Zafunduj grudnikowi ten zabieg. Będzie zawsze bujny i okazały!

Grudnik jest rośliną doniczkową, która wypuszcza kwiaty dwa razy do roku. Do polskich domów trafiła z terenów Brazylii, gdzie porastała wierzchołki drzew. Czas wiosny w tamtych rejonach przypada na okres naszego listopada, stąd ta nietypowa pora kwitnięcia. To niewątpliwie wyróżnia tę roślinę na tle innych gatunków. Szlumbergera ma nietypowe potrzeby pielęgnacyjne, ale to czyni ją wyjątkowym okazem. Jeśli zadbasz o nią w odpowiedni sposób, odwdzięczy się pięknym kwitnieniem. Jak pielęgnować grudnika? Co zrobić, by rozwijał się prawidłowo? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Grudnik to roślina, która kwitnie w listopadzie i grudniu
Grudnik to roślina, która kwitnie w listopadzie i grudniu123RF/PICSEL

  • Grudnik to roślina, która pochodzi z terenów Brazylii, a okres jej kwitnienia przypada dwa razy do roku
  • Szlumbergera potrzebuje specjalnej gleby i umiarkowanego podlewania
  • Roślinę można pobudzić do kwitnienia, przenosząc ją na okres spoczynku do chłodniejszego miejsca

Jak wygląda grudnik?

Grudnik to roślina, która do Polski trafiła z Brazylii i pochodzi ona z rodziny kaktusowatych. Ciekawostką jest to, że w naturalnych warunkach wzrasta pod liśćmi wierzchołków drzew. W polskim klimacie szlumbergera kwitnie w listopadzie i grudniu. Wynika to z faktu, że w rejonach, z których pochodzi, wiosna przypada właśnie na ten czas. Niekiedy kwiaty pojawiają się też na przełomie lutego i marca.

Kwiaty grudnika przybierają kolor biały, różowy, czerwony, a czasami nawet purpurowy. Osiągają wielkość około pięciu centymetrów, są one podłużne i charakterystycznie wygięte w dół. Z ich wnętrza wystają charakterystyczne pręciki, które produkują pyłek. Cechą rozpoznawczą grudnika są mięsiste i spłaszczone liście, które mają karbowany kształt. Roślina osiąga około 60 centymetrów rozpiętości i pięknie prezentuje się na domowym parapecie.

Jakie stanowisko i gleba dla szlumbergery?

Szlumbergera to roślina, która występuje w kilku wariantach kolorystycznych
Szlumbergera to roślina, która występuje w kilku wariantach kolorystycznych123RF/PICSEL

Roślina ta z racji tego, że pochodzi z tropikalnych terenów, potrzebuje konkretnego miejsca w twoim domu. Grudnik wymaga jasnego stanowiska, gdzie światło będzie rozproszone. Dlatego najlepiej wybrać parapet usytuowany po północnej lub wschodniej stronie. Temperatura dla szlumbergery powinna wahać się w okolicach 20 stopni Celsjusza. Ponieważ łodygi grudnika są opadające, bardzo ważne jest, by wkoło rośliny znajdowała się przestrzeń.

Jeśli chodzi o preferencje glebowe, to dla grudnika najlepsza będzie ziemia lekka, przepuszczalna. Dobrze, by miała lekko kwaśny odczyn. W sklepach można kupić gotowe mieszanki do roślin epifitycznych, które idealnie sprawdzą się w tym przypadku.

Jak często podlewać grudnika?

Szlumbergerę należy podlewać umiarkowanie, w przeciwnym razie system korzeniowy może zgnić. W tym wypadku ważne jest, by na dnie doniczki umieścić warstwę drenażową, która zapobiegnie zatrzymywaniu się wody. Najlepiej sprawdzi się do tego keramzyt lub żwirek, a także doniczka z otworem odpływowym. Roślinę podlewaj deszczówką lub odstaną wodą raz w tygodniu. Jeśli masz wątpliwości, to co kilka dni kontroluj stopień nawilżenia gleby. Jeśli zauważysz, że pędy marszczą się, jest to znak, że roślinie brakuje nawodnienia.

Nawożenie szlumbergery

Skórka z banana ma cenne składniki odżywcze dla roślin
Skórka z banana ma cenne składniki odżywcze dla roślin123RF/PICSEL

Regularne nawożenie grudnika sprawi, że będzie on szybciej i bujniej rósł. Dlatego raz w miesiącu warto przygotować odpowiedni nawóz. Ważne, by był on bogaty w potas i fosfor, czyli minerały niezbędne do prawidłowego rozwoju rośliny. Ponadto substancje te wpływają na system korzeniowy szlumbergery i pobudzają ją do wytwarzania nowych łodyg.

Do przygotowania nawozu potrzebujesz skórkę z banana i trochę ciepłej wody. Oto przepis:

  1. Bananową skórkę włóż do średniej wielkości słoika i zalej wodę.
  2. Mieszankę odstaw na dobę w suche miejsce. Po upływie czasu wyciągnij skórkę z naczynia i wyrzuć. Powstały napar natomiast rozcieńcz z wodą w proporcji 1:1.
  3. Specyfik odstaw na kolejne dwa dni, a po tym czasie podlewaj nim rośliny raz na miesiąc.

Jak pobudzić grudnika do kwitnienia?

Odpowiednio pielęgnowany grudnik odwdzięczy się pięknym kwitnieniem
Odpowiednio pielęgnowany grudnik odwdzięczy się pięknym kwitnieniem123RF/PICSEL

Jeśli twój grudnik nie chce kwitnąć, to znak, że trzeba się mu dokładniej przyjrzeć. Sprawdź, czy nie cierpi na żadne choroby grzybowe lub nie zaatakowały go insekty. Niepokój powinny wzbudzić plamy na liściach, lepka maź czy więdnące i wyblakłe liście. Jeśli natomiast wszystko jest w porządku, możesz spróbować pobudzić grudnika do kwitnienia na kilka sposobów. Pamiętaj o tym, by dwa razy do roku zapewnić roślinie odpoczynek.

Są to miesiące od sierpnia do października i przełom lutego i marca. Na ten okres przenieś grudnika do chłodniejszego pomieszczenia i podlewaj mniejszą ilością wody. W tym czasie nie zasilaj rośliny żadnymi nawozami. Po wymaganym okresie przesuszenia szlumbergerę podlewaj co cztery dni i zraszaj. Kiedy w listopadzie pojawią się pierwsze zalążki kwiatów, nie przenoś rośliny w inne miejsce. Nagła zmiana przyczyni się do zrzucenia pąków, gdyż grudnik jest wrażliwy na jakiekolwiek przeprowadzki.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas