Żółty proszek z apteki. Kupisz za dwa złote

Wygląda niepozornie i jeszcze dziwniej się nazywa, ale od lat jest farmaceutycznym hitem. Najczęściej stosujemy go na skórę, choć pomaga również na dolegliwości wewnętrzne. Czasami wystarczy szczypta, by poczuć ulgę.

Jest niezastąpiony na wszelkiego rodzaju uszkodzenia skóry
Jest niezastąpiony na wszelkiego rodzaju uszkodzenia skóry123RF/PICSEL

Chyba tylko farmaceuta czy chemik wiedzą, czym jest bizmutu galusan zasadowy. Dla pozostałych nazwa ta brzmi zagadkowo, dziwnie, a może nawet niepokojąco. Pierwsze skojarzenie może nam podpowiadać, by trzymać się z daleka od tej tajemniczej substancji. Zupełnie niesłusznie.

Niektórzy słyszeli jednak o dermatolu, a to zwyczajowe określenie tego samego związku C7H5BiO6. Występuje w postaci charakterystycznego żółtego proszku pozbawionego smaku i zapachu. Może być stosowany zewnętrznie, jak i doustnie. Lista wskazań jest naprawdę imponująca.

Kiedy po niego sięgnąć?

Produkt ten rozpoznamy po jaskrawym kolorze
Produkt ten rozpoznamy po jaskrawym kolorze123RF/PICSEL

Ratunek dla skóry

Proszek ten wykazuje właściwości przeciwzapalne, ściągające, odkażające oraz osuszające. Jest wykorzystywany bezpośrednio na skórę, dzięki czemu ma zniwelować obrzęki. Po połączeniu z wodą tworzy pastę, która zabezpiecza drobne rany – odkażając je, powstrzymując krwawienie i przyspieszając proces gojenia.

Może być używany na uszkodzone błony śluzowe, bo w naturalny sposób denaturuje białka, regenerując uszkodzenia. Dotyczy to także żołądka czy dwunastnicy, ale wtedy stosowany jest roztwór.

Niezrównany na wszelkiego rodzaju stany zapalne skóry, wrzody i mechaniczne uszkodzenia.

Łuski i zmiany ropne

Powodów może być wiele, ale warto sprawdzić, czy nie jest to objaw choroby autoimmunologicznej. W ten sposób najczęściej obawia się łuszczyca, która przenosi się także na paznokcie.

Przebarwienia palców

Raz bieleją, innym razem stają się czerwone, żółte albo niebieskosine? To charakterystyczne dla tzw. objawu Raynauda, czyli napadowego skurczu tętnic. Dzieje się to pod wpływem temperatury lub emocji.
Słaby uścisk

Osłabienie może być pierwszym sygnałem, że dzieje się z nami coś niedobrego. W tym przypadku może chodzić o nieprawidłowe funkcje serca. Im więcej krzepy, tym prawdopodobnie lepiej działa.

Zaczerwienienie i krosty

Typowy objaw alergii kontaktowej. W pobliżu dłoni najczęściej wywołuje ją nikiel, który jest obecny w zegarkach czy biżuterii. Ale nie tylko – może to być również uczulenie pokarmowe na fasolę, czekoladę czy orzeszki ziemne.
Do lekarza najczęściej zgłaszamy się dopiero wtedy, gdy coś nas boli. Innego typu dolegliwości i sygnały często ignorujemy, bo przecież nie ma sensu martwić się na zapas. To ogromny błąd – przekonują medycy, którzy zachęcają do regularnej obserwacji swojego ciała. Niektóre choroby można rozpoznać dużo wcześniej.

Czasami objawiają się w niekonwencjonalny sposób i w nietypowych miejscach. Choćby na dłoniach, które służą nam każdego dnia, a zmian na nich trudno nie zauważyć. Nie oznacza to, że każda krosta czy przebarwienie wymagają specjalistycznej konsultacji, ale warto nauczyć się odczytywać sygnały wysyłane przez organizm.

Które z nich mogą świadczyć o słabym zdrowiu?
Drętwienie i mrowienie

Jeśli występują samoczynnie i nie są objawem fizycznego zmęczenia, przyczyną może być zespół cieśni kanału nadgarstka. Nerw pośrodkowy jest długotrwale uciskany, co wywołuje podobne objawy.

Zespół trzaskającego kciuka

Ruch palca jest mocno ograniczony, a w czasie próby zgięcia czy wyprostowania można usłyszeć charakterystyczny dźwięk. To objaw zakleszczającego zapalenia ścięgna.
+1

Plaster w proszku

Substancja ta nie wchłania się, nawet wtedy gdy jest składnikiem maści. Dzięki temu tworzy barierę ochronną, zabezpieczając zmienione chorobowo miejsce przed wpływem czynników zewnętrznych. Bizmutu galusan zasadowy kupimy w pojedynczych saszetkach. To jedyny składnik produktu.

Przed użyciem warto przeprowadzić test skórny, ponieważ rzadko może wywołać nadwrażliwość. Prawdopodobnie nie wchodzi w interakcję z innymi lekami, ale na pewno nie powinien być stosowany w czasie ciąży i laktacji. Może działać delikatnie drażniąco na oczy oraz drogi oddechowe.

W przypadku wątpliwości zasięgnij informacji u lekarza lub farmaceuty.

Domowy sposób na rozstępy skórneInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas