Kobiety w Polsce kiedyś i dziś. Co się zmieniło?
Piękne, inteligentne, ambitne, zaradne – te i wiele inne cech można by przypisać kobietom. Jednak „płeć piękna” nie zawsze miała możliwość pokazania swojej wewnętrznej siły i temperamentu. Na przestrzeni dziejów polskie kobiety spełniały wielorakie role. W staropolskim wydaniu były uległe, bierne, a życiowym celem było odgrywanie roli posłusznej żony, zapobiegliwej gospodyni i opiekuńczej matki. Czasy się jednak zmieniły, wraz z nimi zmienił się i świat, a także życie kobiet.
Rola kobiet na przestrzeni wieków
Aby uzmysłowić sobie jak ogromna zmiana zaszła w "kobiecym świecie", cofnijmy się nieco w czasie.
W średniowiecznej Polsce kobiety nie miały łatwego życia. Ich głównym celem było rodzenie i wychowywanie dzieci, zarządzanie domem oraz interesami męża. Przykre jest to, że przed laty panie były postrzegane jako gorsze od mężczyzn, nie okazywano im szacunku i zrozumienia.
W okresie staropolskim kobiety były całkowicie zależne - najpierw od rodziców, a następnie od męża, którego wybierała im rodzina. W dzisiejszych czasach byłoby nie do pomyślenia, żeby młoda dziewczyna nie mogła zdecydować sama o wyborze kandydata na partnera życiowego. Niektóre małżeństwa "pod przymusem" okazywały się całkiem udane, inne wręcz przeciwnie. Zdarzało się, że żony były źle traktowane przez mężów, jednak nie mogły się im sprzeciwić. Dawniej więź małżeńska była nierozerwalna, a partnerzy musieli wytrwać ze sobą do końca życia.
Dopiero w XIX wieku nastąpił przełom w odniesieniu do sytuacji kobiet - mogły w końcu decydowania o własnym życiu. Kiedy po II wojnie światowej przyszła obietnica nowej Polski, a wraz z nią nowej kobiety, panie mogły odetchnąć z ulgą - stały się pełnoprawnymi obywatelkami. Miały szansę rozwijać swoje zainteresowania, a przy tym zarabiać pieniądze. Żeby nie było zbyt kolorowo, swoje trzy grosze w kobiece sprawy wtrącali mężczyźni. Nadal mieli poczucie wyższości i uważali, że pogodzenie pracy na etat z zajmowaniem się domem i wychowaniem dzieci jest absurdalne i zwyczajnie niemożliwe. Buntowali się i źle traktowali swoje partnerki. Takie sytuacje sprawiały, że kobiety mimo ogromnych chęci, traciły zapał i wracały do ról gospodyń domowych. Te wytrwalsze zaś nie poddawały się i walczyły o realizację życiowych celów. Z czasem to dzięki nim inne kobiety zyskały poczucie własnej wartości i użyteczności w społeczeństwie, rodzinie, a także nauczyły się samodzielności.
Dzisiejsza kobieta nie boi się wyzwań
Czasy się zmieniły - zdecydowanie na korzyść kobiet. Nie są już własnością mężczyzn, mogą się kształcić, pracować, wyjść za mąż lub nie. Współczesna kobieta może mieć dzieci, ale nie musi. Może wychodzić na spotkania z koleżankami i nie potrzebuje pozwolenia męża czy partnera. Dzisiejsze panie są niezależne - potrafią same o siebie zadbać, zapewnić sobie byt. Mówi się, że we współczesnym świecie to właśnie kobiety osiągają największe sukcesy zawodowe - są dyrektorkami, szefowymi i świetnie radzą sobie na tych stanowiskach.
W Polsce coraz więcej jest kobiet, które wykonują typowo męskie zawody. Każda może zostać policjantką, strażakiem, żołnierzem czy inżynierem. Zdarza się też, że domowymi obowiązkami zajmuje się mężczyzna, a kobieta poświęca czas na rozwój zawodowy. To właśnie równouprawnienie przyczyniło się do równego podziału ról między kobietą, a mężczyzną.
W dzisiejszych czasach, kiedy to ważna jest nie tylko kariera, a przede wszystkim nienaganny wygląd, kobiety są pod ciągłą presją. Chcą być lepsze od swoich rówieśniczek - mieć zgrabniejszą sylwetkę, bogatsze CV czy modniejsze ubrania.
Współczesna kobieta jest niestety często zakompleksiona. Może dlatego przez ostatnie lata w Polsce coraz głośniej jest o znanych trenerki fitness i motywatorkach, które zachęcają inne przedstawicielki "płci pięknej" do zdrowego, aktywnego życia. Pozytywne jest to, że panie wspierają i motywują się nawzajem - jeśli nie osobiście, to przez portale społecznościowe. Mowa tu nie tylko o zdrowym trybie życia, ale również o realizacji życiowych planów i marzeń, które spora część kobiet boi się urzeczywistniać. Z myślą o paniach mniej pewnych siebie, w Polsce organizuje się warsztaty i szkolenia, podczas których można zaczerpnąć rad i motywacji do działania. Co ciekawe i imponujące, również kobiety w średnim wieku chętnie biorą udział w tego typu wydarzeniach. Owszem, są też takie, które po przekroczeniu pewnego wieku uważają, że nie ma co się wygłupiać, bo czas na rozwój zawodowy już dawno minął. Nic bardziej mylnego. Wiele kobiet dopiero w średnim wieku poświęca swój czas by w pełni zająć się sobą i doskonalić umiejętności. Wiek nie ma znaczenia - zarówno panie starsze jak i bardzo młode mogą poczuć spełnienie zawodowe. Wystarczy tylko chcieć.
Inspiracja dla innych kobiet może być ambasadorka Wawel - Agata Gwiazdowska, która nie odłożyła realizacji marzeń na później - w wieku 20 lat została szefem kuchni jednej z warszawskich restauracji. Obecnie jest właścicielką firmy cateringowej i doskonali swoje umiejętności. Przełomowym momentem w jej życiu był udział w programie Hell’s Kitchen, dzięki któremu poznała tajniki branży gastronomicznej. Mimo, iż gotowanie od dziecka było jej pasją, to zamiast szkoły gastronomicznej wybrała praktykę - i to się opłaciło! Jej kariera kwitnie, ale ma też inne cele - założyła rodzinę, ma męża i ukochanego schroniskowego psa, marzy o podróżach i małym gospodarstwie, najlepiej z dużym oknem na kwitnący ogród. - Jeśli się czegoś chce, wiek nie jest żadnym ograniczeniem - mówi Agata.
Dawną teorię o tym, że miejsce kobiet jest wyłącznie w domu już dawno obalono. Dziś panie, które decydują się na potomstwo, nie rezygnują z kariery. Uczą się godzić obowiązki domowe i macierzyńskie z rozwojem zawodowym i świetnie im to wychodzi. Większość z nich może liczyć na wsparcie ze strony bliskich. Nie czują się gorsze od mężczyzn i realizują swoje pasje. Są silne, przebojowe i zadbane.
Polskie kobiety uwielbiają podróże - odległe, egzotyczne, czasem niebezpieczne, a czasem zupełnie samotne. Udowadniają przez to, że są odważne i gotowe na wyzwania. Nie chcą siedzieć z założonymi rękoma - chcą poznawać świat i czerpać z życia garściami.
Bardzo ważna i budująca jest również kobieca przyjaźń. Przyjaciółki nie muszą o nic pytać, by doskonale się zrozumieć. W większości przypadków nie oczekują od siebie konkretnej porady - dużo ważniejsza jest dla nich możliwość opowiedzenia o swoich troskach. Dla kobiet ważne jest wspólne przeżywanie, dzielenie się radością i smutkami. Kobieca przyjaźń ma potężną moc, pod warunkiem, że jest budowana na szczerości i zaufaniu. Taka więź dodaje skrzydeł i jeszcze większej motywacji do działania. Wspólne wyjścia, babskie wieczory czy wizyty w SPA to czas na złapanie oddechu i "naładowanie baterii", by ponownie zmierzyć się z codziennymi wyzwaniami.
Podsumowując - kobiety to niezwykłe istoty. Dzięki temu, że przed laty zawzięcie walczyły o swoje prawa, dziś są niezależne, pewne siebie i szczęśliwe. Ze spokojem znoszą trud wychowywania potomstwa, nie zapominając przy tym o własnych potrzebach i zainteresowaniach. Dzisiejsza kobieta to kobieta sukcesu, a stereotyp "kury domowej" jest już zupełnie nieaktualny.
Materiał powstał we współpracy z marką Wawel.