Zmagasz się z wilgocią w domu? Wybierz te rośliny doniczkowe, by pozbyć się problemu

Istnieją gatunki roślin, które z powodzeniem rozprawią się z nadmiarem wilgoci w domu. Zazwyczaj równocześnie poprawiają także jakość powietrza i niwelują szkodliwe substancje. Sprawdź, które rośliny doniczkowe są najbardziej pożądane w walce z wilgocią.

Niektóre gatunki roślin doniczkowych niwelują problem gromadzącej się wilgoci
Niektóre gatunki roślin doniczkowych niwelują problem gromadzącej się wilgoci123RF/PICSEL

  • Domowe rośliny doniczkowe to naturalni sprzymierzeńcy w walce z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniach.
  • Pomieszczeniami, które najbardziej odczuwają problem wilgoci, są zazwyczaj kuchnia i łazienka. Warto umieścić w nich rośliny i ustawić je w pobliżu kratek wentylacyjnych.
  • Rośliny nie tylko będą regularnie wchłaniały wilgoć, ale także upiększą każde pomieszczenie, niezależnie od stylu.

Kwiaty doniczkowe na wilgoć w mieszkaniu

Nadmiar wilgoci w mieszkaniu, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, to problem, z którym boryka się wielu z nas. W dużej mierze przyczynia się do tego klimat, w którym żyjemy. Przewaga zimnych miesięcy i dużej wilgotności powietrza to najczęstsze powody osadzania się wilgoci w pomieszczeniach. Jest to niebezpieczne ze względu na ryzyko powstania pleśni. Zjawisku sprzyjają także błędy w konstrukcji budynku, nieprawidłowa wentylacja oraz niewłaściwe ogrzewanie.

Starając się zapobiec problemowi gromadzenia wilgoci, stosujemy specjalistyczne urządzenia lub dedykowane pochłaniacze. Warto wiedzieć, że istnieje dużo prostszy i ekologiczny sposób na zmniejszenie wilgotności w domu i mieszkaniu. Chodzi o uprawę kwiatów doniczkowych, które nie tylko służą za dekorację i uzupełnienie wystroju wnętrz, ale także doskonale radzą sobie z pochłanianiem nadmiaru wilgoci. Prócz walki z wilgocią, dodatkowo jonizują i oczyszczają powietrze, niwelując szereg szkodliwych substancji, np.:

  • benzen,
  • trichloroetylen,
  • ksyleny,
  • toluen,
  • formaldehyd,
  • tlenek węgla,
  • amoniak,
  • nikotyna,
  • odchody roztoczy.

Oplątwa

To niezwykle egzotyczna i oryginalna roślina, która doskonale czuje się w wilgotnym środowisku. Pochodzi z tropikalnych i pustynnych terenów Ameryki Środkowej i Południowej, choć można ją też spotkać w niektórych rejonach Stanów Zjednoczonych. Wyrasta na kamieniach i konarach drzew, wczepiając się w nie korzeniami. Dzięki temu nie potrzebuje podłoża. Oplątwa rodzi piękne kwiaty, które urzekają zapachem.

Ze względu na dość charakterystyczne korzenie można ją uprawiać np. w ażurowych koszyczkach, które z łatwością zawiesimy w dowolnym miejscu. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje stałego dostępu do światła i sporej wilgotności. Pielęgnacja oplątwy nie należy do czasochłonnych. Wystarczy raz w tygodniu obficie spryskać ją wodą, a raz w miesiącu zanurzyć całą w wodzie na kilkadziesiąt minut. Po wszystkim wyjmujemy ją z wody, zostawiamy do wyschnięcia i odkładamy na miejsce.

Paproć

Paprotka lubi pomieszczenia wilgotne i zacienione
Paprotka lubi pomieszczenia wilgotne i zacienione123RF/PICSEL

To wyjątkowo popularna, choć przez dłuższy czas niedoceniana roślina. Doskonale reguluje poziom wilgoci w mieszkaniu. Idealnie nadaje się niemal do każdego pomieszczenia, w którym występują problemy z nadmiernym osadzaniem się wilgoci. Preferuje miejsca zacienione - nasłonecznione stanowiska mogą przyczynić się do szybszego usychania.

Ma właściwości neutralizujące toksyny, zwłaszcza formaldehyd, benzen i ksylen, oraz nadmierne promieniowanie elektromagnetyczne. Optymalna temperatura dla paproci wynosi od 13 do 21 st. C. Najlepiej podlewać ją miękką i odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Warto pamiętać o regularnym nawożeniu, które w okresie jesienno-zimowym wykonujemy raz w miesiącu.

Sansewieria

Skuteczną ochronę przed nadmierną wilgocią i gromadzeniem się pleśni zapewni także sansewieria. Roślinę tę często można zauważyć w miejscach użyteczności publicznej. Lubi ciemne i wilgotne miejsca. Nie wymaga regularnego podlewania, wystarczy zrobić to wyłącznie wtedy, gdy zauważymy, że zewnętrzna warstwa ziemi jest przesuszona.

To gatunek, który rośnie wolno, więc nie ma potrzeby częstego jej przesadzania. Raz w miesiącu roślinę zasilamy nawozem - najlepiej sprawdzi się dedykowany kaktusom. Sansewieria wytwarza duże i pionowo rosnące liście, które prezentują się niezwykle oryginalnie.

Skrzydłokwiat

Rośliną, która świetnie odnajdzie się w pomieszczeniach o dużej wilgotności jest skrzydłokwiat. Charakteryzuje się wydłużonymi i ciemnozielonymi liśćmi oraz białymi kwiatami. Przy odpowiedniej pielęgnacji potrafi kwitnąć przez cały rok. Oczyszcza powietrze z toksyn emitowanych przez tworzywa sztuczne, farby, wykładziny czy inne tkaniny.

Skrzydłokwiat lubi miejsca wilgotne i cieniste. Na wiosnę warto przestawić go w miejsce, gdzie będzie docierało do niego światło rozproszone. Z powodzeniem można ustawić go w łazience. Warto pamiętać, że mimo dekoracyjnego wyglądu, to kwiat silnie trujący. Zawiera nierozpuszczalne szczawiany wapnia, które mogą spowodować podrażnienia gardła, wymioty oraz nudności. Zaleca się trzymanie rośliny poza zasięgiem zwierząt domowych i małych dzieci.

Zielistka

Zielistka oczyszcza powietrze z metali ciężkich
Zielistka oczyszcza powietrze z metali ciężkich123RF/PICSEL

To roślina, która świetnie sprawdzi się do usuwania wilgoci z pomieszczenia. Należy do gatunku długowiecznych roślin doniczkowych. Nie tylko niweluje problem nadmiernej wilgoci w powietrzu, ale także oczyszcza je z metali ciężkich, acetonu, amoniaku oraz formaldehydu. Ten urokliwy kwiat ma zdolność neutralizowania szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego.

Zielistka wykazuje działanie bakteriobójcze i grzybobójcze - usuwa ok. 90% bakterii znajdujących się w pomieszczeniu. Z tego względu roślina jest szczególnie polecana osobom zmagającym się z alergiami. Jej piękne i długie liście przypominają nieco trawę. Najlepiej wyeksponować ją w podwieszanej doniczce.

Jak przygotować wodę do podlewania kwiatów doniczkowych?Interia DIY

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas