Reklama

Od czerwca wyższe limity. Ile można dorobić do emerytury i renty?

Osoby, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, pobierają świadczenie i dorabiają do niego, powinny sprawdzać, czy ich zarobki nie spowodują zmniejszenia wypłat lub nawet całkowitego ich zawieszenia. Od czerwca obowiązywać będą bowiem nowe limity.

Ograniczenie zarobków dotyczy jedynie osób, które nie przekroczyły jeszcze wieku emerytalnego, a więc kobiet przed 60 rokiem życia i mężczyzn przed 65 rokiem życia. Świadczenia takich osób, zgodnie z ustawą z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Wysokość mogą ulec zmniejszeniu lub czasowemu zawieszeniu, jeśli ich zarobki przekroczą określony na dany kwartał limit. Co istotne osób, które  osiągnęły już wiek emerytalny, (nie sią więc na wcześniejszej emeryturze czy rencie) sytuacja ta nie dotyczy.

O limity nie muszą martwić się także renciści, którzy pobierają świadczenia dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych oraz osoby, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową.  

Nowe progi. Ile wynoszą?

Reklama

Wspomniany limit uzależniony jest od wysokości przeciętnego wynagrodzenia. W  konsekwencji jego wysokość zmienia się co kwartał. Przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2022 r. wyniosło 6235,22 zł (zgodnie z informacjami przekazanymi przez Główny Urząd Statystyczny). To o ponad 200 złotych więcej niż w ostatnim kwartale 2021 roku.  

Ze względu na wzrost przeciętnego wynagrodzenia, wzrośnie także próg, którego nie mogą przekroczyć osoby dorabiające do emerytury lub renty i nie chcą stracić części świadczenia.

Od pierwszego czerwca limit będzie wynosił 4364,65 zł brutto. Po przekroczeniu go ZUS będzie zmuszony zmniejszyć świadczenie. O ile?

Zazwyczaj ZUS odejmuje ze świadczenia dokładnie kwotę przekroczenia limitu.  Kwota maksymalnego zmniejszenia ustalana jest podczas waloryzacji. Na razie nie wiadomo ile wynosić będzie od pierwszego czerwca. Informacja ta zapewne zostanie podana już niedługo.

Wiadomo jednak, że po przekroczeniu miesięcznie 8105,79 zł brutto Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie zmuszony zawiesić wypłatę świadczenia.

***
Zobacz również: 

Emerytura wyższa o 200 zł! Kluczowy termin dla seniorów 

Nowe świadczenie 400 plus. Ilu rodziców złożyło już wniosek? 

Nowe "500 plus". Skorzysta tylko jedna grupa zawodowa

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | renta | ZUS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy