Zniechęcone muchy odlecą w popłochu. Proste patenty, które utrzymają je z dala od domu

Jedzenie, które pamięta lepsze czasy, chleb, na którym pracowicie uwijają się kolonie grzybów, a także owoce i warzywa wydzielające mało przyjemny zapach. To produkty, przy których muchy czują się jak w prawdziwym raju. Wiedząc, co je przyciąga, warto zapoznać się z listą produktów, które mogą zniechęcać muchy do odwiedzin. Przeczytaj o domowych sposobach, które szybko pomogą wyeliminować niechcianych latających gości z prywatnej przestrzeni.

Skuteczne odstraszanie much z domu
Skuteczne odstraszanie much z domu123RF/PICSEL

  • W dawniejszych czasach muchy określano pszczołami diabła. Nazwa ta wzięła się od ich uciążliwości oraz trudności w odpędzeniu się od ich towarzystwa.
  • Choć żyje jedynie miesiąc, mucha to jedne z bardziej uciążliwych owadów. Samica jednorazowo może złożyć nawet do 100 jaj, po czym powtórzyć ten proces za kilka dni.
  • Muchy, podobnie jak inne owady, nie przepadają za różnymi zapachami. Jednym z nich jest aromat wanilii. Wystarczy postawić na stole lub parapecie buteleczkę z olejkiem zapachowym, a skutecznie zniechęcimy je do wlatywania.

Dlaczego niezbędne jest zwalczanie much w domu?

Po długiej, mroźnej i śnieżnej zimie z utęsknieniem czekamy na pełnię ciepłych i słonecznych dni. Wzrost wiosennych temperatur budzi do życia uśpione w trakcie chłodu muchy - jedne z najbardziej irytujących owadów. Ich przypadkowe spotkanie podczas spaceru przechodzi bez większego echa, problemem są jednak ich nieproszone odwiedziny w domach i mieszkaniach. W takiej sytuacji zaczynamy myśleć nad skutecznymi patentami, które pomogą wyprosić je na dobre.

Dlaczego nie powinniśmy pozwolić im rozgościć się w salonie oraz innych pomieszczeniach? Owady oraz insekty mogą być nosicielami szkodliwych i groźnych bakterii. Niespiesznie spacerując po powierzchniach mebli czy jedzeniu mogą pozostawiać po sobie resztki brudu i zanieczyszczeń. Jeśli w porę nie staniemy z nimi do walki, możemy spodziewać się szybkiego i nieuchronnego rozprzestrzeniania patogenów. Na pierwszą linię obrony przed muchami warto wysunąć więc domowe sposoby.

Czystość w walce z nieproszonymi gośćmi

Czyste powierzchnie podłóg oraz mebli nie stanowią źródła pokarmu dla much
Czyste powierzchnie podłóg oraz mebli nie stanowią źródła pokarmu dla much123RF/PICSEL

Resztki pokarmu na blatach kuchennych, nadpsute i gnijące owoce i warzywa, pleśniejące w kącie szafki pieczywo, a także powoli rozkładające się śmieci w koszu to prawdziwy raj dla much. Odpady spożywcze nie tylko zapewniają im niezbędny pokarm, ale dodatkowo nęcą je wydzielanymi zapachami. Chcąc skutecznie zniechęcić je do panoszenia się po wnętrzach, zacznijmy od systematycznego sprzątania oraz regularnego wynoszenia odpadów.

Podobnie sprawa ma się z zabrudzoną, pokrytą piaskiem lub lepiącą się podłogą. Muchy szczególnie upodobały sobie wszystkie brudne miejsca, dlatego, zwłaszcza wiosną i latem, warto pokusić się o mycie podłogi przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. W tym celu możemy użyć dedykowanych detergentów lub pokusić się o zrobienie własnego środka, który nie tylko zniechęci muchy, ale dodatkowo pozostawi we wnętrzach przyjemny zapach. Pomocne okazują się preparaty na bazie octu, wzbogacone o kilka kropel ulubionych olejków eterycznych.

Domowe pułapki zapachowe

Przygotowane domowym sposobem pułapki na muchy mogą skutecznie ograniczyć ich ilość we wnętrzach domu lub mieszkania. Najprostszą mieszankę niwelującą problem muszek owocówek uzyskasz, łącząc ocet oraz płyn do mycia naczyń. W tym celu potrzebujesz szklanego słoika, folii przezroczystej oraz gumki recepturki.

Połowę naczynia napełnij octem, a następnie dodaj do niego kilka kropel detergentu. Wierzch przykryj folią, zabezpiecz gumką recepturką, a na powierzchni za pomocą wykałaczki wykonaj kilka otworów. To przez nie wejdą do środka owady, a później nie będą mogły się wydostać na zewnątrz. Alternatywna metoda zakłada użycie butelki wypełnionej cukrem oraz rozgniecionym miąższem banana. Wypełnioną produktami stawiamy na parapecie, a po kilku dniach zauważymy w jej wnętrzu nie tylko muchy, ale także zwabione inne insekty.

Wodny wabik na muchy

Jak przygotować wodną pułapkę na muchy?
Jak przygotować wodną pułapkę na muchy?123RF/PICSEL

Zauważono, że zwykła woda potrafi działać na muchy jak najsilniejszy magnes. Pozostawiona w miskach, szklankach, odkręconych butelkach czy zlewie, dość szybko przyciągnie zabłąkaną muchę. Jeśli chcemy uratować wypijany płyn przed owadem, postarajmy się zawsze zabezpieczać go zakrętką. Co ciekawe, możemy wykorzystać wodę także do odstraszenia wizytujących mieszkanie much. Jak to zrobić?

Zacznijmy od przygotowania kilku woreczków foliowych. W kolejnym kroku nalejmy do nich wodę, a następnie każdy z nich zwiążmy na supełek. Tak przygotowane połóżmy na parapetach otwartych okien lub w inne miejsca chętnie odwiedzane przez muchy. Dlaczego woda w naczyniu lub pojemniku ściąga muchy, a w folii je odstrasza? Ma to związek z odbijaniem promieni słonecznych, które skutecznie utrzymają zabłąkane owady z daleka, dając im sygnał do odwrotu.

Lep na muchy własnej roboty

Mało skomplikowana, a za to bardzo skuteczna metoda rozprawiania się z muchami zakłada wykonanie domowego lepu na muchy. Patent wykorzystuje jedynie kilka łyżek płynnego miodu, który wystarczy pomieszać w miseczce z mąką kukurydzianą. Tak powstałą mieszankę przekładamy na spodki lub tacki styropianowe, a następnie ustawiamy w pobliżu znajdującego się na blatach kuchennych pożywienia. Możemy mieć pewność, że już w niedługim czasie przyciągnie do siebie muchy.

Sprawdź również:

INTERIA
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas