Metody chemiczne
To dobre rozwiązanie dla tych kobiet, które nie są przekonane do tabletek hormonalnych czy też wkładek wewnątrzmacicznych. Kremy, żele, pianki i globulki są łatwe w stosowaniu.

Trzeba tylko przechowywać je w odpowiednich warunkach i przestrzegać terminów ważności.
Kremy, żele, pianki
Preparaty te zawierają środek plemnikobójczy, zwykle nonoxynol oraz nośnik ułatwiający jego przeniesienie do pochwy (w postaci kremu, żelu lub pianki). Zarówno unieruchamiają plemniki (utrudniają przedostanie się spermy do macicy) jak i zabijają je. Mają również działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, nonoxynol na przykład zapobiega zakażeniu się rzeżączką i chlamydiami. Dodatkowo nawilżają pochwę. Wymienionych preparatów używa się tuż przed stosunkiem, wprowadzając do pochwy. Można to zrobić za pomocą specjalnego aplikatora. Jedna dawka wystarcza na jedno zbliżenie. Po stosunku nie wolno podmywać się przez ok. 8 godzin. Kremy, żele i pianki stosuje się zwykle w połączeniu z innymi metodami, najczęściej - z prezerwatywą.
Globulki dopochwowe
Działają podobnie jak kremy, żele i pianki. Jedyną różnicą jest konieczność ich wprowadzenia do pochwy kwadrans przed stosunkiem, po to, aby zdążyły się rozpuścić i zamienić w piankę. Odczuwa się przy tym ciepło. Globulek również najlepiej używać równocześnie z prezerwatywą.
Dla kogo
Kremy, żele, pianki i globulki zalecane są szczególnie kobietom współżyjącym rzadko. Mogą być stosowane także przez kobiety po porodzie. Należy z nich zrezygnować w przypadku uczulenia na któryś ze składników plemnikobójczych (zwykle jest to nonoxynol). Czasami wystarczy jedynie wymienić stosowany preparat na inny, nie zawierający uczulającej substancji.
Wady
Jeśli wymienione preparaty są bardzo często stosowane, mogą wywoływać świąd lub pieczenie pochwy. Użytkownikom mogą przeszkadzać z uwagi na to, że wypływają z pochwy na zewnątrz w trakcie i po stosunku. Bywa, że zmniejszają odczuwanie bodźców seksualnych.