Zapomnij o gwieździe betlejemskiej. Oto roślina, która zastąpi ją na święta

Nieco już sztampowa gwiazda betlejemska coraz częściej zastępowana jest egzotycznym drzewkiem z ciekawymi, czerwonymi "koralikami". Pięknie się prezentuje, utrzymując swoje owoce aż do sześciu miesięcy. Wkrótce może całkowicie wyprzeć tradycyjną poinsecję. Mowa o ardizji drzewiastej.

Ardizja, zwana "kurzym oczkiem", może z powodzeniem zastąpić tradycyjną gwiazdę betlejemską
Ardizja, zwana "kurzym oczkiem", może z powodzeniem zastąpić tradycyjną gwiazdę betlejemskąCanvaProINTERIA.PL

"Święta jagoda" lub "kurze oczko"

Ardizja drzewiasta to niewielkich rozmiarów drzewko z powodzeniem hodowane w warunkach domowych. Naturalnie występuje w Tajwanie, Korei i Tajlandii, głównie na terenach bagnistych i w takich warunkach dorasta do 1 m wysokości. W doniczce osiąga rozmiar 50-60 cm. Jej atutem są owoce - niewielkie czerwone kuleczki, rosnące w gronach tuż pod gęstymi, mięsistymi liśćmi.

Ze względu na swoje egzotyczne pochodzenie, ardizja najlepiej będzie rosnąć w przepuszczalnym, wilgotnym podłożu. Czerwone "koraliki" utrzymują się nawet do pół roku, pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji, stanowiska ze światłem rozproszonym i bez przeciągów. Sadzonkę można zakupić w sklepach ogrodniczych w cenie wahającej się od 60 do ok. 100 zł.

Jak pielęgnować ardizję by zachwycała nie tylko w święta Bożego Narodzenia?

Zasady postępowania przy domowej uprawie ardizji w doniczce nie są, wbrew pozorom, bardzo skomplikowane.

Czerwone owoce ardizji przypominają nieco jarzębinę lub ostrokrzew. Idealnie nadadzą się jako ozdoba wigilijnego stołu
Czerwone owoce ardizji przypominają nieco jarzębinę lub ostrokrzew. Idealnie nadadzą się jako ozdoba wigilijnego stołuCanvaProINTERIA.PL

Należy zwrócić uwagę na:

  • Podlewanie - roślina lubi stale mokre podłoże. W okresie letnim należy podlewać ją 2-3 razy w tygodniu, natomiast zimą lepiej skupić się na zraszaniu jej liści.  
  • Podłoże - poradzi sobie w ziemi uniwersalnej, ale aby uniknąć gnicia korzeni, lepiej zmieszać ją z drobnym żwirkiem, dzięki temu jeśli zdarzy się nam nieco przelać ardizję, nadmiar wody będzie miał ujście. 
  • Stanowisko - "święta jagoda" preferuje umiarkowane światło. Źle zniesie wystawienie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Ustawienie doniczki w pobliżu okna za firanką będzie dobrym rozwiązaniem.  
  • Temperaturę - drzewko, z racji swojego pochodzenia, lubi ciepło, w związku z tym nie należy narażać go na przeciągi i nagłe zmiany temperatury. Latem dobrze będzie się czuło wystawione na zacieniony parapet. 
  • Odżywianie - ardizja potrzebuje nawożenia w okresie wiosenno - letnim, jednak nie wymaga specjalnych odżywek. Zadowoli się podstawowym nawozem do roślin doniczkowych. W okresie zimowym nie nawozimy jej, zapewniając roślince spokój w czasie spoczynku. 
  • Przycinanie - wskazane jest podcinanie ardizji głównie późną zimą lub wczesną wiosną przed wypuszczeniem nowych pędów. Dzięki temu zachowamy jej ładny kształt i pobudzimy ją do dalszego wzrostu. 

Szkodniki niestety przepadają za ardizją

Jeśli spełnimy kilka wymagań, możemy cieszyć się tą zimozieloną roślinką wiele lat
Jeśli spełnimy kilka wymagań, możemy cieszyć się tą zimozieloną roślinką wiele latCanvaProINTERIA.PL

Wełnowce i przędziorki mogą być zmorą każdego hodowcy "kurzego oczka". Na szczęście, jeśli zauważymy ich inwazję, możemy się z nimi rozprawić zarówno gotowymi preparatami ze sklepu jak i domowym opryskiem zrobionym z wody i odrobiny mydła. Wystarczy dokładnie spryskiwać roślinę, dopóki nie uporamy się z nieproszonymi gośćmi. 

Ardizja na niemal każdą niedogodność reaguje zrzucaniem liści. Najpierw żółkną, a z czasem zaczynają odpadać. Stanie się tak, gdy stanowisko będzie zbyt jasne, jak i wtedy, gdy zostanie przelana, a nawet będzie mieć zbyt niską temperaturę. Na szczęście równie dobrze współpracuje podczas "naprawy" tych błędów i szybko wraca do siebie. Oznaką nieodpowiedniej temperatury będzie także zasuszenie i marszczenie się czerwonych owoców.

Jeśli spełnimy wszystkie wymagania tej nieco kapryśnej roślinki, będziemy się cieszyć wiecznie zielonym drzewkiem cały rok, szczególnie dobrze eksponując je na czas Bożego Narodzenia.

Prosty sposób na system nawadniający kwiatki w doniczkachInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas