Jak i kiedy przycinać lawendę jesienią? Nie przegap tego terminu!
Lawenda należy do wiecznie zielonych krzewów, pochodzących z terenów śródziemnomorskich. Jej niebanalny wygląd i charakterystyczny aromat sprawiają, że jest pożądana przez wielu ogrodników. To krzew wymagający regularnego przycinania. Sprawdź, jak przycinać lawendę jesienią, by bezpiecznie przetrwała zimę.
Po co przycinać lawendę?
Ozdobne kwiaty lawendy umieszczone są na długich i cienkich szypułkach, delikatnie kołyszących się na wietrze. Występują najczęściej w kolorze niebieskim lub fioletowym, ale zdarzają się też okazy białe i różowe. Możemy je podziwiać od połowy czerwca aż do września. To świetny odstraszacz kleszczy, mrówek i innych uciążliwych insektów. Nie jest wymagającą rośliną, ale jeśli chcemy, by długo i obficie kwitła, trzeba pamiętać o regularnym przycinaniu. To pozwoli zachować zwarty kształt oraz wpłynie na przyszłe efekty kwitnienia.
Kiedy przycinamy lawendę?
Standardowo lawendę przycinamy dwa razy w roku. Do wyboru mamy aż cztery terminy, które przypadają wiosną, latem, jesienią i zimą. Warto pamiętać, by za przycinanie lawendy zabrać się podczas suchych i słonecznych dni.
Początek wczesnej wiosny to pierwszy termin przycinania lawendy. Cięcia możemy dokonać od połowy marca do połowy kwietnia, kiedy dni powoli robią się coraz dłuższe, bardziej słoneczne i ciepłe. Gałązki przycinamy na 1/3 lub połowę długości, powyżej nagich części rośliny. To cięcie jest nazywane odmładzającym i warto je ponawiać co cztery do pięciu lat.
Letni termin od lipca do września to czas przycinania przekwitłych kwiatostanów. Ten zabieg pobudzi lawendę do ponownego kwitnienia. W tym kroku wystarczy wyciąć uschnięte kwiatostany i końcówki łodyg. Późną jesienią i zimą nie wykonujemy przycinania, głównie ze względu na występowanie przymrozków. Ostatnim momentem na przycięcie lawendy jest początek jesieni.
Jak przycinać lawendę jesienią?
Jesienne przycinanie lawendy stosowane jest zamiennie z wiosennym. Najlepszym terminem na wykonanie cięcia będzie połowa lub końcówka września, czyli początek kalendarzowej jesieni. Dni są jeszcze dość ciepłe, co pozwoli uniknąć uszkodzenia rośliny. Doświadczeni ogrodnicy uważają, że lepszym wyborem jest dokonanie właśnie jesiennego cięcia, gdyż wiosną zabieg ten jest obarczony ryzykiem uszkodzenia pąków kwiatowych.
Przycięcie lawendy jesienią pomoże roślinie w zahartowaniu i zabezpieczy ją przed nadchodzącą zimą. Najlepiej wykonać je w ciepły, bezdeszczowy i bezchmurny dzień. O tej porze roku krzewy lawendy przycinamy z każdej strony do ok. 2/3 długości tegorocznego przyrostu. Łatwo go rozpoznamy, ponieważ nie jest jeszcze w pełni zdrewniały. Pędy formujemy do uzyskania półkolistego kształtu.
Warto pamiętać, by nie opóźniać jesiennego cięcia, ponieważ możemy narazić młode przyrosty lawendy na uszkodzenia spowodowane pojawiającymi się coraz częściej przymrozkami. Jeśli zabierzemy się do tego odpowiednio szybko, nowe przyrosty zdążą w pełni wykształcić się do zimy.
Sprawdź również: