Tych pajączków nikt nie lubi!

W okresie zimowym, skóra jest szczególnie narażona na złe czynniki zewnętrzne, zaburzające jej naturalną barierę ochronną.

cera naczynkowa
cera naczynkowa123RF/PICSEL
Zadbaj o cerę, szczególnie zimą
Zadbaj o cerę, szczególnie zimą123RF/PICSEL

Głównymi z niesprzyjających czynników są niskie temperatury i wzmożona utrata wilgoci, spotęgowana działaniem kaloryferów, a także zanieczyszczenie środowiska i niewłaściwa pielęgnacja. Takie połączenie powoduje zmniejszenie ilości wody w powierzchniowej warstwie naskórka oraz nagromadzenia komórek rogowych. Skóra staje się szorstka, bardzo wrażliwa, łuszczy się i łatwiej ulega podrażnieniom. Najbardziej jednak dokuczliwy i widoczny staje się problem  rozszerzonych naczynek krwionośnych dotykający najczęściej okolic nosa i policzków (ale nie tylko).

Czym są naczynka?

Naskórek czyli zewnętrzna warstwa skóry nie jest ukrwiony, natomiast skóra właściwa, która leży zaraz pod naskórkiem czerpie tlen i substancje odżywcze dzięki splotom naczyniowym. Naczynka tworzą oddzielne sploty wokół mieszków włosowych i gruczołów potowych.  W zależności od wielu czynników  naczynka te rozszerzają się lub zwężają,  regulując w ten sposób przepływ krwi. 

W wysokich temperaturach zaczynają intensywnie się rozszerzać, oddając w ten sposób nadmiar ciepła, natomiast w zimie jest odwrotnie, przez co mamy do czynienia z mocniejszą bladością skóry. Zaburzona praca naczyń krwionośnych powoduje, że system ten nie działa prawidłowo, czego efektem są trwałe zmiany naczyniowe tj.  intensywne zaczerwienie, rumień, zwiększona wrażliwość skóry, pieczenie czy wzmożona suchość skóry, a także trądzik różowaty.

Kogo szczególnie dotyczy problem rozszerzonych naczynek?

Problemy te dotyczą prawie 60% populacji, jednak najczęściej problem ten dotyka kobiet po 30 roku życia. Niestety wraz z wiekiem, skóra jest bardziej podatna na problem naczyniowy, gdyż zmniejsza się jej odporność  i staje się cieńsza. Dodatkowe czynniki wpływające na rozregulowanie pracy naczyń krwionośnych to: stres, nieodpowiednia dieta, niewłaściwa pielęgnacja, czynniki genetyczne, w przebiegu różnych chorób skóry i leków przyjmowanych podczas ich trwania (np. sterydy) , intensywna ekspozycja na słońce w okresie letnim, solarium czy duża wilgotność. 

U mężczyzn problem ten potęgują: częste korzystanie z sauny, nieodpowiednia ochrona p/słoneczna, niedobór snu, alkohol, niewłaściwa pielęgnacja i wzmożony wysiłek fizyczny.

Jak powinniśmy dbać o cerę naczyniową?

Kluczowa jest właściwa pielęgnacja skóry zawierająca preparaty uszczelniające i wzmacniające ściany naczyń krwionośnych. Przede wszystkim chroń skórę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i promieniowaniem UV, ogranicz ostre potrawy i gorące kąpiele. Gdy rozszerzonym naczynkom towarzyszy wzmożone przesuszenie, raz w tygodniu nałóż na skórę maseczkę np. z siemienia lnianego, która koi podrażnienia i nawilża.
Dodatkowo spożywaj więcej produktów zawierających witaminę C takich jak owoce dzikiej róży, czarna porzeczka, rumianek, pokrzywa czy kapusta. Zwróć uwagę czy kosmetyki których używasz nie zawierają sztucznych barwników i alkoholi, zwykłe mydło zastąp delikatnymi piankami i żelami myjącymi, a skórę przemywaj płynem micelarnym lub wodą termalną. Stosowane kosmetyki, mają nie odtłuszczać skóry, aczkolwiek zawierać substancje aktywne o działaniu ochronnym i wzmacniającym.

Składniki które powinny zawierać kosmetyki dla cery naczyniowej:

  • Kasztanowiec zwyczajny -obkurcza i wzmacnia naczynia, ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe,
  • Miłorząb japoński - zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych oraz zmniejsza lepkość krwi,
  • Arnika górska - działa przeciwzapalnie i zwężająco na naczynia włosowate;
  • Witamina C - zapewnia prawidłową budowę i strukturę naczyń krwionośnych, rozjaśnia skórę i niweluje zaczerwienienia,
  • Hammamelis (Oczar Wirginijski) - intensywnie poprawia ukrwienie, wzmacnia ściany naczyń,
  • Witamina K - potęguje krzepliwość krwi, zapewnia wchłanianie się wylewów skórnych, przyspiesza gojenie,
  • Witamina P (Rutyna) - wzmacnia i chroni naczynka,
  • Alantoina - ma silne działanie łagodzące, nawilżające i ochronne,Jakie zabiegi ?

Zamykanie naczynek laserem- jak to działa?  Hemoglobina w naczyniach krwionośnych pochłania promienie lasera i zostaje "ścięta"co w konsekwencji powoduje niszczenie ścian naczynia. Inną metodą jest elektrokoagulacja-  prąd stały ścinający białko powoduje termiczne uszkodzenie. Skleroterapia zaś, polega na wstrzyknięciu w żyłę specjalnej substancji która wywołuje stan  zapalny w naczyniach. Powstały skrzep, kolejno ulegający zwłóknieniu, powoduje brak ciśnienia w naczyniu, czego efektem jest zamknięcie światła naczynia.

Dobrym uzupełnieniem powyższych metod są profesjonalne zabiegi pielęgnacyjne, zarówno te oczyszczające skórę naczyniową (m.in. peeling kawitacyjny, kwas migdałowy) jak i wtłaczające substancje aktywne w głąb skóry  (m.in. jonoforeza, sonoforeza)  połączone z odpowiednią pielęgnacją sprawią że skóra odzyska zdrowie i blask.

Ewelina Boryczka
kosmetolog Kliniki Urody LAIME

Klinika Urody LAIME
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas