Wtorek bez kłótni
Siedmiodniowy biorytm naszego życia - z poniedziałkową apatią, niechęcią do pracy i środowym ożywieniem - należy do banalnych obserwacji, stanowiących temat porannych pogaduszek przy kawie.
Poniedziałek to Dzień Księżyca
Raczej nie należy rozpoczynać w tym dniu prac wymagających długotrwałego wysiłku i zaangażowania. Należy ograniczyć się do tego, co można szybko zacząć i skończyć. Poniedziałek to dzień wyjątkowo niekorzystny do zawierania związków małżeńskich, udzielania kredytów i oddawania długów, a także rozpoczynania jakiejkolwiek budowy.
W diecie należy unikać ostrych przypraw, gdyż w poniedziałek błona śluzowa naszego żołądka jest podrażniona. Odstawmy na bok alkohol. Na zakończenie dnia wskazany jest basen lub choćby wanna. W poniedziałek dobrze jest rozpoczynać kurację ziołami spod znaku Księżyca: dynią, sokiem kapuścianym, dziką różą i kwiatem lipowym.
Wtorek - Dzień Marsa
Zaczynamy ten dzień od gimnastyki. Unikamy konfliktów, kłótni, a także angażujących emocjonalnie narad. Wtorek to dzień udany niemal dla każdego, ale przede wszystkim dla ludzi z inicjatywą. Sprzyja romantycznym zajęciom i przygodom.
Przy obiedzie w tym dniu możemy sobie pozwolić na szczyptę pieprzu, nieco musztardy, szklaneczkę napoju gazowanego lub domowego piwa. Wieczorem starajmy się unikać zbiegowisk, pozostając w domowym zaciszu.
We wtorek podnosi się efektywność wszelkiego rodzaju środków leczniczych tzw. oddziaływania miejscowego. Tego dnia rozpoczynamy kuracje ziołami Marsa - chmielem, walerianą, pokrzywą, miętą i głogiem. Wzmaga się korzystne działanie soku z buraka, a także z aloesu.
Środa - Dzień Merkurego
Często to najbardziej niespokojny dzień tygodnia. Środowy pośpiech jest przyczyną wielu nieprzyjemnych zdarzeń. Pamiętajmy wszakże, że Merkury sprzyja wszelkiego rodzaju operacjom handlowym i pieniężnym, zakupom i krótkim wyjazdom. Tego dnia warto próbować rozwiązywać nękające nas złożone problemy, pisać listy i prowadzić negocjacje.
W diecie zalecana jest różnorodność, ale przede wszystkim warto poprawić perystaltykę jelit, jedząc pokarmy roślinne bogate w błonnik - owoce i warzywa. Pójdą nam też na zdrowie orzechy włoskie, zupa z dyni, kompot z suszu owocowego, konfitura z borówek.
We wtorek zaczynamy kurację ziołami spod znaku Merkurego: konwalią, lawendą, piołunem, paprocią, koprem, pietruszką, jałowcem, sokiem z granatu.
Czwartek - Dzień Jowisza
To dzień znakomity do podejmowania rozstrzygnięć prawnych. Warto też tego dnia zająć się filozofią, wziąć udział w nabożeństwie, złożyć wizytę w wyższej instancji, udać się w długą podróż - najlepiej zagraniczną.
Obiecujące są nowe znajomości i przyjaźnie zawarte w czwartek. W tym dniu spada u kierowców refleks, rośnie roztargnienie. Wskazane jest przebywanie na świeżym powietrzu, jak najmniej w pomieszczeniach.
W dniu Jowisza ochraniamy wątrobę. W diecie zalecane są soki, masło roślinne, kasza, gotowane chude mięso, ciemne pieczywo i nie w nadmiarze - ziemniaki. Alkohol tego dnia jest silną trucizną.
Piątek - Dzień Wenus
Tego dnia emocje silnie ograniczają jasność umysłu. Opanowuje nas rozdaj beztroski, również w poważnych sprawach zawodowych. W stosunkach z osobami płci przeciwnej pojawiają się erotyczne akcenty. Jest to bardzo dobry dzień na niezobowiązującą randkę, jak i poważne wyznanie miłosne.
Zaleca się w tym dniu nie wkładać większych sum do portfela, gdyż w piątek rośnie skłonność do wydawania gotówki na głupstwa. Wyostrza się zmysł powonienia i dotyku, dlatego jest to dzień udanych zakupów artykułów drogeryjnych i kosmetyków.
Dieta w tym dniu bez szczególnych ograniczeń, obowiązkowe jest wszakże pierwsze danie - dowolna zupa, barszcz lub bulion. Nerkowcy powinni w tym dniu pić jak najwięcej wywarów o działaniu moczopędnym i dezynfekującym. W piątek sól lepiej ograniczyć.
Tego dnia nasze oczy nie znoszą zwiększonego wysiłku. W piątek rozpoczynamy kuracje ziołami spod znaku Wenus: fiołkiem, rumiankiem, czarnym bzem, borówką, maliną. Na zakończenie dnia fundujemy sobie wannę lub silny bodźcowy prysznic.
Sobota - Dzień Saturna
Podejmujemy w tym dniu wszystkie sprawy wymagające cierpliwości i koncentracji uwagi; także wszystkie sprawy odłożone "na potem". Warto zająć się w tym dniu roślinami doniczkowymi i balkonowymi lub pracami ziemnymi. Obowiązkowo w tym dniu wyjeżdżamy "w plener", latem - na jagody, grzyby, zimą - na narty, łyżwy lub po prostu na spacer.
Tkanka kostna, stawy i ścięgna charakteryzują się w sobotę zwiększoną wrażliwością, dlatego tego dnia łapią nas bóle reumatyczne i artretyczne. Zęby czyścimy równie dokładnie, jak z większym czuciem. Po jedzeniu wskazane jest płukanie ust.
Zalecana jest dieta bogata w fosfor i potas, a więc sery, twarogi, ryby morskie, grzyby, jaja, kapusta, orzechy. Dla zmniejszenia obciążenia kręgów poleca się ćwiczenia rozciągające i rozluźniające. Tego dnia nie strzyżemy włosów!
Niedziela - Dzień Słońca
W tym dniu tryskamy energią, rozsadza nas życiowa aktywność, żądza czynu, chęć pracy twórczej. Zarazem cechuje nas obniżona spostrzegawczość, toteż przy zakupach - zwłaszcza żywności - zwracajmy uwagę, aby sprzedawca nie wcisnął nam czegoś nieświeżego.
W niedzielę dieta zwyczajna, bez żadnych nadmiarów. Na nerwy dobrze zrobi, szczególnie sercowcom i cholerykom - spacer z psem. Koniec dnia starajmy się spędzić w spokoju - przy telewizorze z książką, nad krzyżówką lub przy majsterkowaniu.
Rozpoczynamy kurację ziołami spod znaku Słońca: słonecznikiem, mniszkiem, dziurawcem, szałwią, owsem i jarzębiną.
Oprac. J. Św.