Zielony dywan w ogrodzie. 4 kroki, które przygotują ziemię pod zdrowy i bujny trawnik
Właściciele działek, ogródków oraz sporych przydomowych przestrzeni układają w głowie plan zagospodarowania terenu. Jednym z punktów jest wysiew trawnika, który w niedługim czasie zachwyci soczyście zielonym kolorem oraz równomiernym wzrostem. Zadanie wydaje się proste, jednak jego powodzenie zależy od kilku kroków pielęgnacyjnych, które należy wykonać przed zakładaniem murawy. Spraw, co zrobić, by poprawnie stworzyć trawnik od podstaw.
Spis treści:
Terminy zakładania trawnika
Od czego zależy termin, w którym możemy przystąpić do zakładania trawnika? Jeszcze przed wyznaczeniem daty warto zacząć o wyboru odpowiedniego sposobu. Najczęściej pada on na trawnik z siewu lub trawnik z roli.
- Trawnik z siewu
Trawnik, który należy wysiać, najlepiej zakładać na wiosnę - w kwietniu, lub początkiem maja. Do tego czasu ziemia zdąży obeschnąć po zimowym śniegu, a temperatura wzrośnie od kilku do kilkunastu kresek powyżej zera. Alternatywnie można wybrać termin letni, kiedy jest ciepło, ale nie upalnie. Zakładając trawnik z siewu, należy pamiętać o tym, że młode siewki są bardzo wrażliwe na przesuszenie, stąd regularne nawadnianie staje się szczególnie istotne.
- Trawnik z rolki
Drugą dostępną opcją jest trawnik z rolki. Ogrodnicy doradzają, by za jego rozkładanie zabrać się wiosną, u schyłku lata lub w czasie jesieni. Taki rodzaj jest znacznie bardziej odporny na mróz, wahania temperatur oraz trudniejsze warunki pogodowe, co odróżnia go od bardzo delikatnych źdźbeł wschodzącej trawy. Z tego względu bez większych przeszkód rozłożymy go nawet w listopadzie. Przed zabraniem się do pracy dobrze jest zapoznać się z listą wstępnych czynności do wykonania.
Solidne sprzątanie i odchwaszczanie
Zacznij od dokładnego przyglądnięcia się terenowi, na którym ma powstać planowany trawnik. Przygotowanie podłoża zacznij od usunięcia wszelkich śmieci, kamieni, korzeni oraz zdrewniałych pędów roślin. Im staranniej to zrobisz, tym lepiej murawa będzie prezentowała się w przyszłości. Zadbasz także o lepsze funkcjonowanie sprzętów przeznaczonych do dbania o trawnik, które przypadkiem nie trafią na ostre kamienie.
Całkowite usunięcie chwastów z gleby jest niestety zadaniem niemożliwym, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by ograniczyć ich ilość do absolutnego minimum. Najwięcej uwagi poświęć niechcianym roślinom jednorocznym oraz wieloletnim. W tym celu zaopatrz się w dedykowany herbicyd, który nie tylko niszczy części nadziemne, ale także skutecznie uszkadza korzeni. Na wyjątkowo zachwaszczonym terenie warto poczekać do ponownego odrośnięcia roślin i przeprowadzić całą akcję od początku. Zanim przejdziemy do kolejnego etapu prac ogrodowych, odczekajmy ok. 3 tygodnie.
Drenaż i odwodnienie terenu
Marzysz o bujnym trawniku, ale posiadasz działkę na podmokłym terenie? Nic straconego! Wystarczy odpowiednio go zmeliorować, czyli odwodnić. To niezwykle ważne zadanie, które uchroni murawę przed gromadzeniem się wody podczas opadów deszczu, które skutkują powstawaniu licznych kałuż. Na czym polega odwodnienie?
To nic innego jak odprowadzenie nadmiaru wody z całej powierzchni przeznaczonej pod trawnik. Najprościej użyć do tego gruboziarnistego piasku lub drobnego żwirku. Zaczynamy od ściągnięcia ok. 30 cm wierzchniej warstwy gleby, a następnie rozkładamy warstwę drenażową o grubości 5-10 cm. Na koniec dobrze ją ubijamy i ponownie przysypujemy zebraną ziemią. Pamiętajmy, że po wykonaniu zadania teren musi mieć dokładnie ten sam poziom jak na początku. Nie może znajdować się ani wyżej, ani niżej.
Sprawdź: Jak zagęścić trawnik?
Użyźnienie ziemi
Podstawą do użyźnienia podłoża jest dokładne przekopanie ziemi. Jeśli wykonaliśmy warstwę drenażową, to zadanie możemy już pominąć. W sytuacji, kiedy jednak nie było to konieczne, dobrym rozwiązaniem będzie przekopanie całego terenu, na którym ma wyrastać trawnik, na głębokości ok. 20-25 cm. Jakiego narzędzia użyć, by uzyskać najlepsze efekty? Świetnie sprawdzą się:
- łopata,
- widły,
- kultywator mechaniczny.
Zdarza się, że konieczna będzie także całkowita wymiana wierzchniej warstwy ziemi na bardziej żyzną. Wystarczy, że zbierzemy 8-10 cm z samej góry, a następnie zastąpimy ją odpowiednio przepuszczalną. Na działkach z dominującą glebą gliniastą rozłóżmy 3-5 cm warstwę piasku i delikatnie wymieszajmy z glebą w celu jej rozluźnienia.
Ubicie i wyrównanie podłoża
Od odpowiedniego ubicia oraz końcowego wyrównania podłoża w dużej mierze zależy sukces zakładanego trawnika. Nieco czasochłonnym, ale sprawdzonym sposobem będzie udeptywanie ziemi butami. Wystarczy, że będziemy stawiać stopę przy stopie na całym terenie, pamiętając o przenoszeniu ciężaru ciała w kierunku pięt. Po wykonaniu czynności należy ponownie zagrabić ziemię i powtórzyć cały proces od początku.
Zdecydowanie szybszym i bardziej efektywnym sposobem jest użycie wału ogrodniczego. To rozwiązanie polecane szczególnie właścicielom większych powierzchni. Na ostatnim miejscu listy czynności do wykonania przed założeniem trawnika będzie wyrównanie całego terenu. Ogrodnicy zazwyczaj używają do tego płaskiej deski, którą lekko przyduszają do ziemi. W ten sposób łatwiej będzie zauważyć nierówności, z którymi szybko rozprawimy się przy pomocy grabi.
Sprawdź również: