanu.

Reklama

Jak wyczyścić dywan na sucho

Przede wszystkim musimy pamiętać, że mocne detergenty mogą uszkodzić dywan, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z delikatnymi włóknami, z których został wykonany. Skutecznym i bezpiecznym sposobem na przywrócenie dywanowi dawnego, idealnego wyglądu, jest sięgnięcie po produkt, za który zapłacimy nie więcej niż kilka złotych.

Czytaj także: Pozbądź się uporczywych plam w prosty sposób

Mowa oczywiście o niezawodnej sodzie oczyszczonej, którą warto zawsze mieć na wyposażeniu domu. Czyszczenie dywanu na sucho za pomocą sody jest bardzo proste i nie wymaga od nas dużego wysiłku. Sodę oczyszczoną wystarczy dokładnie rozsypać na całej powierzchni dywanu, by głęboko wniknęła w jego włókna. Tak przygotowany dywan pozostawiamy na kilka godzin, unikając chodzenia po nim. Na koniec dywan dokładnie odkurzamy.

Taki zabieg sprawi, że dywan nie tylko będzie czysty, ale dzięki właściwościom sody pozbędziemy się z niego brzydkiego zapachu.

Innym, ale równie skutecznym sposobem na wyczyszczenie dywanu, jest zaaplikowanie na jego powierzchnię specjalnie przyrządzonej mikstury. I w tym przypadku niezbędne składniki prawdopodobnie masz w kuchennej szafce.

Do naczynia nalej 250 ml octu, 500 ml wody i wsyp dwie łyżki soli kuchennej. Całość dokładnie wymieszaj i przelej do butelki z funkcją rozpylania. Spryskaj dokładnie dywan i pozostaw go do wyschnięcia, a następnie odkurz.

Warto zobaczyć: Jak wyczyścić szafki kuchenne z tłuszczu?

Jak wyczyścić dywan na mokro

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem odkurzacza piorącego, to nie zawahaj się go użyć, by przywrócić doskonały wygląd swojego dywanu. Oczywiście, aby dywan nabrał pięknego blasku i był idealnie czysty, musisz użyć odpowiedniego płynu, który poradzi sobie z uporczywym brudem. Doskonale nada się do tego zwykły płyn do prania ubrań

Dokładnie wymieszaj go z wodą aż do momentu powstania dużej warstwy piany. Nałóż ją na dywan i delikatnie wetrzyj w jego powierzchnię. Do mocno zabrudzonych miejsc, użyj gąbki i postaraj się usunąć plamy. Na koniec odkurz dywan, kiedy jest jeszcze wilgotny

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jak czyścić dywan

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy