Ułóż na dnie kosza na śmieci. Zaskakujące rozwiązanie śmierdzącego problemu
Nieprzyjemna woń szybko rozprzestrzenia się po kuchni i potrafi skutecznie uprzykrzyć przebywanie w pomieszczeniu. Poszukujesz źródła problemu i po krótkiej chwili okazuje się, że winowajcą jest brzydki zapach ze śmietnika. To sytuacja, która zdarza się nie tylko w momencie, gdy z porządkami jesteśmy na bakier i może zdarzyć się nawet największym miłośnikom czystości. Dowiedz się, co włożyć do kosza na śmieci, aby zneutralizować uciążliwy zapach.

Spis treści:
Skąd bierze się brzydki zapach ze śmietnika?
Częste wynoszenie worka ze śmieciami to podstawa utrzymania czystości w kuchni i uchronienia się przed wdychaniem nieprzyjemnego zapachu. Jest on wynikiem rozkładu resztek jedzenia, co prowadzi do namnażania się bakterii i pleśni. Problemem jest także wilgoć i brak wentylacji, z czym często mamy do czynienia w schowkach i szafkach, w których umieszczony jest pojemnik na odpadki. Zjawisko powstawania odpychającego odoru nasila się latem, kiedy wysokie temperatury jeszcze bardziej przyspieszają procesy gnicia organicznych resztek.
Jak wyczyścić kosz na śmieci?
Regularne wyrzucanie śmieci i umieszczanie w pojemniku worków nie są wystarczające dla utrzymania higieny w kuchni. Kosz zaleca się czyścić raz w tygodniu, aby zyskać pewność, że drobne resztki nie zaplątały się w jego zakamarkach. Nie musisz jednak zaopatrywać się w specjalistyczne środki.
Do umycia kosza na śmieci wystarczy gorąca woda z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. W ramach alternatywy możesz przygotować prostą miksturę, będącą połączeniem wody i octu spirytusowego w proporcji 1:1. Zanurz w niej szczotkę lub gąbkę i dokładnie przecieraj wnętrze pojemnika. Zastosowanie octu jest zalecane ze względu na jego zdolność do neutralizowania brzydkich zapachów i dezynfekowania czyszczonej powierzchni.
Co włożyć do śmietnika, żeby nie śmierdział?
Ważna jest systematyczność w porządkach, ale też profilaktyka. Bez trudu przygotujesz domowe odświeżacze, które będą pochłaniać niechciane aromaty i pomogą dbać o to, aby wejście do kuchni zawsze było wyłącznie przyjemnym doznaniem.

- Sprawdzą się skórki cytrusów - pomarańczy, cytryny albo grejpfrutów. Nie tylko wprowadzają orzeźwiający aromat, ale mają też delikatne właściwości antybakteryjne. W ich przypadku musisz jednak pamiętać, aby były dokładnie wysuszone, zanim umieścisz je na dnie kosza. Inaczej zaczną pleśnieć i przyniosą efekt odwrotny do zamierzonego. Wymieniaj je nie rzadziej niż raz na dwa-trzy dni.
- Jako naturalny odświeżacz zapachu sprawdzą się też waciki nasączone olejkiem eterycznym. Szczególnie dobre działanie wykazuje olejek z drzewa herbacianego, lawendowy i miętowy.
- Do woreczka wykonanego z bawełny lub innego materiału przepuszczającego powietrze wsyp dwie-trzy łyżki sody oczyszczonej. Zawiniątko umieść na dnie kosza, a będzie skutecznie pochłaniać wilgoć i nieświeżą woń. Wymieniaj co kilka dni, by rozwiązanie było skuteczne.