Reklama

Reklama

Zużyty sprzęt domowy

Nie wyrzucaj pochopnie popsutej lodówki czy radia na śmietnik, bo grozi za to grzywna

Pani Maria powiedziała mi, że właśnie kupiła nową lodówkę. I ma problem ze starą.

- Miała ją wziąć moja sąsiadka, ale rozmyśliła się. Co mam teraz zrobić z tą lodówką? Czy mogę ją wystawić na śmietnik? - spytała.

- Nie. Tak zwanych elektrośmieci (czyli każdego urządzenia, które pobierało prąd z sieci czy z baterii) nie można wyrzucać na śmietnik.

- A dlaczego?

- Są to bowiem odpady niebezpieczne, zawierają trujące substancje. Zabronione jest też pozostawienie takiego sprzętu np. pod blokiem czy wywożenie do lasu. Grozi za to kara grzywny - do 5 tys. zł.

Reklama

- Co więc zrobić ze starymi urządzeniami?

- Najłatwiej jest oddać stary sprzęt przy zakupie nowego. Sklep (hurtownia) ma wtedy obowiązek przyjąć go bezpłatnie, na zasadzie 1 za 1. Musi to być jednak sprzęt jednego rodzaju, czyli np. lodówka za lodówkę.

- Czy muszę sama zawieźć ją do sklepu?

- Może pani sama, na własny koszt. Ale może też pani umówić się, że przywożąc towar do pani, firma odbierze od razu stary. Najczęściej robi to wówczas bezpłatnie. Warto to jednak wcześniej ustalić.

- Ja tego nie ustaliłam, co więc teraz mogę zrobić?

- Proszę sprawdzić, gdzie w pani gminie są punkty zbierania elektrośmieci. Gminy mają obowiązek o tym informować, np. na swoich stronach internetowych. Taką informację powinna pani też uzyskać w sklepie z nowym sprzętem RTV i AGD.

- Czy punkty odbioru elektrośmieci przyjmą sprzęt bezpłatnie?

- Tak. Proszę też sprawdzić jeszcze jedną możliwość. Stare urządzenie może odebrać firma zbierająca odpady komunalne. Można skontaktować się bezpośrednio z nią lub zarządcą nieruchomości. Listę punktów zbierających sprzęt znajdzie pani też na stronie internetowej www.elektroeko.pl

art. 42 ust. 1 ustawy z 29.07.2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym

Czego nie wyrzucisz?

Nie wolno wyrzucać na śmietnik: dużego i małego sprzętu AGD (np. lodówki, pralki, żelazka), sprzętu RTV (telewizora, radia, dvd), sprzętu komputerowego i telekomunikacyjnego (komputera, telefonu), zabawek, sprzętu sportowego (kolejki elektrycznej, konsoli do gier), narzędzi elektrycznych (piły, wiertarki), sprzętu oświetleniowego (lamp i opraw) oraz baterii i pojemników po tuszach i tonerach.

PORAD UDZIELA Izabela Rogowska mgr ekonomii, absolwentka Studium Prawa Handlowego

Chwila dla Ciebie
Dowiedz się więcej na temat: grzywna | domowy | sprzęt

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy