Dziwne dźwięki w rurach: Co mogą oznaczać?

Mieszkańcy budynków wielorodzinnych, szczególnie starszych bloków skarżą się czasem na dziwne i niepokojące odgłosy z rur. Mogą one zresztą przydarzyć się każdemu i zaskoczyć nawet właścicieli nowych domów. Co oznaczają i jak sobie z nimi poradzić?

Niepokojące odgłosy z rur mogą czasem wymagać kontroli fachowca
Niepokojące odgłosy z rur mogą czasem wymagać kontroli fachowca eastEast News

Rury wydają dźwięki przy puszczaniu wody

Rury wydają czasem głośne, nieprzyjemne odgłosy w chwili, gdy puszczamy wodę. Może to oznaczać, że instalacja jest zapowietrzona i wymaga przepłukania lub odpowietrzenia. W niektórych przypadkach za odgłosy z rur może odpowiadać niskie ciśnienie wody lub instalacja sąsiadów. Tutaj winowajcą może być więc finalnie izolacja akustyczna.

Jeśli hałas w rurach jest bardzo głośny i trwa długo, to może oznaczać, że instalacja hydrauliczna jest przestarzała lub uszkodzona np. przez starą armaturę czy nieszczelności w rurach.

Woda szumi w ścianie

Czasem uciążliwe odgłosy lub szum wody pochodzi bezpośrednio ze ściany. Oznacza on, że woda przepływa przez rury wodociągowe lub kanalizacyjne, umieszczone w ścianie. Za taki odgłos mogą odpowiadać:

  • usterki w instalacji wodnej lub kanalizacyjnej np. nieszczelne połączenia czy zatarte zawory,
  • warunki atmosferyczne takie jak np. zmiany ciśnienia lub temperatury wody,
  • złe ustawienie lub zainstalowanie wodomierza. 

Słyszysz drgania rur

Jeśli hałas w rurach jest bardzo głośny i trwa długo, to może oznaczać, że instalacja hydrauliczna jest przestarzała.
Jeśli hałas w rurach jest bardzo głośny i trwa długo, to może oznaczać, że instalacja hydrauliczna jest przestarzała.123RF/PICSEL

Czasem z rur wydobywają się też specyficzne drgania, które mogą oznaczać, że woda przepływa przez nie zbyt szybko. To częsty problem w starszych budynkach i wynika z:

  • szybkiego przepływu wody,
  • braku stabilizacji,
  • zanieczyszczeń takich jak nagromadzony kamień czy rdza. 

Jak pozbyć się hałasu z rur?

Jeśli hałas z domowych rur stał się uciążliwy i chcemy się go pozbyć, to najpierw powinniśmy dokładnie sprawdzić stan wszystkich uszczelek oraz szczelność instalacji i stan filtrów. Następnym krokiem powinno być skontrolowanie ustawienia wodomierza oraz ciśnienia wody. Jeśli na pierwszy rzut oka nie widzimy winowajcy, to niestety będziemy musieli zaplanować dokładniejszą kontrolę i skorzystać z pomocy fachowca. Dostęp do rur i instalacji jest zazwyczaj utrudniony i tylko wykwalifikowani specjaliści będą nam w stanie pomóc.

Chryzantemy. Warto ich nie wyrzucać po długim weekendziePolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas