Reklama

Zmiana płci

Operacja zmiany płci (ang. SRS, Sex Reassignment Surgery) - operacja przeprowadzana u osób transseksualnych lub w zespole dezaprobaty płci. Pierwsza tego typu operacja została przeprowadzona w Niemczech w 1930 roku. W Polsce przeprowadzono ją po raz pierwszy w 1969 roku. Operacyjna korekta płci z żeńskiej na męską polega na wykonaniu mastektomii, panhisterektomii, oraz utworzeniu futerału na protezę prącia z płata mięśni brzucha. Drugą możliwością jest wytworzenie penisa z łechtaczki, która - pod wpływem zażywania testosteronu - rośnie, jednak wielkość takiego penisa będzie niewielka. Mosznę na silikonowe protezy jąder modeluje się z warg sromowych większych. Korekta płci z męskiej na żeńską wymaga przeprowadzenia orchidektomii i utworzenia pochwy, przy czym można poprzestać na wytworzeniu zewnętrznych narządów (wargi sromowe, łechtaczka) bez głębokiej waginy (brak możliwości wprowadzenia członka), lub też utworzyć waginę wystarczająco głęboką do odbycia stosunku. Aby taka operacja mogła zostać wykonana, muszą być spełnione następujące przesłanki dotyczące osoby, na której ma zostać przeprowadzony zabieg: - ukończenie rozwoju psychoseksualnego (aczkolwiek w Niemczech taki zabieg przeprowadzono u osoby w wieku 16 lat (Kim Petras), a w USA terapię hormonalną praktykuje się już od 8. roku życia (w celu wstrzymania dojrzewania), a od 12. roku życia podawanie hormonów płci przeciwnej), - przejście terapii hormonalnej, - psychiczne przygotowanie pacjenta oraz jego rodziny, - prawne uregulowanie statusu pacjenta.

 Operacja zmiany płci (ang. SRS, Sex Reassignment Surgery) - operacja przeprowadzana u osób transseksualnych lub w zespole dezaprobaty płci. Pierwsza tego typu operacja została przeprowadzona w Niemczech w 1930 roku. W Polsce przeprowadzono ją po raz pierwszy w 1969 roku.

Operacyjna korekta płci z żeńskiej na męską polega na wykonaniu mastektomii, panhisterektomii, oraz utworzeniu futerału na protezę prącia z płata mięśni brzucha. Drugą możliwością jest wytworzenie penisa z łechtaczki, która - pod wpływem zażywania testosteronu - rośnie, jednak wielkość takiego penisa będzie niewielka. Mosznę na silikonowe protezy jąder modeluje się z warg sromowych większych.

Korekta płci z męskiej na żeńską wymaga przeprowadzenia orchidektomii i utworzenia pochwy, przy czym można poprzestać na wytworzeniu zewnętrznych narządów (wargi sromowe, łechtaczka) bez głębokiej waginy (brak możliwości wprowadzenia członka), lub też utworzyć waginę wystarczająco głęboką do odbycia stosunku.

Aby taka operacja mogła zostać wykonana, muszą być spełnione następujące przesłanki dotyczące osoby, na której ma zostać przeprowadzony zabieg:

- ukończenie rozwoju psychoseksualnego (aczkolwiek w Niemczech taki zabieg przeprowadzono u osoby w wieku 16 lat (Kim Petras), a w USA terapię hormonalną praktykuje się już od 8. roku życia (w celu wstrzymania dojrzewania), a od 12. roku życia podawanie hormonów płci przeciwnej),

- przejście terapii hormonalnej,

- psychiczne przygotowanie pacjenta oraz jego rodziny,

- prawne uregulowanie statusu pacjenta.


Tekst pochodzi z EksMagazynu.

Tekst pochodzi z EksMagazynu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy