Reklama

Nowe świadczenie 400 plus. Ilu rodziców złożyło już wniosek?

Oprócz 500 plus i rodzinnego kapitału opiekuńczego rodzice mogą liczyć na świadczenie 400 plus. Wnioski można składać od 1 kwietnia - zrobiło to już 70 proc. rodziców. Na co i komu przysługuje ten dodatek?

400 plus. Ile rodziców złożyło wniosek?

400 plus to nowe świadczenie, które jednak nie trafi bezpośrednio na konta rodziców. Kwota ma pokrywać opłatę za żłobek, klub dziecięcy czy dziennego opiekuna, w zależności od jej wysokości - częściowo lub w całości. Nie może pokrywać natomiast wyżywienia w tych placówkach.

Wnioski o świadczenie można składać od 1 kwietnia. Jak podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, do tej pory złożyło je około 70 proc. rodziców dzieci, którym pieniądze przysługują. Oznacza to, że dofinansowanie do żłobka i innych placówek cieszy się dużym zainteresowaniem.

Reklama

400 plus. Komu przysługuje?

Tzw. "żłobkowe" przysługuje rodzicom i opiekunom prawnym dziecka uczęszczającego do żłobka, klubu dziecięcego lub korzystającego z opieki dziennego opiekuna - pod warunkiem, że nie otrzymują na to dziecko pieniędzy z rodzinnego kapitału opiekuńczego.

Wniosek o 400 plus należy złożyć do ZUS-u, a ten z kolei będzie wypłacać pieniądze podmiotowi prowadzącemu żłobek czy klub dziecięcy. Można dokonać tego także za pośrednictwem portalu rządowego Emp@tia. Rząd szacuje, że z pomocy skorzysta ponad 100 tysięcy dzieci rocznie.

***

Zobacz również:

Powrót rasputicy! Czy pomoże w obronie Donbasu? 

Karetki częściej jeżdżą w święta. Powody dają do myślenia  

Nowa lista Nowa lista grzechów. Ile jest w niej prawdy?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dodatek na dziecko | rodzinny kapitał opiekuńczy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy