Animacja - ekspert odpowiada

Na weselu będą goście z dziećmi w różnym wieku, a Ty masz związane z tym wątpliwości i pytania? Nasz ekspert na nie odpowie.

article cover
123RF/PICSEL

Czy w tekście zaproszenia na ślub i przyjęcie powinnam ująć zapytanie czy goście przyjadą z dziećmi?

- Lepszą metodą jest zwrócenie się do najbardziej zaprzyjaźnionych kuzynek czy do rodzeństwa z delikatną prośbą o rozeznanie, kto miałby ochotę przyjechać z milusińskimi. Warto wspomnieć o rodzaju rozrywek przygotowanych dla dzieci i rodzaju opieki, pod jaką będą (np. tylko animacje do godziny 20.00 czy możliwość układania do snu, a nawet opieki całonocnej). Warto zaznaczyć, że to Młoda Para opłaca opiekę animacyjną nad dziećmi.

- Drugą odpowiednia formą przekazania tej informacji jest dodanie kolorowej karteczki, wkładanej wraz zaproszeniem, koniecznie z prośbą o wcześniejsze potwierdzenie udziału dzieci (najlepiej z podaniem wieku i płci).

Jaki rodzaj atrakcji prowadzonych przez animatorów wybrać? Byłam na sali weselnej dotychczas tylko raz, no i nie mogę przewidzieć dokładnej pogody.

- Najważniejsze, to skontaktować się z kierownikiem sali weselnej i określić swoje potrzeby i obawy. Warto dowiedzieć się, czy jest możliwość np. podłączenia prądu do dmuchanego zamku, czy w razie niepogody jest możliwość przeniesienia atrakcji do holu sali lub innego pomieszczenia. Animatorzy są zawsze przygotowani na niespodzianki, muszą jednak znać warunki, w jakich przyjdzie im pracować.

Korzystając z tego, że będą dzieci na weselu, jak mogłabym jeszcze oprócz animatora zająć im czas?

- Dzieci w wieku od 5-6 lat są na tyle zdyscyplinowane, że mogą uświetnić Waszą uroczystość w Kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego poprzez przyniesienie obrączek na poduszce. Także podczas spontanicznych zdjęć robionych w trakcie wesela, animatorzy mogą przygotować bańki mydlane, płatki róż lub inne atrakcje - podczas wspólnej zabawy z dziećmi możecie stworzyć niepowtarzalne fotografie - inne niż w stylizowanej sesji fotograficznej, gdyż robione w dniu Waszej uroczystości z prawdziwymi uczuciami wyrażonymi na twarzy. Można też poprosić operatora kamery o przeprowadzenie krótkich wywiadów z dziećmi lub zadanie dzieciom pytania, pt: co to jest małżeństwo, dlaczego obrączki są okrągłe... itp.

Zapraszając rodziny z dziećmi, jedna z kuzynek zapytała czy może przyjść z niemowlęciem na kilka godzin, gdyż chciałaby uczestniczyć w naszej uroczystości. Czy zaoferowanie animatora od razu sugeruje, że na weselu mogą być tylko samodzielne dzieci, które zostaną same pod opieką animatora?

- Niekoniecznie. Niemowlęta raczej nie potrzebują animacji, potrzebują obecności mamy, jedzenia i suchej pieluszki. Zapytaj kierownictwo sali weselnej, czy posiadają miejsce do przewijania dzieci i czy jest możliwość ustawienia fotela, wygodnego krzesła w ustronnym miejscu, by mama mogła spokojnie nakarmić i przewinąć dziecko. Musisz tylko uprzedzić młodą mamę, że animatorzy zajmują się starszymi dziećmi, nie będą mieli możliwości np. spacerować z wózkiem.

Kiedy kontaktować się z animatorem i ustalać program? Ślub mamy dopiero za rok.

- Zamówić termin powinniście równocześnie z terminem wynajmu sali. Dopiero jakieś 3 miesiące przed ślubem warto się spotkać i określić wiek i zainteresowania małych gości.

Czy możemy zasugerować animatorom atrakcje lub tematy zajęć dla dzieci przebywających na naszym weselu? Mamy dosyć specyficzne zainteresowania i większość naszych znajomych, zaproszonych na wesele związana jest z nami wspólną pasją...

- Oczywiście. Animatorzy są otwarci na propozycje, mogą np. stworzyć razem z dziećmi piękny obraz, który zostanie zlicytowany na uroczystości, a dochód przeznaczony na szczytny cel. Jeżeli interesujecie się np. motoryzacją albo ekologicznym stylem życia, animatorzy przygotują zabawy zgodne z waszymi prośbami. Ważne, by zabawy przez was zasugerowane były bezpieczne i możliwe do wykonania.

Jeżeli nie zdecydujemy się na zatrudnienie animatora, co musimy przygotować, kogo zaangażować i jakie są to koszty, np. materiałów plastycznych?

- To jest bardzo trudne pytanie, ponieważ nie znając liczby dzieci uczestniczących w uroczystości mogę tylko zasugerować, by znaleźć kącik na sali lub gdzieś w pobliżu, zakupić kredki, przygotować książeczki z kolorowankami. Jeżeli mamy do czynienia ze starszymi dziećmi, przynajmniej w wieku szkolnym, możemy im zostawić papier kolorowy, bibułę i bezpieczne zaokrąglone nożyczki. Odradzam farbki, ponieważ nie ma pewności, że dzieci nie ubrudzą swoich pięknych strojów, a same z siebie nie pomyślą o zabezpieczeniu ubrań. Podstawowy zestaw może kosztować około 100 zł, ale nie daję gwarancji że po 10 minutach dzieci nie zwrócą się o pomoc lub po prostu przeniosą się na weselny stół ze swoimi pracami.

Czy dzieci moich gości mogę posadzić przy jednym wspólnym stole, takim specjalnym dla dzieci?

- Oczywiście, rodzice chętnie skorzystają z takiego rozwiązania. Taki stół powinien mieć dostosowaną wysokość do wzrostu dzieci, można kolorowo go przystroić, a przy każdym talerzu ułożyć niespodzianki np. małe puzzle do zakupienia za około 0,50 PLN. Ułożenie ich w całość rewelacyjnie umili oczekiwanie na posiłek. W sytuacji, gdy na weselu jest animator warto powierzyć mu opiekę nad dziećmi przy takim stole, przypilnuje, by rosół trafił do buziek, a nie na kolana oraz np. poprzez obietnice późniejszej zabawy zmotywuje dzieci do spożycia całego posiłku, co na pewno ucieszy rodziców - czyli waszych gości.

Na moim weselu będzie córka kuzyna, ma 15 lat więc przyjdzie z rodzicami, bez osoby towarzyszącej i pewnie będzie się nudzić. Może zaangażować ją w opiekę nad młodszymi dziećmi?

- Nie jest to zbyt kulturalne rozwiązania, a już na pewno nie narzucanie młodej damie takiej "funkcji". O wiele trafniejsze będzie zapytanie i ewentualne późniejsze zaangażowanie jej do zespołu animatorów jako "prawą rękę znającą dzieciaki z rodziny" lub pomocy przy obsłudze sprzętu grającego utwory dla dzieci. Pamiętajmy, że umieszczając nastolatka na zaproszeniu weselnym jest on przede wszystkim naszym gościem.

Moja siostra, która jest dla mnie ważna, zawsze na imprezach wymyka się położyć dzieci i mimo obietnicy, że zaraz wróci, zasypia koło dzieci. Chciałabym, by była ze mną jak najdłużej w tym ważnym dla mnie dniu. Czy animatorzy mogą zająć się poczytaniem bajek i uśpieniem jej dziecka?

- Oczywiście, animatorzy dla dzieci na weselu po wcześniejszym uprzedzeniu przy zamawianiu usługi, mogą podjąć się takiego zadania. Jedyny warunek to pokój, w którym będą mogli położyć dziecko do snu.

Mamy dosyć okrojony budżet weselny i nie wiemy, czy stać nas na animatorów. W jakich granicach kształtują się ceny?

- To koszt zależy od indywidualnych ustaleń oraz rodzaju atrakcji, czy jest to np. jeden animator, czy będzie np. trampolina lub dmuchany zamek oraz czy animatorzy zostaną 3 lub 5 godzin czy aż do momentu, gdy rodzice udadzą się na spoczynek wymieniając animatorów czuwających nad śpiącymi dziećmi). Ceny kształtują się od 400 PLN nawet do oferty tzw. VIP za 1600 PLN.


Ekspert portalu abcslubu.pl - Magda Wiśnik

abcslubu.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas