Jesienne wypadanie włosów. Jak sobie z nim poradzić i kiedy zacząć się martwić?

Zauważyłaś, że jesienią na szczotce zostaje więcej włosów niż zwykle? Nie jesteś sama! Wielu z nas doświadcza sezonowego wypadania włosów, które może być bardziej widoczne właśnie w chłodniejszych miesiącach. Skąd się to bierze i czy warto się tym martwić?

Wypadanie włosów to normalny proces, a w okresie jesiennym może być on wzmożony. Dlaczego się tak dzieje?
Wypadanie włosów to normalny proces, a w okresie jesiennym może być on wzmożony. Dlaczego się tak dzieje?123RF/PICSEL
Wypadanie włosów to normalny proces, a w okresie jesiennym może być on wzmożony. Dlaczego się tak dzieje?
Wypadanie włosów to normalny proces, a w okresie jesiennym może być on wzmożony. Dlaczego się tak dzieje?123RF/PICSEL

Dlaczego wypadają nam włosy?

Na samym początku warto zdać sobie sprawę z tego, że wypadanie włosów to naturalny proces i jest całkowicie zdrowy, jeśli mieści się w granicach normy. Każdego dnia tracimy bowiem od 50 do 100 włosów, co jest związane z cyklem życia włosa.

Każdy włos ma swój okres wzrostu, odpoczynku i wypadania, po którym mieszek włosowy rozpoczyna produkcję nowego włosa. Ten proces to sposób, w jaki nasze włosy odnawiają się i zachowują zdrową strukturę.

Na przełomie jesieni i zimy możemy jednak zauważyć, że wypadających włosów jest więcej niż zazwyczaj. Oto kilka powodów, dlaczego tak się dzieje.

Każdego dnia tracimy ok. 50-100 włosów i nie jest to powód do niepokoju
Każdego dnia tracimy ok. 50-100 włosów i nie jest to powód do niepokoju123RF/PICSEL

Dlaczego więcej włosów wypada nam jesienią?

Jesienne wypadanie włosów jest zjawiskiem dość powszechnym i wynika z kilku czynników. Jednym z nich jest naturalny cykl wzrostu włosa, który obejmuje fazy wzrostu, odpoczynku i wypadania. Latem włosy mogą pozostawać dłużej w fazie wzrostu, aby chronić skórę głowy przed promieniami UV, natomiast jesienią więcej włosów przechodzi w fazę wypadania, co powoduje ich sezonową utratę.

Zmiany temperatur oraz suche powietrze również mają wpływ na kondycję włosów - w ogrzewanych pomieszczeniach łatwo tracą wilgoć, przez co stają się osłabione i podatniejsze na wypadanie. Dodatkowo w okresie przejściowym odczuwamy często więcej stresu i zmęczenia z powodu krótszych dni i mniejszej ilości światła słonecznego, co wpływa na nasz nastrój oraz poziom kortyzolu - hormonu, który może przyczyniać się do wypadania włosów.

Niedobory witamin, szczególnie witaminy D, witamin z grupy B oraz żelaza, również mogą osłabiać włosy, a ich poziom często spada w chłodniejszych miesiącach, gdy mamy mniej dostępu do świeżych warzyw i owoców. Dodatkowo, włosy mogą reagować na wcześniejsze uszkodzenia związane z ekspozycją na słońce, chlor oraz sól morską, które osłabiły ich strukturę latem.

W okresie jesiennym możemy zaobserwować więcej wypadających włosów. Powodem tego może być zmiana temperatur, osłabienie włosów po wakacjach lub stres
W okresie jesiennym możemy zaobserwować więcej wypadających włosów. Powodem tego może być zmiana temperatur, osłabienie włosów po wakacjach lub stres123RF/PICSEL

Jak zaradzić jesiennemu wypadaniu włosów?

Jeśli chciałabyś przeciwdziałać wypadaniu włosów w okresie jesiennym oraz je wzmocnić, istnieje kilka sposobów, które powinny pomóc. Przede wszystkim warto postawić na kompleksową pielęgnację i zdrowe nawyki.

Po pierwsze zadbaj o dietę bogatą w składniki odżywcze, które wpływają na kondycję włosów - wprowadź do jadłospisu produkty zawierające żelazo, cynk, witaminy A, C i E oraz witaminy z grupy B. W okresie jesienno-zimowym przydatna może być także suplementacja witaminy D, której niedobory mogą negatywnie wpływać na włosy.

Kolejnym ważnym krokiem jest nawilżanie zarówno włosów, jak i skóry głowy. Sięgnij po intensywnie nawilżające maski i odżywki oraz stosuj olejki bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.  Warto również stosować kosmetyki wzmacniające cebulki włosowe, które zawierają kofeinę, biotynę, keratynę czy olej rycynowy. Regularne stosowanie serum i ampułek stymulujących wzrost włosów może przynieść dobre efekty.

Dobrym pomysłem jest również wprowadzenie regularnych, delikatnych masaży skóry głowy, które poprawiają krążenie krwi, pobudzając mieszki włosowe do wzrostu. Masaże można wykonywać z pomocą specjalnych olejków, np. rozmarynowego, który działa stymulująco na wzrost włosów.

Aby powstrzymać nadmierne wypadanie włosów warto nie tylko zadbać o nie z zewnątrz, lecz także zmienić swoją dietę
Aby powstrzymać nadmierne wypadanie włosów warto nie tylko zadbać o nie z zewnątrz, lecz także zmienić swoją dietę 123RF/PICSEL

Kiedy wypadanie włosów może być powodem do niepokoju?

Wypadanie włosów jesienią to normalne zjawisko, ale jeśli zauważysz, że utrata włosów jest wyjątkowo intensywna, warto podjąć dodatkowe działania. Dlatego, jeśli:

  • na szczotce zostaje więcej niż 100-150 włosów dziennie
  • na skórze głowy pojawiają się widoczne miejsca przerzedzenia, 
  • wypadaniu włosów towarzyszą inne objawy, takie jak świąd, pieczenie czy łupież
  • włosy wypadają garściami, a ich struktura staje się krucha i łamliwa, 

należy rozważyć wizytę u trychologa lub dermatologa. Specjalista może wykonać odpowiednie badania, aby ocenić stan skóry głowy i mieszki włosowe. W niektórych przypadkach, gdy wypadanie włosów ma związek z problemami hormonalnymi lub chorobami autoimmunologicznymi, konieczne może być leczenie farmakologiczne.

Co warto mieć w szafie?Karolina Burda, Karolina BurdaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas