Antykoncepcja podczas karmienia piersią
Podczas laktacji hormon odpowiedzialny za produkcję mleka - prolaktyna - zwykle blokuje w organizmie kobiety mechanizmy regulujące cykl miesiączkowy.
Naturalne metody zapobiegania ciąży mogą okazać się zawodne. Codzienne pomiary temperatury po obudzeniu się są mało miarodajne w przypadku nieregularnego snu, a taki właśnie jest udziałem świeżo upieczonych mam.
Ponowne ciąże podczas karmienia piersią zdarzają się nawet przy braku miesiączki. Aby ustrzec się przed taką niespodzianką, lepiej sięgnąć po odpowiednie środki antykoncepcyjne:
- prezerwatywa - nie ma żadnych fizycznych oddziaływań; może być założona w każdej chwili,
- spirala (wkładka domaciczna) - można ją założyć wtedy, gdy dojdzie do całkowitego obkurczenia macicy i regeneracji jej śluzówki; często po kilku miesiącach karmienia piersią macica staje się bardzo mało elastyczna i trudno dobrać właściwą wielkość wkładki,
- minipigułki hormonalne - przyjmuje się je co dzień, bez przerw. Zawiarają one tylko syntetyczny odpowiednik progesteronu w minimalnych ilościach. Nie hamuje on produkcji mleka. Zdaniem niektórych lekarzy zmienia jednak skład pokarmu. Nie stwierdzono ostatecznie, na ile hormony przyjmowane podczas karmienia piersią oddziałują w późniejszym czasie na dziecko. Wielu ginekologów jest przekoananych, że nie wpływają one niekorzystnie na organizm malca. Przyjmowanie minipigułek w okresie laktacji trzeba koniecznie przedyskutować ze swoim lekarzem.