Żeby po świętach nic się nie zmarnowało
Supermodny trend zero waste (czytaj ziroł łejst) tłumaczymy jako "niemarnowanie"”. Jest ekologiczny i oszczędza… czas. Ograniczenie ilości wyrzucanego jedzenia jest proste. Możemy zacząć od tego, co zostało ze świąt. Podpowiadamy, jak to zrobić, by było smacznie, zdrowo i ekologicznie.
Smażone ryby
Obieramy rybę z panierki i mrozimy. A po rozmrożeniu możemy zrobić z niej kotlety, pastę, dodać do sałatki. Jeśli od razu robimy kotlety nie obieramy ryby z panierki. Mielimy ją (ok. 50 dag), dodajemy jajko, przyprawy, formujemy kotlety i smażymy na oleju.
Gotowane warzywa
Miksujemy na mus i mrozimy. Rozmrażamy, gdy przyjdzie nam ochota na koktajl warzywny.
Możemy też zrobić pastę na kanapki. Wystarczy, że dodamy np. ugotowane nasiona strączkowe, twaróg, ugotowane jajka, przyprawy i zmiksujemy.
Zupa grzybowa
Łatwo zrobimy z niej sos. Wystarczy, że ją zmiksujemy, doprawimy ziołami i zagotujemy, aż zgęstnieje. Potem możemy polać sosem kaszę czy makaron albo udusić w nim mięso.
Pieczeń
Zrobimy z niej zapiekane kotlety. Pieczeń kroimy na plastry i obsmażamy na oleju. Kładziemy na nie kolorowe paski papryki, plastry ananasa, posypujemy żółtym serem i zapiekamy pod przykryciem na patelni.
Jajka
Surowe możemy... zamrozić. Wybijamy je ze skorupek i rozmącamy. Mrozimy np. w pojemnikach po jogurcie. Najlepiej mrozić w porcjach po 2-3 jajka, bo zwykle tyle potrzebujemy do ciasta lub na jajecznicę.
Jak długo przechowujemy w zamrażalniku?
- surowe jajka - miesiąc
- ryby wędzone - 2 miesiące
- zupy, sosy z pieczeni, pierogi, bigos, pasztet, podroby, ciasta - 3 miesiące
- ryby smażone obrane z panierki - 4 miesiące
- ugotowane warzywa - 8 miesięcy