Słowa bolą bardziej

Ból psychiczny jest bardziej dotkliwy od bólu fizycznego. Podczas gdy ten drugi słabnie z czasem, nieprzyjemne społecznie wydarzenia są ciągle ożywiane przez pamięć

Wspomnienia nieprzyjemnych sytuacji mogą być bolesne
Wspomnienia nieprzyjemnych sytuacji mogą być bolesneThetaXstock

Okazało się, że osoby, którym kazano przypominać sobie wydarzenia przykre społecznie, odczuwały silniejszy ból, niż ludzie myślący o dolegliwościach fizycznych. Poza tym ich wspomnienia były intensywniejsze. Co więcej, przy zadaniach o wysokim stopniu trudności pierwsi wypadali lepiej od drugich.
Naukowcy dowodzą, że zjawisko to można wyjaśnić przebiegiem ewolucji ludzkiego mózgu, a konkretnie kory. Ewolucja kory poprawiła zdolność istot ludzkich do tworzenia i przystosowywania się, do funkcjonowania w grupach, społecznościach i kulturze, a także do reagowania bólem na różne aspekty kontaktów społecznych.
- Rozwój kory ma jeden niezamierzony efekt: pozwala ludziom na ożywianie, a więc ponowne przeżywanie bólu psychicznego - podsumowuje Zhansheng Chen z Purdue University. Chen dodaje, że w przyszłości zespół chciałby powtórzyć eksperymenty z udziałem starszych ludzi, którzy często uskarżają się na chroniczny ból fizyczny.

Michael Hughesman, niemiecki psycholog dziecięcy, uważa, że z dużym prawdopodobieństwem ból psychiczny i fizyczny są przetwarzane w innych obszarach mózgu. W krzywdach emocjonalnych jest coś wyjątkowo nieuchwytnego.

- Doświadczając bólu fizycznego, widzimy siniaki, w przypadku bólu psychicznego pozostaje strach. Jeśli na boisku, ktoś mówi ci, że dopadnie cię po szkole, będziesz bał się bardziej, niż gdyby uderzył cię tu i teraz - mówi naukowiec.

Anna Błońska

Kopalnia Wiedzy
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas