Ziołowa spirala – oryginalny sposób uprawy ziół

Spirala ziołowa to element ogrodu, który pozwala na uprawę szeregu gatunków ziół, o różnych wymaganiach siedliskowych w jednym miejscu, na małej powierzchni. Założenie takiego obiektu blisko wejścia do domu, da nam wygodę korzystania z ziół w każdej chwili a także będzie ciekawą ozdobą, która napełniać będzie powietrze ziołowym aromatem.

Rzeczy, których potrzebujesz

Do zbudowania konstrukcji używać powinniśmy tylko naturalnych surowców. Najlepiej wykorzystać materiały, które mamy dostępne, np. stare cegły z rozbiórki, kamienie czy nawet drewniane pale. Dodatkowo będziemy potrzebować: tekturę, najlepiej falistą, słomę oraz żwir i piasek, a także podłoże do sadzenia ziół.

Najważniejsze kwestie przy budowie spirali

Wybór formy spirali wcale nie jest przypadkowy. Dzięki odpowiedniemu ulokowaniu jej względem stron świata, możemy uzyskać urozmaicone warunki uprawowe na bardzo małej powierzchni.

Szczyt spirali powinien znajdować się na jej środku, a jej powierzchnia powinna schodzić spiralnie w dół, zakręcając w lewo, w taki sposób aby zakończyć się na dole po stronie zachodniej. Dzięki temu ziemia na szczycie spirali będzie zupełnie sucha, a kolejne niższe partie będą coraz bardziej wilgotne. Również warunki świetlne będą zróżnicowane. Od strony południowej, wszystkie partie będą dobrze nasłonecznione, natomiast od północnej będą bardziej zacienione. Kamienie czy cegły tworzące konstrukcję spirali nagrzewają się w słońcu w ciągu dnia i ogrzewają glebę, oddając ciepło, w ciągu nocy.

Budowa spirali

Wybieramy stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatrów, najlepiej nieopodal wejścia do domu i blisko źródła wody, aby w przyszłości można było bez problemów podlewać rośliny. Na wyrównanej powierzchni rozkładamy tekturę, dzięki czemu ograniczymy wzrost chwastów i stworzymy idealne warunki dla dżdżownic i owadów użyźniających glebę.

Następnie wytyczamy zarys spirali wg podanych wyżej wskazówek. Średnica zależy od naszych potrzeb, preferencji i możliwości. Może mieć 1,5 m a może mieć nawet 3 m średnicy. Przy większych utrudniony jest jednak dostęp do roślin rosnących na środku, dlatego optymalna średnica to 2 m.

Na wytycznej na ziemi linii stawiamy murek z kamieni lub cegieł albo robimy palisadę z drewna (w zależności od surowca, jakim dysponujemy). Murek w najwyższym, środkowym miejscu powinien mieć wysokość 70-90 cm i schodzić płynnie w dół, tak by na końcu spirali zrównał się z podłożem. Nie trzeba używać do tego zaprawy, wystarczy jeśli w większe szczeliny wetkniemy słomę.

Potem musimy zabrać się za wypełnienie konstrukcji, pamiętając o tym, że dolna część musi myć dobrze zdrenowana, co uzyskujemy przez usypanie warstwy żwiru i grubego piasku. Przestrzeń w spirali wypełniamy słomą i żwirem, lub innym przepuszczalnym dość ubogim podłożem i dopiero na to dajemy warstwę ziemi, w której sadzić będziemy zioła. Pamiętajmy, by gleba nie była zbyt zasobna gdyż w uboższej ziemi zioła będą bardziej aromatyczne.

Konstrukcję wypełniamy do takiej wysokości, aby ziemia była nie wyżej niż 2-3 cm od krawędzi murku. Na samym dole możemy wykonać małe oczko wodne, dzięki czemu będziemy mogli uprawiać przy spirali również gatunki wodne.

Co gdzie sadzić?

Na szczycie spirali panują idealne warunki dla rozmarynu, cząbru, lebiodki, szałwii, tymianku i lawendy, które lubią suche i nasłonecznione stanowiska. Niżej, w żyźniejszych częściach spirali sadzimy bylicę boże drzewko, estragon, hyzop, melisę, bazylie, kolendrę i majeranek. Jeszcze niżej, w najżyźniejszej i najwilgotniejszej części umieszczamy miętę, koper, a także część ziół z poprzedniej grupy, tj. hyzop, melisę, kolendrę i majeranek. Przy samym oczku możemy posiać pietruszkę i posadzić różne gatunki mięty oraz szczaw a także trybulę ogrodową oraz lubczyk i czosnek niedźwiedzi. Woda stwarza też idealne warunki do uprawy rukwi wodnej. W szparach między kamieniami możemy też posadzić cząber lub rozchodniki.

Najlepiej nasłoneczniona będzie część południowa a najmniej północna. To, w jaki sposób rozmieścimy zioła i jakie gatunki dobierzemy zależy tylko od nas, pamiętajmy tylko by kierować się zawsze preferencjami poszczególnych gatunków. Równie dobrze możemy zastosować konstrukcję spirali do obsadzenia kwiatami, tworząc spiralę kwietną

Odpowiednio przygotowana spirala daje nam wiele możliwości uprawy, dlatego warto ją wypróbować!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas