Zabieg, który trzeba wykonywać. Tuje się zagęszczą

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Tuje to rośliny, które często wybierane są na żywopłot. Nic w tym dziwnego, bo odpowiednio pielęgnowane utworzą szczelny szpaler, który odgrodzi nas od wścibskich sąsiadów. A co zrobić w wypadku, kiedy rośliny nie spełniają swojej roli? Trzeba je przyciąć, ale w odpowiedni sposób. Jak przycinać tuje, żeby były gęste? Podpowiadamy.

Gęste tuje to marzenie każdego ogrodnika i działkowicza. Podpowiemy, co zrobić, aby takie były
Gęste tuje to marzenie każdego ogrodnika i działkowicza. Podpowiemy, co zrobić, aby takie były123RF/PICSEL

Czy wszystkie tuje trzeba przycinać?

Wbrew obiegowej opinii wszystkie tuje trzeba przycinać, ale trzeba robić to umiejętnie. Na pewno każdy gatunek wymaga cięcia sanitarnego, czyli usuwania na bieżąco części martwych, chorych zniszczonych i połamanych. Ponadto większą uwagę trzeba poświęcić na okazy, które rosną jako soliter w ogrodzie. Takie tuje można formować, nadając im równocześnie fantazyjne kształty.

Kiedy trzeba przycinać tuje? Jeśli chcemy zabieg przeprowadzić poprawnie, formowanie oraz usuwanie starych i chorych pędów można przeprowadzić trzy razy w roku. Ostatni raz, kiedy można przycinać tuje, przypada na sierpień. Dlaczego? Ponieważ usunięcie pędów teraz sprawi, że roślina będzie przygotowana na zimę i mrozy jej po prostu nie zaszkodzą.

Które tuje trzeba przycinać?

Wiadomo już, że cięciu sanitarnemu należy poddać każdy rodzaj tui, zwłaszcza wtedy, kiedy ich kondycja dobiega od podręcznikowej. Co z formowaniem tuj? Okazuje się, że nie każda się do tego nie nadaje, ponieważ raz ucięta nie odzyska swojego pierwotnego kształtu, a nadmiarowe ubytki w łodygach nie sprawią, że w tym samym miejscu odrosną i będą gęste.

Które tuje nadają się do przycinania? Regularnego formowania wymagają takie gatunki jak: Brabant, Aureospicata, Aurescens. Z kolei pozostałe, które najczęściej spotykane są w polskich ogrodach, czyli np. Danica, Teddy, Szmaragd czy Columna, z czego ostatnie dwa pną się w górę.

Jak przycinać tuje, żeby były gęste?

Zanim przekonamy się, jak przycinać tuje, żeby były gęste, trzeba wiedzieć, w jakie dni należy to robić. Najlepiej, aby był to moment bez deszczu i w miarę suchy. Dlaczego? Ponieważ osłabione części mogą być zaatakowane przez choroby grzybowe, co może w konsekwencji doprowadzić do ich zamierania.

Skoro już wiemy, kiedy przycinać tuje, warto odpowiedzieć na pytanie, jak to robić, aby były gęste. To łatwe: wystarczy skrócić jej młode pędy boczne, ale nie za dużo: wystarczy ok. 1-2 cm. Warto pamiętać, że tuje nie rosną szybko, więc na efekt trzeba trochę poczekać. Pamiętajmy o tym, aby nie przesadzać z formowaniem tui, które rosną jako żywopłot. Starajmy się formować je tak, jak wygląda ich naturalny pokrój.

Czym ciąć tuje?

Wybór narzędzi do cięcia tui nie jest skomplikowany, ponieważ do wyboru mamy albo sekator, albo nożyce ręczne. Wybór tego drugiego jest o tyle przydatny, że przyspiesza pracę, zwłaszcza wtedy, gdy mamy do przycięcia kilkanaście roślin. Nieważne, z którego sprzętu jednak skorzystamy, to warto pamiętać o kilku rzeczach - narzędzia muszą być ostre, a także zdezynfekowane. To nie tylko ułatwi wzrost nowych łodyg tuj, ale także nie rozprzestrzeni chorób grzybiczych.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas