Świąteczne potrawy dla dzieci

Dziecięce menu świąteczne potrafi spędzać sen z powiek wielu rodzicom. Potrawy muszą być nie tylko smaczne, ale i bezpieczne. To dlatego nie poleca się karmienia maluchów leśnymi grzybami (te lepiej zamienić na pieczarki) czy rybami (z uwagi na ości). Co więc podać, aby mieć pewność, że pociecha zje ze smakiem zdrowy posiłek?

Potrawy świąteczne dla dzieci powinny być lekkostrawne i bezpieczne
Potrawy świąteczne dla dzieci powinny być lekkostrawne i bezpieczne123RF/PICSEL

Specyficzny zapach kompotu suszu czy charakterystyczny smak śledzi może być problematyczny dla malucha. Dlatego w Boże Narodzenie warto zaserwować dania, które choć w minimalny sposób będą nawiązywały do tych tradycyjnych, a jednocześnie będą składały się z produktów znanych dziecku. Święta Bożego Narodzenia to czas odstępstw od diety, jednak pamiętaj o zapewnieniu właściwie skomponowanych posiłków. W innym przypadku możesz narazić je na problemy trawienne, które w skrajnych przypadkach skończą się w szpitalu. Wystrzegaj się zbyt dużej ilości tłustych potraw, unikaj gotowych dań pełnych konserwantów i żywności wysoko przetworzonej.

Drożdżówka z kiszoną kapustą i parówkami

Składnikiem, który dość często pojawia się w świątecznych potrawach jest kiszona kapusta. Specyficzny smak i aromat może sprawić, że dzieci nie będą chciały jej jeść. Jak ją zatem podać? Możesz przygotować ciasto drożdżowe, na które wyłożysz apetyczny farsz! Zamiast białej mąki użyj pełnoziarnistej, w ten sposób posiłek będzie dużo zdrowszy.

Aby zrobić ciasto drożdżowe wymieszaj suche drożdże z odrobiną cukru i mleka, a całość odstaw na chwilę do wyrośnięcia. Następnie rozczyn zmieszaj z trzema szklankami mąki pełnoziarnistej i dokładnie wyrabiaj ciasto, aby je napowietrzyć. Po tym czasie odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Aby przygotować farsz potrzebujesz kapusty kiszonej podsmażonej na patelni. Warto doprawić ją przyprawami poprawiającymi trawienie - np. kminkiem. Jako ciekawy dodatek do kapusty wykorzystaj ulubione parówki dzieci - Sokoliki od firmy Sokołów. To bezglutenowy produkt, doskonale znany najmłodszym, który jest źródłem białka. A ten makroskładnik jest niezwykle ważny w diecie malucha. Wpływa bowiem na jego prawidłowy rozwój, jest budulcem tkanek i kości. Niedostateczna ilość może w przyszłości narazić dziecko na zachorowanie na cukrzycę czy otyłość.

Wyrośnięte ciasto należy rozwałkować, a na jego wierzchu równomiernie rozłożyć przestudzoną kapustę wraz z parówkami. Całość zapiekać w piekarniku nagrzanym do 200 stopni Celsjusza przez około 40 minut i wyjąć kiedy ciasto będzie wyrośnięte, a brzegi zarumienione.

.

Barszcz czerwony z chipsami z szynki

Zupy krem to jedna z ulubionych potraw dzieci. Warto sięgnąć do tego pomysłu podczas przygotowywania świątecznego barszczu czerwonego. Podczas gotowania wywaru dla całej rodziny wystarczy przełożyć część buraków oraz marchewkę i pietruszkę do innego garnka, dodać pokrojone jabłko, dolać wody (tak aby przykryła warzywa) i zblendować na gładki krem. Aby danie było atrakcyjniejsze możesz także użyć soku malinowego. Pamiętaj, aby w miarę możliwości wybrać produkt domowy - ograniczysz w ten sposób ilość spożywanego cukru. Jeżeli sięgasz po sok ze sklepowej półki - uważnie przeczytaj skład i unikaj tych z dodatkiem syropu glukozowo-fruktozowego.

Uszka z grzybami są zbyt ciężkostrawne dla dziecka. Jako dodatek możesz podać chipsy z szynki. Pokrojone w cieniutkie paseczki podsmażaj z minimalną ilością tłuszczu lub użyj patelni grillowej. Tak przygotowaną wędlinę ułóż na wierzchu.

Świąteczny klasyk - sałatka jarzynowa

Nie ma świąt bez tradycyjnej sałatki warzywnej. Przygotowując tę dla dzieci warto jednak skomponować zdrowszą wersję. Zamiast majonezu użyj jogurtu naturalnego, potrawa będzie znacznie mniej tłusta i ciężkostrawna. Dodaj także pokrojone w kawałki kabanosy. Sokoliki kabanoski wieprzowe mają czysty i krótki skład, nie zawierają sztucznych konserwantów i glutaminianu sodu. Są także bezglutenowe, a więc odpowiednie dla dzieci na diecie eliminacyjnej. Warto także wspomnieć, że oprócz mięsa wieprzowego w składzie jest także cielęcina, która dostarcza do organizmu cynk, potas, żelazo oraz witaminy z grupy B. Zamiast kabanosków możesz dodać szyneczkę Sokoliki, o równie krótkim składzie i delikatnym przyprawieniu co inne produkty tej linii.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas