Bez niego nie ma świąt! Żurek klasyczny czy z twistem?
Jednym z nieodłącznych elementów wielkanocnego stołu jest oczywiście żurek – zupa o wyjątkowym smaku, która od pokoleń gości w polskich domach. Czy jednak zawsze musi być przygotowywana w tradycyjny sposób? A może warto dodać do niej odrobinę nowoczesności? Przedstawiamy trzy przepisy na żurek: klasyczny, z orientalnym akcentem oraz z pieczonymi ziemniakami i kiełkami groszku. Każdy z nich zachwyca bogatym smakiem, będą więc idealne na świąteczny stół.

Klasyczny żurek z białą kiełbasą
Żurek w tradycyjnej odsłonie to połączenie wyrazistego zakwasu, aromatycznych przypraw i mięsnego bogactwa. To właśnie ten przepis najczęściej gości na wielkanocnych stołach, a jego przygotowanie jest proste i nie wymaga dużo czasu. Proponujemy nieco zmodyfikowaną wersję, która zachowuje ducha tradycji, ale zawiera drobne ulepszenia, by świąteczny żurek był wyjątkowy.
Składniki:
- 1 l bulionu wołowego
- olej do smażenia
- 1 opakowanie boczku surowego wędzonego w plastrach Sokołów 100 g
- 1 opakowanie kiełbasy białej wieprzowej Sokołów Naturrino
- garść suszonych grzybów
- 500 ml zakwasu do żurku
- suszony majeranek
- 5 jajek przepiórczych na twardo
- 2 łyżki śmietany 30%
- pieprz
Przygotowanie:
Suszone grzyby zalewamy wodą i pozostawiamy na noc. Następnego dnia na rozgrzanym oleju smażymy pokrojony w kostkę boczek. Kiełbasę białą kroimy w plasterki i dorzucamy na patelnię. Odsączamy grzyby i kroimy je w drobne paski, a następnie dodajemy do podsmażonego boczku i kiełbasy.
Do garnka wlewamy bulion, dodajemy połowę mięsa z patelni. Gotujemy razem 15 minut, po czym dolewamy zakwas i doprowadzamy do wrzenia. Doprawiamy pieprzem i majerankiem i gotujemy jeszcze chwilę. Gdy zupa nieco ostygnie, dodajemy śmietanę.
Pozostałą część podsmażonego mięsa, rozkładamy na talerzach przed podaniem. Dokładamy przekrojone na połowę jajka przepiórcze i zalewamy żurkiem.
Żurek z trawą cytrynową i wasabi
Jeśli lubimy eksperymentować w kuchni, warto spróbować żurku z orientalnymi dodatkami. Trawa cytrynowa i wasabi nadadzą zupie wyjątkowego charakteru, a jednocześnie nie przytłaczają jej tradycyjnego smaku. To idealna propozycja dla tych, którzy szukają nowych doznań kulinarnych.
Składniki:
- 15 g suszonych grzybów shiitake
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki oleju
- 2 łodygi trawy cytrynowej
- 400 g ziemniaków
- 1 l bulionu warzywnego
- 4 jajka na twardo
- 400 ml zakwasu do żurku
- 2 łyżeczki pasty wasabi
- 100 g śmietany 30%
- 1 opakowanie boczku surowego wędzonego w plastrach Sokołów 100 g
- świeża natka pietruszki lub kolendry
Przygotowanie:
Grzyby pozostawiamy do namoczenia przez noc. Następnego dnia na rozgrzanym oleju smażymy pokrojoną cebulę i czosnek. Dodajemy rozgniecioną i przekrojoną na pół wzdłuż trawę cytrynową oraz ziemniaki pokrojone w kostkę.
Grzyby odcedzamy i kroimy na paski. Do garnka wlewamy bulion, dodajemy grzyby, trawę cytrynową i ziemniaki. Gotujemy, aż ziemniaki zmiękną. Następnie wlewamy zakwas, dodajemy wasabi i gotujemy jeszcze przez 5 minut. Gdy zupa nieco ostygnie, dodajemy śmietanę i mieszamy całość.
Na koniec prażymy boczek na suchej patelni. Żurek podajemy z ugotowanymi jajkami, chipsami z boczku oraz posiekaną natką pietruszki lub kolendrą.
Żurek z pieczonymi ziemniakami i kiełkami groszku
To propozycja dla miłośników intensywnych smaków i chrupiących dodatków. Pieczone ziemniaki i kiełki groszku dodadzą żurkowi wyjątkowej tekstury, a boczek i kiełbasa zapewniają mięsny aromat. To danie, które zachwyci nawet najbardziej wymagających gości.
Składniki:
- 500 g polędwiczki wieprzowej Sokołów
- 5 dużych ziemniaków
- 100 g kiełbasy polskiej długodojrzewającej z pieprzem Gzella
- 1 opakowanie boczku surowego wędzonego w plastrach Sokołów po 100 g
- 2 cebule
- 500 g pieczarek
- 3 litry bulionu
- 4 jajka na twardo
- 500 ml zakwasu do żurku
- 100 ml śmietany 18%
- 4 liście laurowe
- 2 ząbki czosnku
- ½ łyżeczki majeranku
- ½ łyżeczki lubczyku
- ½ łyżeczki pietruszki
- sól, pieprz
- olej roślinny
- kiełki zielonego groszku
Przygotowanie:
Polędwiczkę oczyszczamy z błon, kroimy w plastry i smażymy na dużej patelni. Gdy mięso się zarumieni z obu stron dodajemy pokrojoną w cienkie plastry kiełbasę, pokrojoną w piórka cebulę i w ćwiartki pieczarki. Gdy się zarumienią, dolewamy trochę bulionu i dusimy całość przez 25 minut pod przykryciem.
Ziemniaki kroimy w kostkę, mieszamy z trzema łyżkami oleju, majerankiem, lubczykiem, pietruszką, solą i pieprzem, a następnie pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 200°C przez 25-35 minut.
Do garnka wlewamy bulion, dodajemy zakwas, liście laurowe, czosnek i majeranek oraz zawartość patelni. Gotujemy przez 20 minut, na koniec dodajemy śmietanę.
Na patelni lub w piekarniku przygotowujemy chipsy z boczku. Żurek podajemy z pieczonymi ziemniakami, chrupiącym boczkiem, jajkiem ugotowanym na twardo i kiełkami groszku.
Żurek to danie, które można przygotować na wiele sposobów. Czy wybierzemy wersję klasyczną, czy zdecydujemy się na nowoczesny twist, jedno jest pewne - bez niego święta nie będą takie same.
Materiał promocyjny