Co robić, gdy kręgosłup woła o pomoc

Budzisz się rano. Już wstając z łóżka czujesz uporczywy ból pleców. Twój stan bardziej wskazuje na powrót z wielogodzinnej, intensywnej pracy niż na pierwsze minuty po przebudzeniu. Wiesz, że to nie pierwsza taka noc w ostatnim okresie. W biegu popijasz kawę i wychodzisz z domu. Boisz się, że kolejny poranek będzie wyglądał tak samo. Nie musi.

Materac powinien dostosowywać się do kształtu kręgosłupa i pozycji, w jakiej śpimy
Materac powinien dostosowywać się do kształtu kręgosłupa i pozycji, w jakiej śpimy© Photogenica

Mniej więcej 1/3 naszego życia spędzamy na spaniu. Dlatego perspektywa nieprzespanych nocy i bolesnych poranków nie nastraja pozytywnie. A wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach i systematycznie się do nich stosować.

Pamiętaj - kręgosłup to podpora twojego organizmu. Dzielnie trzyma cię w pionie przez cały dzień. Warto więc o niego zadbać. Zapewnienie mu komfortu - szczególnie podczas snu - pomoże ci zarówno w ochronie przed poważnymi schorzeniami, jak i w zapewnieniu sobie dobrego samopoczucia.

Bez skrajności

Podstawowa zasada - łóżko powinno mieć odpowiednie wymiary. Nie może być za krótkie, jego wysokość też musi być odpowiednio dostosowana do potrzeb. Osoby mające problemy z nogami nie powinny spać na zbyt niskim - kładzenie się i wstawanie będzie dla nich wtedy bardzo uciążliwe. Wodnemu materacowi czy twardej, ascetycznej desce mówimy stanowcze nie. Idealne podłoże powinno mieć średnią twardość, dostosowującą się do kształtu ciała tak, by po położeniu zagłębiać się do ok. 3 cm. Musi dostosowywać się do krzywizn kręgosłupa.

Indywidualny wybór

Wybór materaca jest sprawą bardzo indywidualną i zależy od wielu czynników. Osoby ważące więcej, w miękkich materacach mogą się po prostu zatapiać i przybierać pozycję daleką od właściwej, natomiast te lżejsze na twardym materacu mogą się czuć jak na desce. Właściwie dobrany utrzymuje fizjologiczne ułożenie kręgów, porównywalne z naturalnym komfortem podczas chodzenia.

Materacami najbardziej ergonomicznymi, zapewniającymi zdrowy sen, są te ze sprężynami kieszeniowymi Bolero Extra, termoelastyczny Memo Lux oraz materac z pianki wysokoelastycznej Arcadia ®500. Pomagają skutecznie zapobiegać schorzeniom kręgosłupa i pozwalają zapomnieć o obolałych porankach.

Głowa do góry?

Poza materacem, warto zwrócić uwagę na odpowiednią poduszkę. Dobrze dobrana pomoże zwalczyć napięcie w karku i barkach. Ważne, by nie spać w pozycji półsiedzącej. Osoby lubiące spać na plecach, powinny dobrać taką, która zapełni wygięcie szyi. Śpiącym na brzuchu najbardziej będzie odpowiadać płaska. Dla śpiących na boku najlepsza będzie poduszka profilowana, wypełniająca przestrzeń między głową i barkiem a powierzchnią łóżka.

Najlepsza pozycja do snu

Wielu specjalistów twierdzi, że optymalna dla naszego organizmu jest pozycja embrionalna, czyli leżenie na boku z ugiętymi nogami. I mają rację. W praktyce jednak stosowanie się do ich zaleceń różnie wychodzi, dlatego warto pracować nad dobraniem najbardziej odpowiedniego - i wygodnego dla nas - ułożenia ciała.

Ważne, by przy bólu kręgosłupa nie kłaść się na płasko. To sprzyja nasilaniu dolegliwości. Ulgę podczas leżenia na plecach przyniesie zgięcie stawów biodrowych i kolanowych. To uniwersalne ćwiczenie można wykonywać też w pozycji bocznej. Wtedy między nogi warto włożyć poduszkę lub koc.

Pobudka!

Poranek zacznij leniwie. Wbrew pozorom, krótkie przeciąganie się w łóżku jest dużo bardziej korzystne dla naszego organizmu niż gwałtowne wstawanie. Najlepiej jest więc robić to stopniowo, tak, by zastane mięśnie i kręgosłup przygotowały się na wysiłek. To najlepsza gimnastyka, pozwalająca bez bólu i z pozytywną energią zacząć nowy dzień.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas