Niezapominajka, czyli dokumenty potrzebne w dniu ślubu

Planując zawrzeć związek małżeński, jako Narzeczeni musicie zdecydować, czy złożycie przysięgę przed Bogiem i ludźmi, czy chcecie tylko wziąć ślub cywilny.

Macie do wyboru trzy opcje: ślub cywilny, kościelny lub konkordatowy
Macie do wyboru trzy opcje: ślub cywilny, kościelny lub konkordatowy© Panthermedia

Ślub cywilny

Ślub cywilny jest prawną formą zawarcia związku małżeńskiego, uznawaną przez wszystkie urzędy i organa władzy państwowej. W urzędzie stanu cywilnego (USC) musicie się pojawić na miesiąc przed planowanym ślubem, przynosząc odpowiednie dokumenty:

• jeżeli według prawa jesteś panną lub kawalerem, jesteś obowiązany dostarczyć dowód osobisty i skrócony akt urodzenia;

• jeżeli któreś z was jest wdową lub wdowcem: dowód osobisty, skrócony akt urodzenia i skrócony odpis aktu zgonu poprzedniego małżonka;

• jeżeli któreś z was jest rozwiedzione, wtedy należy dostarczyć: dowód osobisty, skrócony akt urodzenia i skrócony odpis aktu małżeństwa, koniecznie z adnotacją o rozwodzie.

W dniu ślubu przybywacie wraz ze świadkami do USC na około pół godziny przed wyznaczonym terminem. Przysięgę małżeńską składacie przed urzędnikiem, który wygłasza odpowiednią mowę. Uroczystość trwa około 15-20 minut. Znakiem zawarcia małżeństwa jest nałożenie sobie obrączek.

Ślub kościelny

Ślub kościelny nie jest prawną formą zawarcia związku małżeńskiego. Jest to uroczystość duchowa i religijna. Rządzi się swoimi prawami. Przy rezerwacji kościoła potrzebne wam będą dowody osobiste oraz metryki sakramentu chrztu wraz z adnotacją o bierzmowaniu. Trzy miesiące przed planowaną uroczystością winien zostać spisany tzw. protokół przedślubny. Tego dnia będą niezbędne: dowody osobiste, metryki chrztu, świadectwa nauki religii (ostatnie jakie posiadacie), zaświadczenia z USC z adnotacją o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego. Kolejnym etapem są zapowiedzi przedślubne wygłaszane w parafiach Narzeczonych. Zaświadczenie o ich wygłoszeniu trzeba dostarczyć do księdza przewodniczącego ceremonii zaślubin. Ponadto będziecie potrzebowali zaświadczeń o: odbyciu kursu przedmałżeńskiego, dwóch spowiedzi przedślubnych, uczestnictwie w spotkaniach w poradni rodzinnej oraz w dniu skupienia dla narzeczonych. W dniu ślubu pamiętajcie o zabraniu do kościoła obrączek.

Ślub konkordatowy

Ślub konkordatowy jest formą łączącą w sobie uroczystość cywilną i kościelną. Jej skutkiem jest uznawany zarówno przez państwo, jak i przez kościół związek dwojga ludzi. Przygotowania i wszystkie potrzebne dokumenty są podobne jak w wypadku ślubu kościelnego. Jest tylko jedna różnica - po ceremonii zaślubin Małżonkowie podpisują przy świadkach i księdzu dokumenty prawne, które następnie przesyłane są do USC.

Hanna Wilusz

Magazyn Wesele
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas