Wzbogać podłoże o te składniki. Paprotka zachwyci bujnym rozrostem
Do paprotek przylgnęło miano kapryśnych i trudnych w uprawie roślin. Mimo tej niepopularnej opinii nadal są jednymi z częściej kupowanych gatunków, którymi ozdabia się wnętrza domów i mieszkań. By cieszyć się ich pełną okazałością, należy przestrzegać kilku ważnych kroków pielęgnacyjnych. Zanim jednak ustalimy ich kolejność, zacznijmy od dobrania odpowiedniego podłoża. Jeśli stoisz przed wyborem ziemi dla paprotki, zapoznaj się z naszym poradnikiem.
Spis treści:
Warunki uprawowe paproci
Paproć uważana jest za jedną z najstarszych roślin, które porastają powierzchnię Ziemi. Współcześnie wyróżniamy aż 10 000 odrębnych odmian oraz gatunków. Roślina bardzo często dekoruje bardziej tradycyjne oraz nowoczesnych wnętrza domów i mieszkań. Paprotka lub ciepło - latem najlepiej rozrasta się w temperaturze oscylującej między 18 a 23 st. C. Do przetrwania jesieni i zimy potrzebuje ok. 15-18 st. C. Roślina przepada za światłem, jednak nie toleruje bezpośredniego wystawiania na słońce. W takiej sytuacji reaguje szybkim usychaniem i traci swój okazały wygląd.
Najlepiej zapewnić jej dostęp do rozproszonych promieni słonecznych. Kluczem do udanej uprawy paprotki w domu jest zachowanie odpowiedniej wilgotności podłoża oraz powietrza. Floryści sugerują zaopatrzenie się w nawilżacze elektryczne lub tradycyjne, które wiesza się na kaloryferach. Za dobrą praktykę uważa się spryskiwanie liści rośliny ustaną deszczówką lub miękką wodą w temperaturze pokojowej oraz chronienie jej przed przypadkowymi przeciągami.
Czytaj również: Nagminny błąd w uprawie paprotki. Dlatego brązowieje i usycha
Jaki rodzaj podłoża wybrać?
W naturalnym środowisku paprocie są roślinami porastającymi tereny leśne. Planując ich uprawę w domu, postarajmy się zapewnić im warunki jak najbardziej zbliżone do podłoża znajdującego się w lesie. Odpowiednia ziemia do paproci wyróżnia się żyznością, przepuszczalnością oraz lekko kwaśnym pH.
Ogrodnicy polecają zastosowanie chłonnego podłoża kompostowego, zawierającego mieszaninę, piasku, torfu oraz próchnicy. Paprocie nie lubią zbyt wilgotnej ziemi. Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z podlewania. Ważną kwestią, o którą należy zadbać, jest wykonanie drenażu na dnie doniczki. W tym celu warto sięgnąć po keramzyt, który wyróżnia się doskonałym zatrzymywaniem wilgoci. Odpowiednie przygotowanie drenażu sprawi, że ziemi będzie wilgotna, jednak zapobiegnie zatrzymywaniu się wody, która przyczynia się do gnicia systemów korzeniowych paproci.
Domowa ziemia do paproci - jak zrobić?
Sklepy ogrodnicze oferują szeroki wybór gotowych mieszanek oraz ziemi odpowiednio dobranej do preferencji poszczególnych roślin. Nie inaczej jest z paprotką. Osoby, które lubią mieć wpływ na wszystkie czynniki odpowiadające za prawidłowy wzrost paprotki, mogą przygotować podłoże samodzielnie. Stworzenie domowej ziemi wymaga zapoznania się z podstawowymi wymaganiami oraz upodobaniami tego konkretnego gatunku.
Podstawowe podłoże powinno składać się z 70 proc. ziemi kompostowej, 20 proc. mieszanki perlitu i piasku oraz 10% torfu. To właśnie takie podłoże sprawi, że roślina zdrowo się rozwinie. Co ważne, każdy komponent odgrywa określoną rolę:
- torf - wpływa na przepuszczalność podłoża, odpowiada za rozluźnienie i zatrzymywanie wilgoci;
- ziemia kompostowa - od niej zależy żyzność podłoża. Zawiera w sobie sole mineralne oraz próchnicę, czyli składniki niezbędne do wzrostu i rozwoju;
- perlit - odpowiada za napowietrzenie i rozluźnienie podłoża. Zatrzymuje wilgoć, ale także zapobiega niechcianym zastojom wodnym;
- piasek - zapobiega zbrylaniu się ziemi i wpływa na lepsze spulchnienie.
Sprawdź również: Jaką ziemię lubią piwonie? Gdzie sadzić i jak pielęgnować piwonie?