Sposoby na depresję – Lekcja 6

W ostatniej lekcji z cyklu edukacyjnego w ramach kampanii „Sposoby na depresję. Naucz się pomagać” prezentujemy Wam odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące depresji.

Ministerstwo Zdrowia
Ministerstwo Zdrowiamateriały promocyjne

Czy depresja zmienia człowieka?

DR PIOTR ANTONI WOŹNIAK1: W moim odczuciu jako lekarza psychiatry - nie. Powód jest prosty - depresja jest chorobą, która mija.
JAMILAH BARBARA YOUNES2: Depresja nie zmieni człowieka, nie zmieni jego osobowości. Jest niewątpliwie bardzo trudnym doświadczeniem, ale mogącym czasem doprowadzić również paradoksalnie do pozytywnych zmian w życiu.

Ministerstwo Zdrowia

Czy leki psychotropowe zmieniają osobowość?

DR PIOTR ANTONI WOŹNIAK: Leki przeciwdepresyjne nie zmieniają trwale osobowości człowieka. Natomiast zmieniają te cechy, które mogą przyczyniać się do rozwoju depresji. Pod wpływem działania leków przeciwdepresyjnych człowiek może stać się bardziej odważny, śmielszy, łatwiej podejmujący decyzje.

DR PAWEŁ HOLAS: Leki przeciwdepresyjne nie uzależniają. Nie są też czymś, co bierzemy do końca życia. Czasem, jeśli są wskazania, czyli np. wielokrotne epizody depresji, bierze się je dłużej i można rozważać branie bardziej przewlekłe

Czy po przebytych depresjach należy zmienić życie?

DR PAWEŁ HOLAS: Niekoniecznie należy zmieniać swoje życie, ale te epizody są znaczące - one mówią, że coś się w naszym życiu dzieje, że mamy pewną podatność, pewną wrażliwość, pewną skłonność, więc warto takie zmiany w swoim życiu przeprowadzić, które nam pomogą przekroczyć tę skłonność, czyli akceptować to co się dziej i wyciągać wnioski, nie rozstrząsać. Jak to w praktyce robić? Uznaną empirycznie, czyli poprzez bardzo dobre badania, metodą zapobiegania nawrotom depresji, obniżającą ruminatywność, jest na przykład terapia poznawcza oparta na uważności, czyli trening uważności. Wiemy, że to jest jedna z tych metod, która potrafi zapobiegać nawrotom depresji.

RAMI JERZY ABI AKAR3: Absolutnie nie ma takiej potrzeby, żeby zmieniać cokolwiek w kontaktach międzyludzkich, należy utrzymywać relacje z innymi ludźmi - one mają charakter leczący. Podobnie charakter leczący ma utrzymywanie aktywności zawodowej.

Ministerstwo Zdrowia

Jak żyć z zaburzeniami nastroju?

JAMILAH BARBARA YOUNES: Bądźmy dla siebie życzliwi i starajmy się nie zmuszać siebie do niczego. Jednakże również próbujmy. Jest to też taka rada, dla osób, które wspierają kogoś bliskiego w leczeniu depresji - ażeby z jednej strony delikatnie stymulować jednak do podejmowania pewnego wysiłku, ale nie naciskać, nie napierać. Nie dać osobie w depresji takiego poczucia, że nie radzi sobie.

DR PIOTR ANTONI WOŹNIAK: Mnie osobiście bardzo bliskie jest takie podejście przedwojennych polskich psychiatrów, którzy mówili, że kryzysy są po to, żeby rozwijać człowieka, że po każdym kryzysie następuje reintegracja. Nawet jeżeli ktoś by powiedział, że to nieprawda, to uważam, że bardzo pomaga w życiu.

"Depresja. Naucz się pomagać" - najczęstsze pytania

Jeśli szukasz listy miejsc, do których możesz zwrócić się po profesjonalną pomoc, wejdź w zakładkę KONTAKTY na stronie kampanii. 

Przejdź pełne szkolenie e-learningowe na stronie kampanii tutaj.

Obejrzyj filmy szkoleniowe tutaj.

1 Lekarz medycyny, specjalista psychiatra W latach 1997-2015 asystent w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie: w latach 1997-2000 w Ośrodku Terapii Uzależnień IPIN, w latach 2000-2011 w I Klinice Psychiatrycznej IPIN, w latach 2011-2015 w Poradni Przyklinicznej IPIN. W latach 2011-2013 kierownik Poradni Przyklinicznej IPIN. Od 2000 r. stały współpracownik Kliniki Endokrynologii CMKP Szpitala Bielańskiego w Warszawie. Od 2013 r. konsultant psychiatra w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Zainteresowania naukowe: psychiatria konsultacyjna, psychoendokrynologia, psychopatologia, psychoterapia medyczna, seksuologia, nowe substancje psychoaktywne. Zainteresowania pozanaukowe: muzyka, sport, sztuka, biblistyka.

2 Specjalista psychiatra, lekarz z ponad 13-letnim stażem pracy psychiatrycznej. Szkolenie specjalizacyjne odbyła w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Pracę rozpoczynała w oddziale rehabilitacji psychiatrycznej dla dzieci oraz psychiatrycznym oddziale młodzieżowym Szpitala w Garwolinie należącym do Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży. Pracowała także w jednej z warszawskich poradni dla osób uzależnionych od alkoholu oraz dotkniętych problemem współuzależnienia. Posiada doświadczenie w pracy terapeutycznej (własne szkolenie w Instytucie Analizy Grupowej "Rasztów" w Warszawie). Od 2010 r. prowadzi własną praktykę lekarską i terapeutyczną, związana z Centrum Psychologii i Psychiatrii ProPsyche oraz Ośrodkiem Psychoterapii "Rasztów" w Warszawie. Jest wykładowcą psychiatrii na anglojęzycznych studiach psychologicznych (Warsaw International Studies in Psychology na Uniwersytecie Warszawskim). Tłumacz tekstów medycznych i dotyczących psychoterapii (m.in. rozdziałów z "Psychiatrii" wydanej w 2012r. przez wydawnictwo Medipage i rozdziałów pracy "O grupach" nt. psychoanalitycznej terapii grupowej, wydanej przez Oficynę Ingenium).

3 Lekarz psychiatra, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, rezydent w I Klinice Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Edukator w programie "Czarne Fale - Lekcje o Depresji". Terapeuta poznawczo-behawioralny w trakcie szkolenia w Centrum CBT-edu Warszawa.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas