Z tymi chorobami i dolegliwościami nie wezmą cię do wojska. Lista

W obliczu toczącej się wojny w Ukrainie wiele osób zaczęło się zastanawiać, czy i kiedy mogą być wezwane na kwalifikację wojskową. Dotyczy ona bowiem nie tylko mężczyzn, którzy ukończyli 19. rok życia, ale także niektórych kobiet. Na czym polega kwalifikacja wojskowa i które choroby wykluczają ze służby w wojsku?

Kwalifikacja wojskowa obejmuje kilka podstawowych badań i wywiad lekarski
Kwalifikacja wojskowa obejmuje kilka podstawowych badań i wywiad lekarski Adam STASKIEWICZEast News

Kwalifikacja wojskowa: Co to jest i kto jej podlega?

Kwalifikacja wojskowa to, najprościej ujmując, badanie, w trakcie którego komisja lekarska stwierdza, czy dany kandydat nadaje się do służby w wojsku.

Obowiązek stawienia się do kwalifikacji obejmuje w czasie pokoju wszystkich mężczyzn, którzy kończą w danym roku kalendarzowym 19 lat. Dotyczy on również niektórych kobiet, a konkretnie absolwentek uczelni publicznych i niepublicznych, które w danym roku akademickim kończą naukę na takich kierunkach jak analityka medyczna, farmacja, wydział lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria lub w szkołach policealnych na kierunkach: farmacja, ratownictwo medyczne i weterynaria.

Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywane są także osoby, które ukończyły 18 rok życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby w wojsku.

Co robi się na kwalifikacji wojskowej? Przygotuj ważne dokumenty

Osoby objęte obowiązkiem stawienia się do kwalifikacji wojskowej otrzymują imienne wezwania od wójta lub burmistrza (prezydenta miasta). Udając się na kwalifikację, powinny zabrać ze sobą:

  • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość    
  • posiadaną dokumentację medyczną
  • aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm
  • dokumenty potwierdzające wykształcenie, posiadane kwalifikacje zawodowe lub zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki.

Podczas kwalifikacji specjalna komisja lekarska ocenia stan zdrowia kandydata i wydaje oświadczenie o zdolności lub niezdolności do odbycia służby wojskowej. W Polsce nie ma obecnie obowiązku odbycia zasadniczej służby wojskowej, więc osoby otrzymujące kategorię A (zdolny do czynnej służby wojskowej) zostają przeniesione do rezerwy.

Kwalifikacja wojskowa: Jakie badania przeprowadza komisja lekarska?

Osoba wezwana przed komisję proszona jest o rozebranie się do bielizny, a badanie rozpoczyna się najczęściej od zmierzenia ciśnienia krwi. W tym miejscu lekarz poprosi też prawdopodobnie o przedstawienie wyników zleconej wcześniej morfologii i badania moczu. Kolejnym etapem jest ważenie i mierzenie oraz badanie wzroku, słuchu i drożności nosa. 

Lekarze z komisji wojskowej badają także postawę, by wykluczyć jej wady oraz proszą o rozpoznanie kolorów, by wykluczyć daltonizm. Następnie lekarz przeprowadza wywiad, dotyczący przebytych chorób, metod leczenia oraz stylu życia kandydata.

Obowiązek stawienia się do wojskowej kwalifikacji mają również kobiety
Obowiązek stawienia się do wojskowej kwalifikacji mają również kobietyAdam BurakowskiEast News

Jakie choroby wykluczają ze służby w wojsku? Ważna lista

Istnieją choroby, które całkowicie wykluczają ze służby w wojsku. Należą do nich:

  • daltonizm oraz inne wady wzroku, wynoszące więcej niż +/- 3 dioptrie. Samo noszenie okularów nie wyklucza kandydatów, choć w niektórych przypadkach nie mogą oni pełnić wszystkich funkcji w wojsku
  • poważniejsze schorzenia i wady kręgosłupa oraz tzw. "zapadnięta klatka piersiowa"
  • problemy ze słuchem
  • cukrzyca i przewlekłe choroby serca
  • przewlekłe, szpecące choroby skóry
  • poważne urazy czaszki oraz mózgu

Jakie kategorie wojskowe obowiązują w Polsce?

Po przeprowadzeniu wszystkich badań komisja określa zdolność do służby wojskowej i kwalifikuje kandydata do jednej z pięciu kategorii:

  • A — zdolny do czynnej służby wojskowej
  • B — czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej
  • D — niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju
  • E — trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji w czasie wojny. 

Na tej podstawie wojskowy komendant uzupełnień wydaje następnie książeczkę wojskową i przenosi osobę do rezerwy bez odbycia służby wojskowej. Oznacza to, że w okresie pokoju nie będzie ona powoływana do zasadniczej służby wojskowej.

Osoby, które podczas kwalifikacji otrzymają orzeczenie o tzw. czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej (kategoria zdolności "B"), nie mają uregulowanego stosunku do powszechnego obowiązku obrony przez tak długi czas, na jaki ta kategoria została im przyznana. Po upływie tego okresu będą więc ponownie wzywane na komisję i wtedy otrzymają orzeczenie o zdolności do służby lub jej braku. Dopiero wtedy będą także posiadały uregulowany stosunek do powszechnego obowiązku obrony.

Komendant uzupełnień wydaje książeczkę wojskową i przenosi osobę do rezerwy bez odbycia służby wojskowej
Komendant uzupełnień wydaje książeczkę wojskową i przenosi osobę do rezerwy bez odbycia służby wojskowej fot. Stefan MaszewskiEast News

Kto nie podlega kwalifikacji wojskowej?

Kwalifikacji wojskowej nie podlegają obywatele polscy, będący równocześnie obywatelami innych państw i stale zamieszkujący poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

***

Zobacz również:

Ucieczka z UkrainyINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas