7 błędów, których możesz uniknąć przy prasowaniu

Aby prasowanie poszło gładko i szybko warto przestrzegać kilku podstawowych reguł i unikać błędów, które niepotrzebnie utrudniają naszą pracę.

Sprawdź, jak uniknąć błędów przy prasowaniu
Sprawdź, jak uniknąć błędów przy prasowaniumateriały prasowe

Dobrze zorganizowane prasowanie pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i energii, które możesz przeznaczyć na relaks i rozrywkę. Podejdź do prasowania strategicznie i pamiętaj, że możesz je sobie ułatwić już od momentu wyjmowania prania z pralki.

1. Umiejętnie rozwieszaj pranie

Jeśli wyjmiesz pranie z pralki i po prostu rozwiesisz je, aby wyschło, masz spore szanso na to, że później namęczysz się przy prasowaniu, bo rzeczy będą bardzo pomarszczone i pogniecione. Zanim rozwiesisz ubrania, dobrze je strzepnij i wygładź, a następnie rozwieszaj równo, tak aby materiał nie marszczył się na sznurze. Dzięki temu materiały nie będą tak pogniecione, a prasowanie pójdzie szybko i gładko. Jeśli używasz suszarki, również strzepnij wyjęte rzeczy, aby rozprostować je i przygotować do prasowania.

2. Nie pozwól, aby rzeczy całkowicie wyschły

Prasowanie rzeczy, które są nadmiernie wysuszone jest trudne, a jeśli materiały są bardzo pogniecione odzyskanie właściwego kształtu i faktury materiału może być prawdziwym wyzwaniem. Staraj się prasować, kiedy materiał jest jeszcze lekko wilgotny. Jeśli używasz suszarki, wyjmuj rzeczy zanim będą całkowicie suche. Nie zapełniaj jej też całkowicie - ubrania z przeładowanej suszarki będą bardziej pogniecione i trudniej je będzie wyprasować.

3. Nie zapominaj o spryskiwaczu i parze

Trudne zagniecenia, a także nadmiernie przesuszone materiały możesz rozprasować, jeżeli lekko je nawilżysz. Nie zapominaj o funkcji  spryskiwania tkanin wodą (wyjątkiem jest prasowanie jedwabiu). To nie tylko duże ułatwienie, bez zastosowania spryskiwacza  w wielu przypadkach zagnieceń w ogóle nie da się wyprasować. Bardzo istotna jest też funkcja pary. Im większy strumień pary tym łatwiej będzie się prasowało. Największy strumień pary wytwarzają żelazka z generatorem pary. Dzięki dużemu strumieniowi od 120-360g/min prasowanie może skrócić się nawet o połowę., ponieważ gorąca para rozluźnia włókna, jednocześnie je prostując.

4. Wystrzegaj się plam

Twarda woda może zniszczyć twoje żelazko i spowodować plamy na prasowanych tkaninach. Jeśli masz wątpliwości co do jakości wody w twoim mieszkaniu, zaopatrz się w specjalny filtr, który ją zdemineralizuje.

Sprawdź, czy twoja deska do prasowania jest czysta, rzuć też okiem na powierzchnię żelazka. Upewnij się, że były prawidłowo używane i nie ma na nich żadnych zanieczyszczeń. Dzięki temu unikniesz ponownego prania rzeczy, które dopiero co wyjęłaś z pralki.

5. Krochmal i płyn do prasowania

Możesz użyć gotowych płynów w sprayu ułatwiających prasowanie lub krochmalu. Będą one dodatkowo chroniły tkaniny przez zniszczeniem, a także wygładzą i usztywnią je. Stosuj środki ułatwiające prasowanie zgodnie z zaleceniami producenta, nie używaj ich do prasowania szczególnie delikatnych tkanin, np. jedwabiu.

6. Nie ignoruj metki

Metki wszywane do ubrań mają w dzisiejszych czasach postać małej książeczki. To może nieco drażnić, kiedy zakładamy nową bluzkę, z której zapomnieliśmy usunąć tę miniinstrukcję obsługi, ale warto pamiętać, że metki zawierają szereg przydatnych informacji. Zwróć uwagę, z jakiej tkaniny są wykonane ubrania i dostosuj do niej program prania a także temperaturę prasowania.

Tkaniny lniane i bawełniane są odporne na wysokie temperatury (160 - 240 st. C), jedwab prasujemy w temperaturze poniżej 140 st. C, a tkaniny syntetyczne do 120 st. C. Również technikę prasowania należy dostosować do informacji o rodzaju tkaniny. Na przykład wełnę prasujemy przez wilgotną lnianą szmatkę (niekrochmaloną) w temp. 180-220 stopni.

Jeśli jednak nie chcesz zaprzątać sobie głowy regulacją temperatury, warto zaopatrzyć się w żelazka z technologią Optimal Temp, w których nie trzeba regulować temperatury.

7. Nie zaczynaj od najcięższych tkanin

Aby prasowanie poszło gładko i szybko, posegreguj rzeczy według rodzaju tkanin. Zacznij od delikatnych materiałów wymagających prasowania w niskich temperaturach, a następnie przejdź do tkanin, które prasuje się w wyższych temperaturach. Zaoszczędzisz w ten sposób czas i pieniądze, ponieważ nie będziesz musiała studzić żelazka podczas prasowania. Zmniejszysz też ryzyko uszkodzenia tkaniny zbyt wysoką temperaturą.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas