Jak sprawić, żeby prasowanie było przyjemnością

Prasowanie nie musi kojarzyć się z czynnością żmudną, przykrą i absorbującą czas. Istnieją sprawdzone sposoby, które sprawiają , że nieunikniony element codziennych obowiązków staje się zadaniem szybszym, przyjemniejszym i znacznie prostszym niż myślisz.

Prasowanie nie musi być przykrym obowiązkiem!
Prasowanie nie musi być przykrym obowiązkiem!materiały prasowe

Do wszystkich czynności należy podchodzić profesjonalnie, warto zatem zacząć od odpowiedniego doboru sprzętu. Cała sztuka polega na tym, by zakupić żelazko dobrej jakości. Taka inwestycja, mimo że wymagająca większego nakładu finansowego, z pewnością się zwróci.

Odpowiedni dobór sprzętu

Pod pojęciem "dobre żelazko" kryje się takie, które jest najbardziej skuteczne i dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb.

Praktyka pokazuje, że najczęściej i najchętniej sięgamy po żelazka parowe, czyli takie, które emitują parę z wody, jaką wlewamy do przeznaczonych do tego i wbudowanych do sprzętu pojemniczków. Należy zatem pamiętać o tym, aby je odpowiednio często uzupełniać. Typowe żelazka parowe wytwarzają chwilowe uderzenia pary. W sklepach dostępne są także modele z wbudowanym systemem pary ciągłej.

Panie domu, które prasują bardzo często i w dużych ilościach, powinny rozważyć zakup żelazka systemowego, które jest uznawane za najefektywniejsze. Składa się ono z żelazka i wytwornicy parowej, która emituje parę pod dużym ciśnieniem, dzięki czemu prasowanie jest łatwiejsze i dwa razy szybsze. Znacznie większy niż w przypadku żelazka parowego zbiorniczek na wodę pozwala uniknąć częstego uzupełniania go. Model ten z pewnością zadowoli panie wymagające i nastawione na efekt. Sprzęt wymaga większej powierzchni potrzebnej do jego przechowywania.

Kluczem do sukcesu odpowiednia stopa żelazka

Na komfort użytkowania żelazka wpływa też jego stopa, która nie może niszczyć i przypalać prasowanych tkanin, musi być możliwie odporna na zarysowania oraz posiadać odpowiedni kształt. Ten ostatni ma wpływ na to, jak precyzyjnie wyprasujemy miejsca trudno dostępne, czyli powierzchnie między guzikami, czy między falbankami. Zasada w tym wypadku jest prosta: im bardziej stopa urządzenia zwężana u góry, tym lepiej.

Elementem warunkującym jakość, a tym samym płynącą z niej większą przyjemność prasowania jest także materiał, który pokrywa stopę żelazka. Spośród dostępnych wariantów najpopularniejsza jest ceramiczna, która gwarantuje dobry poślizg, praktyczną konserwację, Stopa ceramiczna może być również pokryta wieloma innymi warstwami np. stali, szafiru czy emalii.

Najważniejsza jest odpowiednia temperatura

Elementy, na które jeszcze szczególnie musimy zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu to jego moc i regulacja temperatury.

Jeśli decydujemy się na urządzenie z ręcznie regulowaną temperaturą (choć są również żelazka z generatorem pary, które  nie wymagają regulacji temperatury), warto zwrócić uwagę na informacje zawarte na pokrętle i czy żelazko da nam jakieś dodatkowe wskazówki pozwalające na uniknięcie uszkodzeń prasowanych materiałów, np. za pomocą komunikatów na wyświetlaczu.

Z kolei moc żelazka warunkuje szybkość jego nagrzewania. Im jest ona większa, tym krótszy czas oczekiwania na gotowość urządzenia do pracy. Powyżej 2000 W - to moc, która pozwala nam użyć sprzętu już po kilku sekundach.

Pomocne funkcje urządzenia

By żelazko było idealne, a czynność prasowania przyjemniejsza; urządzenie powinno posiadać także spryskiwacz, funkcję samooczyszczenia - bardzo przydatną w konserwacji - oraz blokadę kapania pozwalającą na uniknięcie smug i plam. Warto wyposażyć się także w sprzęt wyposażony w opcję automatycznego wyłączania, która pozwoli nam spać spokojnie i bez zbędnych nerwów kontynuować plan dnia, nawet jeśli zapomnimy odłączyć urządzenie od prądu.

Gwarantem przyjemnego i komfortowego prasowania jest także dobór odpowiedniej deski do prasowania. Przy jej zakupie warto sprawdzić, czy możemy na tyle regulować jej wysokość, by móc wygodnie prasować, czy to na stojąco, czy siedząc. Są również dostępne deski, które ułatwiają prasowanie koszul czy bluzek, posiadając na wyposażeniu specjalne boczne "skrzydełka" Aby uniknąć zajęcia zbyt dużej powierzchni mieszkania, sprawdź, ile zajmuje miejsca deska po złożeniu.

Wpływ na jakość prasowania ma także pokrowiec, którym pokryta jest deska do prasowania. Ten idealny powinien być wykonany z tkaniny oddającej ciepło. Jeśli chcesz uniknąć kłopotów z plączącym się podczas prasowania sznurem elektrycznym, wybierz deskę z odpowiednim uchwytem mocującym kabel.

Kilka "złotych" zasad prasowania

Gdy posiadasz już odpowiednie, możliwie najefektywniejsze i wyposażone w odpowiednie funkcje sprzęty, możesz swobodnie i bez zbędnych trudności przystąpić do prasowania. Przy samej czynności też warto pamiętać o kilku sprawdzonych sposobach.

Jeśli coś prasujesz po raz pierwszy, zacznij od miejsca możliwie najmniej widocznego, czyli na przykład szwów. Jeśli z kolei chcesz uniknąć uporczywego "świecenia" tkanin, bezpieczniej będzie prasować je na lewej stronie. To rozwiązanie stosuje się zwłaszcza w przypadku aksamitu oraz sztruksu.

Z kolei przy prasowaniu długich prześcieradeł i pościeli pomoże ci najzwyklejsze krzesło z twardym oparciem. Przerzucając przez nie tkaniny, unikniesz jednoczesnego wycierania podłogi.

Tkaniny delikatne, dzianiny oraz wszelkie wyroby wełniane należy prasować na prawej stronie, ale przez wilgotną ściereczkę.

Folia aluminiowa zwiększy efekt

Materiały z widocznym kierunkiem włosa należy prasować z włosem, natomiast w przypadku materiałów skrojonych ukośnie należy zastosować prasowanie  w kierunku, w jakim biegną nitki osnowy.

Szczególną ostrożność warto zachować także przy prasowaniu odzieży wykonanych z aksamitu. Te należy mocno naparować i prasować "w powietrzu".

Jeśli chcesz wzmocnić efekt i uzyskać niemal wzorcową gładkość po odwrotnej od prasowania stronie, wykorzystaj odpowiednio duży fragment folii aluminiowej, który ułóż na desce, a następnie połóżmy na nią odzież i przystąpmy do prasowania.

Zbawienna moc prostych trików

Warto też pamiętać, że pozornie proste zasady stosowane nie tylko w trakcie, ale także przed przystąpieniem do prasowania pozwolą ci uznać tę czynność za znacznie przyjemniejszą, niż myślisz.

Przede wszystkim unikaj suszenia odzieży w suszarce bębnowej, a także bardzo mocnego ich wirowania. Dzięki tym prostym trikom zmniejszysz ilość zagnieceń. Wszystkie tkaniny, które wyschły samodzielnie są znacznie łatwiejsze w prasowaniu.

Podczas suszenia korzystaj także z jak najmniejszej ilości spinaczy (klamerek), które pozostawiają trudne do usunięcia przy prasowaniu ślady.

Nie bez wpływu na jakość prasowania pozostaje też sposób rozwieszania tkanin na suszarkach i sznurkach. Należy pamiętać, aby szwy ubrań zawsze pokrywały się ze sznurem.

Koszule i tkaniny bardzo trudne do prasowania susz na wieszakach. Nie odwirowuj ich i nie wykręcaj, a wręcz susz z wodą, najlepiej nad wanną lub na otwartym powietrzu. W tym przypadku uważaj na słońce, wywracaj tkaniny na lewą stronę, aby uniknąć płowienia kolorów.

W skuteczności prasowania pomoże również tak prozaiczny zabieg, jak zwykłe strzepnięcie odzieży zastosowane tuż przed jej rozwieszeniem  - w znacznym stopniu ją rozprostowuje.

Aby maksymalnie skrócić czas spędzony przy desce do prasowania, posortuj pranie według temperatury, w jakiej powinno ono być prasowane. Wszystkie potrzebne dane powinny zostać uwzględnione na metce. Zacznij od tkanin wymagających najniższej temperatury, a następnie stopniowo ją zwiększaj.

Krótka lekcja z nastawienia

Na koniec element psychologiczny. Pozornie mało istotne jest też nastawienie do samej czynności. Jeżeli postarasz się zburzyć nieco stereotyp nakazujący traktowanie prasowania jako czynności arcynieprzyjemnej, pracochłonnej i kłopotliwej, od razu przystąpisz do niej chętniej, co nie pozostanie bez wpływu na jakość i komfort jej wykonania. Włącz ulubioną muzykę lub ciekawy film - prasowanie da się lubić, wystarczy tylko chcieć.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas