Trzy dania, które przyrządzisz z… białym barszczem

Barszcz biały zwykle jadamy w formie zupy. A gdyby tak zaserwować go w postaci sosu lub wykorzystać do przygotowania tarty lub sycącej potrawki? Czemu nie! Aromatyczny i sycący barszcz biały sprawdzi się znakomicie jako baza do zapiekanek, a nawet treściwych, mięsno-warzywnych gulaszów.

Barszcz biały sprawdzi się nie tylko w roli zupy – może nam też posłużyć jako baza do tart, potrawek czy sosów
Barszcz biały sprawdzi się nie tylko w roli zupy – może nam też posłużyć jako baza do tart, potrawek czy sosów 123RF/PICSEL

Biała kiełbasa zapiekana w sosie z białego barszczu

Barszcz biały podajemy zwykle z dodatkiem ugotowanych jaj i białej kiełbasy. A gdyby tak zmienić kolejność i proporcje, i to właśnie białej kiełbasie przyznać w tym przepisie pierwszoplanową rolę, a z barszczu białego zrobić gęsty i aromatyczny sos? Jeśli jesteście ciekawi efektów tego eksperymentu, koniecznie wypróbujcie nasz przepis!

Przygotowanie:

1.       Piekarnik rozgrzewamy do 200-220 stopni Celsjusza.

2.       Kiełbasę nacinamy w drobną kratkę.

3.       Cebulę obieramy z zewnętrznych łupin i szatkujemy (najlepiej w piórka). Pieczarki oczyszczamy i kroimy w talarki.

4.       Opakowanie barszczu białego Nasza Specjalność Winiary rozprowadzamy w 200 ml zimnej wody, a następnie wlewamy do naczynia żaroodpornego, w którym będziemy zapiekać kiełbasę.

5.       W naczyniu z barszczem układamy białą kiełbasę i obsypujemy ją cebulą i pieczarkami; naczynie wkładamy następnie do rozgrzanego piekarnika i zapiekamy przez ok. 50-60 minut, aż kiełbasa się zrumieni, a sos z białego barszczu zgęstnieje.

Tarta z białym barszczem i białą kiełbasą

Barszcz biały sprawdzi się nie tylko jako baza gęstych i treściwych sosów. Może także posłużyć jako składnik smacznych i aromatycznych tart, które można z powodzeniem przygotowywać nie tylko w okresie wielkanocnym, ale także przez cały rok. W tym przepisie proponujemy wykorzystać barszcz biały właśnie w taki sposób, łącząc go dodatkowo z białą kiełbasą i jajami. Jeśli jesteście ciekawi, jak taka potrawa smakuje, koniecznie wypróbujcie nasz przepis. Gwarantujemy: nie pożałujecie!

Przygotowanie:

1.       Schłodzone w lodówce masło, mąkę i szczyptę soli łączymy z sobą w zwartą masę, wszystkie składniki wyrabiając za pomocą noża. Do tak przygotowanej masy wbijamy następnie 1 jajko i wlewamy 3 łyżki zimnej wody. Całość zagniatamy i wstawiamy do lodówki na 30 minut. Ciasto możemy również przygotować w malakserze, miksując wszystkie składniki przez ok. 2 minuty.

2.       Czekając, aż ciasto się schłodzi, szykujemy formę do tarty (o średnicy 28-30 cm), smarując ją masłem.

3.       Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni Celsjusza. Schłodzone ciasto rozwałkowujemy, a następnie układamy w formie do tarty. Nadmiar ciasta wychodzącego poza ranty formy obcinamy i wyrównujemy, spód tarty nakłuwamy w kilku miejscach widelcem. Aby ciasto zachowało swój kształt w trakcie pieczenia, możemy na nie wysypać suchy groch lub fasolę.

4.       Odpowiednio przygotowane ciasto wypiekamy w nagrzanym uprzednio piekarniku przez ok. 5-8 minut. W tym czasie białą kiełbasę kroimy w talarki.

5.       Poszatkowaną białą kiełbasę wykładamy na spód ciasta; całość wkładamy do piekarnika na kolejne 5-7 minut (ciasto powinno zacząć się rumienić, a kiełbasa powinna zacząć puszczać soki).

6.       Opakowanie barszczu białego Nasza Specjalność Winiary rozprowadzamy w 200 ml zimnej wody. Dodajemy śmietanę, 3 jajka, szczyptę majeranku, szczyptę pieprzu białego. Dokładnie mieszamy. Tak powstały farsz wylewamy na ciasto i wstawiamy do piekarnika.

7.       Gdy farsz zapieka się, gotujemy na półmiękko 3 pozostałe jajka (opcjonalnie możemy je zastąpić jajkami przepiórczymi - pamiętajmy o tym, że należy je gotować krócej niż jajka kurze). Gdy jajka ugotują się, obieramy je ze skorupek, kroimy w połówki lub ćwiartki i układamy na wierzchu tarty.

8.       Tarta powinna zapiekać się w sumie nie dłużej niż 25-30 min. W tym czasie ciasto powinno stać się rumiane, a farsz powinien zestalić się.

Fasolka po bretońsku... z barszczem białym

Każdy z nas wie, jak wygląda i smakuje fasolka po bretońsku. A gdyby tak przygotować ją w nowym wydaniu - koncentrat pomidorowy zastępując na przykład... białym barszczem? Pomysł ten może się wydać wielu osobom ekstrawagancki, ale zapewniamy, że takiego eksperymentu naprawdę warto spróbować. Nasz przepis nie jest poza tym oderwany od rzeczywistości i kulinarnej tradycji. Przygotowując go, inspirowaliśmy się typowym daniem z francuskiego regionu Langwedocji, znanym jako "cassoulet de Castelnaudary". Pierwsze skrzypce grają w nim właśnie te składniki, które znajdziemy w rodzimej fasolce po bretońsku.

Przygotowanie:

1.       Dwa pakowania barszczu białego Nasza Specjalność Winiary rozprowadzamy w 800 ml zimnej wody, a następnie wlewamy do rondla, który następnie gotujemy na średnim ogniu.

2.       Boczek kroimy w kostkę i podsmażamy na patelni. Gdy boczek zrobi się mocno rumiany, wrzucamy go do rondla z barszczem białym.

3.       Na tłuszczu, który wytopi się z boczku, podsmażamy obraną i pokrojoną w kosteczkę cebulę. Gdy cebula się zeszkli, wrzucamy ją do barszczu białego.

4.       Barszcz biały, boczek i cebulę gotujemy razem przez ok. 5-8 minut. Po tym czasie do rondla wkładamy fasolę z dwóch puszek. Całość gotujemy tak długo, aż sos z barszczu białego zgęstnieje.

5.       Na koniec danie doprawiamy do smaku solą, pieprzem białym i dwoma ząbkami przeciśniętego przez praskę czosnku.

Klasyczne zupy w nowej odsłonie

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas