Zaplanuj wrześniowe prace ogrodowe. Te czynności powinny znaleźć się na liście
Wrzesień to jeden z najbardziej pracowitych miesięcy w ogrodzie. Od poświęconego czasu i wysiłku włożonego we właściwą jego pielęgnację, zależy to, jak będzie wyglądał w nowym sezonie. Zbieranie plonów, sadzenie i przesadzanie to tylko kilka kluczowych elementów. Sprawdź, jakie jeszcze prace pielęgnacyjne wykonać w ogrodzie wraz z początkiem września.
Spis treści:
Zbierz warzywa i zioła
Początek miesiąca warto poświęcić na dokończenie zbioru warzyw ciepłolubnych. Zaliczają się do nich m.in.: papryka, pomidory, ogórki, cukinia, fasola szparagowa oraz dynia. Zbyt długie pozostawienie ich w gruncie narazi je na kontakt z pierwszymi przymrozkami. Jeśli do tego dojdzie, nie będą się już do niczego nadawały.
Wraz z końcem miesiąca nadchodzi czas zbiorów wrażliwych na zbyt niskie temperatury warzyw korzeniowych, w tym: marchwi, buraka ćwikłowego i selera. Jeśli hodujemy brukselkę, należy ją ogłowić, czyli usunąć wierzchołek wzrostu. Taki zabieg sprawi, że roślina skupi się na rozwijaniu już wytworzonych główek, a nie na dalszym wzroście.
Wrzesień jest dobrą porą na zbieranie, zamrażanie lub suszenie ziół przyprawowych oraz leczniczych. Koper, natka pietruszki, szałwia lekarska czy lubczyk i tymianek, będą doskonałym dodatkiem do wielu potraw, a także wspomogą organizm.
Posprzątaj grządki
Warzywa zebrane - czas na dokładne uprzątnięcie grządek. Zaczynamy od zebrania resztek roślin i chwastów, które mogłyby stać się źródłem chorób dla roślin wyrastających w nowym sezonie. Zdrowe pędy, liście i chwasty dobrze jest wykorzystać do zasilenia kompostownika. W przypadku chorych - lepiej dokładnie je zniszczyć.
Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku krzaczków fasoli i roślin strączkowych. O ile nie są chore, nie należy wyrywać ich w całości. Najlepiej sprawdzi się obcięcie tuż nad ziemią, bez naruszania korzeni. To właśnie w nich znajdują się skupiska cennych bakterii brodawkowych. Odpowiadają za wiązanie wolnego azotu, co przekłada się na wzbogacenie i użyźnienie gleby.
Zajmij się drzewami i krzewami owocowymi
Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami sadów, możemy wykorzystać wrzesień na posadzenie późnych truskawek oraz wsadzenie do gruntu drzewek i krzewów owocowych. To dobry czas na zbiór owoców, które osiągnęły dojrzałość zbiorczą, m.in. jabłek, gruszek, śliwek oraz malin. Po zakończeniu zbiorów musimy się upewnić, czy na ziemi nie zostały żadne spady. Pozostawione owoce szybko zgniją, stając się pożywką dla grzybów oraz miejscem zimowania wielu szkodników.
Posadź wiosenne kwiaty cebulowe
Prace ogrodowe we wrześniu nie mogą ominąć roślin ozdobnych. To wzmożony czas sadzenia cebulek roślin wiosennych. Samym początkiem miesiąca do gruntu sadzimy narcyzy oraz cesarskie korony. Połowa września to czas hiacyntów, przebiśniegów, szafirków, ranników i cebulic. Na przełom września i października zostawiamy tulipany.
Sadź, przesadzaj i rozmnażaj kwiaty
Początek września to ostatni moment, by zabrać się za przesadzanie i rozmnażanie niektórych bylin, które ponownie zakwitną dopiero wiosną i latem. Do ich grona zaliczają się głównie piwonie i floksy wiechowate. W tym czasie warto też wysadzić na miejsce stałe rośliny dwuletnie - bratki, stokrotki i dzwonek ogrodowy, oraz wsadzić do ziemi byliny i krzewy ozdobne - hortensję bukietową, wrzosy czy jeżówki.
Istotnym zabiegiem, którego lepiej nie pomijać, jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów z letnich bylin. To pozwoli roślinom na powtórzenie kwitnienia, a nam da okazję do nacieszenia wzroku bujnymi i kolorowymi kwiatami jeszcze przed końcem jesieni.
Nie zapomnij o jesiennym nawożeniu
Ostatnim krokiem dopełniającym wykonane wcześniej prace, będzie zastosowanie nawozów jesiennych. Pomogą roślinom przetrwać nadchodzącą zimę, a także wpłyną na polepszenie ich kondycji. Najlepiej wybrać zasilacze bogate w potas, fosfor oraz magnez.
Sprawdź również: