Znasz się na obsłudze zmywarki? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów!

To urządzenie, które zrewolucjonizowało niejedną kuchnię. Zmywarka pozwala skutecznie zaoszczędzić czas oraz wodę, które tradycyjnie przeznaczylibyśmy na umycie brudnych naczyń. Okazuje się, że nie wszystkie kuchenne akcesoria dobrze zniosą bliskie spotkanie z jej wnętrzem. Sprawdź, czy wiesz jakich błędów unikać podczas użytkowania zmywarki oraz których przedmiotów nigdy do niej nie wkładać.

Zmywarka to pożądany element wyposażenia kuchni
Zmywarka to pożądany element wyposażenia kuchni123RF/PICSEL

Jak działa zmywarka?

Zmywarka coraz szybciej staje się nieodłącznym elementem wyposażenia kuchni w wielu mieszkaniach. Wyręcza domowników z niezbyt lubianego i często odkładanego mycia naczyń, garnków i sztućców. Brudne talerze, szklanki oraz poszczególne elementy zastawy stołowej umieszczamy w odpowiednich koszach, dodajemy specjalny detergent i włączamy odpowiedni tryb pracy. Resztą zajmuje się już zmywarka. Tabletki przeznaczone do mycia, wysoka temperatura oraz wilgoć zadbają o dokładne domycie i odkażenie wszystkiego.

Mycie w zmywarce - najczęstszy błąd

Osoby od zawsze myjące ręcznie podchodzą sceptycznie do możliwości zmywarki. Często nie do końca ufają urządzeniu i "wyręczają" je poprzez wcześniejsze opłukiwanie lub wręcz - całkowite mycie naczyń przed włożeniem. Jest to działanie zbędne i zupełnie niepotrzebne. Zmywarka została zaprojektowana tak, by poradzić sobie nawet z najtrudniejszymi zabrudzeniami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by opłukać brudne talerze i garnki z większych resztek jedzenia. To zapobiegnie zatkaniu odpływu w zmywarce. Jednak upieranie się na obmycie ich w zlewie nie zaoszczędzi wody, a wręcz ją zmarnuje.

Tego nigdy nie wkładaj do zmywarki

Nie wszystkie elementy zastawy stołowej można myć w zmywarce
Nie wszystkie elementy zastawy stołowej można myć w zmywarce123RF/PICSEL
  • Żeliwne garnki i patelnie - detergenty używane w zmywarce są dość silne i mogą spowodować uszkodzenie żeliwa. Wpływają także na przyspieszenie procesu rdzewienia, co odbija się na ich ogólnym wyglądzie.
  • Porcelana - starsze zestawy drogiej porcelany należy zmywać jedynie ręcznie. Producenci ostrzegają przed wkładaniem ich do zmywarki. Urządzenie przyczynia się do blaknięcia i niszczenia misternych wzorów, często malowanych na powierzchni. W przypadku nowego nabytku dobrze jest zwrócić uwagę na oznaczenie sugerujące czy nadaje się do zmywarki.
  • Deski i przybory drewniane - wilgotne i gorące wnętrze zmywarki wpływa niekorzystnie na wypaczenie i zniekształcenie drewnianych przyborów oraz desek do krojenia. Jeśli zostały sklejone z kilku kawałków drewna, pod wpływem zmywarki mogą zacząć się rozpadać.
  • Kubki termiczne - stal nierdzewna, wykorzystywana do produkcji kubków termicznych, najlepiej znosi mycie ręczne. Jeśli jednak wybierzemy włożenie ich do zmywarki, trzeba liczyć się z tym, że na ich powierzchni pojawią się plamy, a zabrudzenia nie zostaną dokładnie wyczyszczone.
  • Ostre noże - profesjonalne noże kuchenne najczęściej wykonywane są ze stali szlachetnej, którą należy myć ręcznie. Dlaczego nie warto wkładać ich do zmywarki?  Ostrza noży narażone będą na zbyt silne tarcie, które spowoduje ich  szybsze tępienie. W tej sytuacji lepiej wrócić do tradycyjnej metody mycia ręcznego.
  • Plastikowe pojemniki - część plastikowych pojemników zawiera BPA, czyli szkodliwe chemikalia obecne w masie plastycznej. Pod wpływem wysokiej temperatury szybko się wypłukują i pozostają na powierzchni. Najlepiej dokładnie sprawdzić oznaczenia na spodzie, a dla bezpieczeństwa umyć pojemniki w zlewie.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas